Czwartek, 22 kwietnia 2010, 14:35
Kolejny pomysł na RAM przyszłości
Zespół naukowców z Francji, Niemiec i USA opracował nowy sposób na nieulotne przechowywanie danych. Metodę nazwali magnetyczną pamięcią wirową kontrolowaną częstotliwością.Uczeni użyli nanokropek wykorzystujących właściwości wirów magnetycznych i ich zdolności do przechowywania danych binarnych. Dane można kontrolować za pomocą prostej zmiany częstotliwości wirów.
Zespół naukowców skojarzył wiry o różnych częstotliwościach (dużej i małej) z - odpowiednio - pozytywną i negatywną polaryzacją. Przy pozytywnej polaryzacji, rdzeń wiru jest ułożony równolegle do pola magnetycznego. Przy negatywnej - jest przeciwrównoległy. Za pomocą niezwykle czułego rezonansowego mikroskopu sił magnetycznych (MRFM) specjaliści byli w stanie kontrolować polaryzację poszczególnych nanokropek.
Stworzony przez nich prototypowy układ pamięci składa się z macierzy nanokropek oraz elektromagnesu generującego stałe pole magnetyczne prostopadłe do macierzy. Za pomocą końcówki MRFM można badać i kontrolować stan poszczególnych nanokropek. Do jego odczytania należy użyć mikrofalowego pola magnetycznego na tyle słabego, by nie zmieniło polaryzacji nanokropek. Zwiększając jego moc można zmieniać polaryzację, a zatem odczytywać dane. Badacze przeprowadzili setki prób zapisu i wszystkie przebiegły bezbłędnie oraz nie miały wpływu na stan sąsiadujących nanokropek.
Eksperci chcą teraz udoskonalić swój wynalazek m.in. poprzez wyeliminowanie konieczności używania MRFM, który zawiera ruchome części. Planują zastąpić go lokalnymi czujnikami odczytującymi stan nanokropek. Myślą też o układaniu nanokropek jedna na drugiej i stworzeniu w ten sposób układów składających się z wielu rejestrów.
Wstępne badania pokazują, że nowa pamięć może działać znacznie szybciej i oferować większą pojemność niż obecnie wykorzystywane nieulotne układy RAM.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Szkodliwy program Reductor przechwytuje ruch HTTPS poprzez manipulowanie generatorem „losowych” liczb przeglądarek
, 10.10.2019 r.
Liczba modyfikacji oprogramowania ransomware w II kwartale 2019 r. wzrosła dwukrotnie
, 25.08.2019 r.
Ponad 900 000 użytkowników zostało zaatakowanych w ciągu roku przy użyciu fałszywych gier wideo rozprzestrzeniających szkodliwe oprogramowanie
, 15.06.2019 r.
Sklep Google Play od lat zainfekowany programem szpiegującym
, 15.04.2019 r.
Ugrupowanie cyberszpiegowskie Chafer atakuje ambasady przy użyciu zmodyfikowanego oprogramowania spyware
, 20.02.2019 r.
Kolejny atak hakerski na użytkowników Allegro
, 07.09.2016 r.
Intel: Prawo Moore'a będzie obowiązywało jeszcze przez kilka kolejnych lat
, 24.02.2015 r.
BitMo - kolejny trojan wykradający bankowe kody jednorazowe z komórek
, 26.08.2013 r.
Dell poinformował o kolejnym spadku zysków
, 18.05.2013 r.
FeTRAM, kolejny konkurent dla pamięci flash
, 04.10.2011 r.Starsze
Apple z AMD?, 14:34
Bell Labs: 300 Mbps w sieci DSL, 14:32
Nowsze
Odzyskali poufne dane z kopiarek, 14:38
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 0.99 | SQL: 18 | Uptime: 141 days, 23:30 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl