heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 6 września 2010, 21:10

Naśladują fotosyntezę

Naukowcom z MIT-u udało się skopiować pomysł natury na przeprowadzanie fotosyntezy. Ich wynalazek już na etapie prototypu jest w stanie zamienić w energię elektryczną aż 40% energii padającego nań promieniowania słonecznego. To znacznie więcej niż najdoskonalsze obecnie konwencjonalne ogniwa fotowoltaiczne.

Jednym z największych problemów związanych z pozyskiwaniem energii ze Słońca jest fakt, iż promieniowanie słoneczne niszczy wiele materiałów, przez co stopniowo tracą one swoje właściwości. Natura radzi sobie z tym w ten sposób, że przechwytujące światło molekuły ulegają rozbiciu, a następnie ponownie zostają złożone. Dzięki temu element światłoczuły jest ciągle odnawiany, charakteryzuje się zatem wysoką wydajnością.

Michael Strano, profesor chemii z MIT-u Wraz ze swoim zespołem wyprodukował sztuczne fosfolipidy w kształcie dysku. Fosfolipidy te stanowiły podstawę dla innych, światłoczułych molekuł, nazwanych tutaj centrami reakcji. Gdy uderzył weń foton, uwalniały one elektron.

Dyski z fosfolipidów były zanurzone w roztworze zawierającym nanorurki, w których spontanicznie się z nimi łączyły. Nanorurki utrzymywały dyski w uporządkowanym ułożeniu tak, że wszystkie centra reakcji były jednocześnie wystawione na działanie słońca. Nanorurki przewodziły pozyskane elektrony.

Gdy do całości dodano surfaktant, cała struktura rozpadała się na swoje części składowe, tworząc zawiesinę. Z kolei po usunięciu surfaktantu - co uzyskiwano przepychając roztwór przez membranę - ponownie dochodziło do spontanicznego zorganizowania się wszystkich składowych w ogniwo fotowoltaiczne.

Uczeni zbudowali prototyp według wcześniej opracowanych teoretycznych założeń. Badania wykazały, że po 14 godzinach pracy i ciągłego rozbijania oraz ponownego składania ogniwa, nie występuje żaden spadek jego wydajności.

Teoretyczna wydajność takiego systemu jest bliska 100 procentom.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

06.09.2010 r.

Duke Nukem Forever powraca!, 21:08

04.09.2010 r.

Ciemny krzem usprawni elektronikę, 21:42


Nowsze

07.09.2010 r.

Zimny powiew z twardzielem w środku, 11:47

The Pirate Bay niedostępna, 21:32


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


tom - 08 września 2010, 21:43

świetne, w końcu będziemy bardziej wydajni i ekologiczni. słyszałem tez o ogniwach ze szpinaku, w którym tez duża role odgrywała fotosynteza, jakoś tam "przyrządzony" szpinak umieszczamy miedzy dwoma przewodnikami, tworząc w te sposób półprzewodnik. Foton "uderzający" w szpinak, powoduje różnice potencjałów oraz przepływ prądu na przewodnikach po obu stronach roślinki.



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.69 | SQL: 10 | Uptime: 326 days, 20:25 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl