heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 1 października 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 20 lipca 2012, 17:22

Za DDoS grozi więzienie

25-letni Rosjanin został aresztowany za dokonywanie ataków DDoS, w wyniku których część internautów nie mogła odwiedzać witryny Amazona - podał w informacji prasowej amerykański pionier handlu w sieci.

Internetowi bandyci


Amazon nazwał osoby, które atakują jego sklep "internetowymi bandytami", którzy zdaniem koncernu "powodują poważne straty". Warto zauważyć, że w dużej mierze chodzić może jednak o problemy wizerunkowe, gdyż tymczasowe zablokowanie dostępności strony odczuli tylko użytkownicy z pewnych rejonów Stanów Zjednoczonych.

- Atakujący nie ukryje się w cyberprzestrzeni i składam gratulację międzynarodowym organom ścigania, które namierzyły oraz dokonały aresztowania - mówił pełnomocnik Amazona. Dmitry Olegovich Zubakha został zatrzymany w tym tygodniu na Cyprze.

Jednostronna strata


Warto zauważyć, że zablokowanie dostępu do strony Amazona, którego wspomniany Rosjanin dokonał już w ubiegłym roku, nie mogło się przełożyć dla niego na żadne zyski. Nie wiadomo więc, jakimi motywami się kierował, jednak w akcie oskarżenia czytamy, że na swoim koncie ma również podobne ataki na strony Priceline.com czy eBay.

Zubakha jest sądzony oczywiście w związku ze spowodowaniem zakłócenia działania chronionego komputera bez zgody jego właściciela. Straty, jakie przyniosła jego działalność mają przekraczać 5 tysięcy dolarów, a zatem stosunkowo niewiele. Trudno jednak oczekiwać, by amerykański koncern pobłażliwe przyglądał się tego typu działaniom.

Długa historia


Rosjanin utrudniający działanie Amazonowi znany był jednak organom ścigania już wcześniej. W akcie oskarżenia czytamy, że na swoim koncie ma włamania do ponad 15 komputerów, a także przejęcie cyfrowej tożsamości czy kradzież numerów kart kredytowych. Stany Zjednoczone starają się teraz o jego ekstradycję z Cypru.

Choć internet daje złudzenie anonimowości, w praktyce kradzieże z wykorzystaniem cyfrowych technologii są znacznie łatwiejsze do wykrycia, niż te w fizycznych sklepach. Choć policja zapewniała, że śledztwo w sprawie Rosjanina było "niezwykle skomplikowane", Zubakha mimo wszystko nie uniknął długiej ręki wymiaru sprawiedliwości.

Adrian Nowak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

20.07.2012 r.

Samsung z tunerem DVB-T, 9:27

Samsung wygrał z Apple, 8:37


Nowsze

23.07.2012 r.

Chińczycy wolą internet mobilny, 12:55

24.07.2012 r.

Toshiba zmniejszy produkcję układów flash, 14:25


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 0.66 | SQL: 13 | Uptime: 331 days, 14:24 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl