heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 2 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Sobota, 4 września 2010, 21:42

Ciemny krzem usprawni elektronikę

Inżynierowie z University of California w San Diego opracowali nowy typ specjalizowanych, energooszczędnych układów scalonych dla smartfonów. Co ciekawe, ich metoda pozwala błyskawicznie zaprojektować chip dostosowany do konkretnej aplikacji.

Typowy, współczesny procesor składa się z wielu bloków funkcjonalnych, wykonujących określone typy operacji, przetwarzające określone typy danych. Jedne z nich są wykorzystywane intensywnie, inne rzadziej. W energooszczędnych procesorach dla urządzeń przenośnych dochodzi kwestia zasilania - obostrzenia pod tym względem sprawiają, że całe bloki procesora pozostają słabo wykorzystane. Takie „niedowykorzystane" obszary układu scalonego nazywa się ciemnym krzemem.

Michael Taylor i Steven Swanson, specjaliści od informatyki i projektowania układów elektronicznych postanowili słabość przekuć na atut. Uznali, że w przypadku specjalizowanych urządzeń przenośnych - jak smartfony, które wykonują najczęściej podobne programy, mądrzejsze od uniwersalnych procesorów będzie zastosowanie układów specjalizowanych. Oczywiście układy specjalizowane już istnieją - zajmują się na przykład przetwarzaniem grafiki. Ale zespół inżynierów z UCSD poszedł dalej - postanowił dopasować projekt procesora do wykorzystania przez konkretne aplikacje. Taki układ wykonywałby efektownie określony zestaw funkcji, nie tracąc energii na zasilanie zbędnych tranzystorów.

Takie układy również istnieją, to na przykład specjalizowane chipy do dekodowania muzyki MP3 w tanich odtwarzaczach. Ale zaprojektowanie takiego „procesora na miarę" to proces czasochłonny i kosztowny, dlatego nieczęsto spotykany. I tu objawia się rewolucja w podejściu, zaprezentowana przez zespół Taylora i Swansona. Oni ten proces zautomatyzowali. Powstała aplikacja, która analizując kod źródłowy aplikacji (lub ich zestawu) samodzielne tworzy procesor „przycięty" do tych właśnie zastosowań. To wielki krok naprzód w dwóch dziedzinach jednocześnie - jak uważają twórcy rozwiązania - zarazem w dziedzinie projektowania procesorów, jak i projektowania urządzeń przenośnych.

Artur Jurgawka


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

03.09.2010 r.

IBM autorem najpotężniejszego procesora, 17:44

Windows Phone 7 w fazie RTM, 17:43


Nowsze

06.09.2010 r.

Duke Nukem Forever powraca!, 21:08

Naśladują fotosyntezę, 21:10


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.57 | SQL: 9 | Uptime: 362 days, 2:32 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl