heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 25 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 13 lipca 2012, 07:42

Amazon: Zakupy dostarczane w kilka godzin

Niezwykle szybkie dostawy zniszczą lokalnych sprzedawców - spekuluje na łamach serwisu Slate Farhad Manjoo. Amerykański pionier handlu internetowego znany jest z wysokiej jakości obsługi klienta i niskich cen.

Gigantyczne inwestycje


Aby uniknąć podatków, Amazon przez długi czas przesyłał zakupy swoim klientom z bardzo oddalonych magazynów. I wtedy czas oczekiwania był stosunkowo krótki, jednak już kolejne miesiące mają przynieść prawdziwą rewolucję.

Koncern Bezosa poczynił w ostatnim czasie wiele inwestycji, które mają pomóc mu w szybszym dotarciu z zakupami do klientów. Nowe zakłady koncernu powstaną m.in. w New Jersey (koszt budowy do 130 milionów dolarów), dwa kolejne w Virginii (135 milionów dolarów), Tennessee (150 milionów dolarów) oraz Indiana (kolejne 150 milionów dolarów). W kalifornijskich zakładach może zostać natomiast zatrudnionych nawet 10 tysięcy dodatkowych osób, a łączne koszty operacji wyniosą tam ponad 500 milionów dolarów.

Nowe centra, ale i technologie


Amerykański koncern nie poprzestał jednak na planach związanych z budową nowych centrów wysyłkowych. Tylko w tym roku Amazon kupił m.in. Kiva Systems zajmujące się budową robotów obsługujących magazyny, które znacznie przyśpieszają proces wysyłki, a przy tym obniżają liczbę pojawiających się w tym procesie błędów.

Jak zauważa Slate, także w Wielkiej Brytanii, Nowym Jorku czy Seattle koncern rozpoczął testowanie zautomatyzowanych urządzeń, które umożliwiają łatwe odbieranie paczek. Wystarczy podać kod zabezpieczający i można bez problemu zabrać swoje zakupy pozostawione przez sklep.

Śmierć małym?


Działaniom Amazona bez wątpienia przyglądają się niezwykle uważnie małe sklepy. Zdecydowana większość z nich znacznie gorzej radzi sobie z zarządzeniem wysyłkami, nie wspominając już o mniejszej liczbie własnych magazynów.

W praktyce nowości od amerykańskiego koncernu mogą również znacznie pogorszyć wyniki fizycznych sklepów. Jeśli Amazon będzie w stanie dostarczyć paczkę do odbiorcy jeszcze tego samego dnia, w którym ją zamówił, klienci będą znacznie wyraźniej czuli moment "gratyfikacji", czyli odbioru urządzenia. Biorąc pod uwagę, że zakupy w zwyczajnym sklepie również wymagają niemało czasu, usługa amerykańskiego koncernu może być po prostu najbardziej oszczędna - nie tylko pod względem wydanych pieniędzy.

Adrian Nowak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

12.07.2012 r.

Jak czytamy gazety?, 7:38

Jaki będzie smartfon Amazona?, 7:35


Nowsze

15.07.2012 r.

Koniec blokady finansowej Wikileaks?, 12:37

Windows 8 tylko OEM?, 12:39


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.30 | SQL: 18 | Uptime: 106 days, 38 min h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl