heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 21 stycznia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 21 grudnia 2009, 17:50

Intel prezentuje nowej generacji platformę Atom

Firma Intel zaprezentowała dzisiaj nowe procesory Intel Atom, w których grafika została wbudowana bezpośrednio w CPU. Dzięki temu nowa generacja netbooków oraz stacjonarnych komputerów PC klasy podstawowej wyróżniać się będzie lepszą wydajnością przy mniejszych rozmiarach i niższym zużyciu energii. Główni producenci OEM zobowiązali się, że w ciągu kilku najbliższych tygodni wprowadzą do oferty modele zbudowane przy użyciu nowych procesorów Intel Atom oraz nowego, towarzyszącego temu układowi chipsetu.

Procesor Atom został zaprojektowany od podstaw z myślą o niewielkich urządzeniach i małym poborze prądu. Pozostaje najmniejszym układem Intela, zbudowanym na bazie procesu produkcyjnego 45 nm i technologii metalowych bramek typu high-k (o wysokiej stałej dielektrycznej). Rozmiary całego zestawu, łącznie z chipsetem, uległy zmniejszeniu dzięki postępującej integracji i produkcji w procesie 45 nm. Przekłada się to na mniejsze, bardziej kompaktowe projekty komputerów, niższe koszty dla producentów OEM oraz wyższą wydajność.

Intel spodziewa się, że platforma Atom będzie szeroko stosowana do produkcji wielu niedużych komputerów stacjonarnych o podstawowych parametrach i niskiej cenie, w tym konstrukcji o szczególnie małych rozmiarach (obudowa o pojemności poniżej 1 litra), komputerów bez wentylatorów oraz tanich modeli typu wszystko-w-jednym („all in one”).

Intel dostarczył od premiery ponad 40 milionów procesorów Atom do wszystkich głównych producentów OEM na całym świecie. W tym okresie sprzedano więcej netbooków niż telefonów Apple iPhone czy konsol Nintendo Wii. Zdaniem firmy badawczej ABI Research, całkowite dostawy układów Atom do wszystkich segmentów będą stale rosły aż do poziomu setek milionów sztuk w 2011 r.

Intel do tej pory potwierdził ponad 80 modeli z nową platformą Atom, które zaoferuje szereg wiodących producentów OEM, m.in. ASUS, Acer, Lenovo, Dell, MSI, Toshiba, Samsung i Fujitsu. Większość spośród nich będzie oferowana z systemem operacyjny Windows 7 Starter lub Home Basic, ale klienci będą mieli pod tym względem wybór. Niektórzy producenci zaproponują także system Moblin Linux v2, będący alternatywą dla klientów pragnących otrzymać inny i dający się modyfikować interfejs użytkownika.

Rośnie też skala sprzedaży netbooków przez ogólnoświatowych operatorów telekomunikacyjnych, takich jak T-Mobile, Vodafone, Orange i inni. Tendencja ta powinna napędzać kolejną rundę rozwoju rynku. Intel blisko współpracuje z operatorami mobilnymi i producentami modemów, aby przyspieszyć rozwój technologii 3G w netbookach, zarówno na rozwiniętych, jak i wschodzących rynkach. Obecnie około tuzina usługodawców telekomunikacyjnych ma netbooki w swojej ofercie, zaś liczba ta powinna wzrosnąć po pojawieniu się najnowszej platformy.

Poprawiona wydajność procesora i grafiki


Jedną z najważniejszych właściwości nowej platformy jest integracja kontrolera pamięci i grafiki bezpośrednio w CPU. Jest to pierwsze tego typ rozwiązanie w historii układów z linii x-86. Oznacza to, że wykorzystywane są tylko dwa układy (CPU+chipset) zamiast wcześniejszych trzech (CPU, chipset i kontroler wejścia/wyjścia), zmniejszyła się emisja ciepła (wskaźnik TDP), a także znacząco zredukowano koszty, ogólne rozmiary i pobór energii. W porównaniu do poprzedniej platformy Atom, nowa platforma do produkcji netbooków oferuje 20-procentową poprawę w średnim zużyciu energii i mniejszej rozmiary. Pozwoli to produkować bardziej kompaktowe systemy, które będą dłużej pracować na bateriach. Dzięki integracji całkowita przestrzeń zajmowana przez platformę dla netbooków zmniejszyła się o około 60 procent. W przypadku komputerów stacjonarnych klasy podstawowej, zajmowana przestrzeń jest mniejsza o niemal 70 procent, zaś emisja ciepła o około 50 procent, w porównaniu do poprzedniej generacji.

O platformie


N450 to jednordzeniowy procesor Atom, mający 512 KB pamięci cache L2. Wskaźnik TDP dla całego zestawu (łącznie z chipsetem) wynosi 7 W. D410 to jednordzeniowy procesor Atom dla komputerów stacjonarnych klasy podstawowej, wyposażony w 512 KB pamięci cache L2. Wskaźnik TDP dla całego zestawu wynosi 12 W. Model D510 jest także przeznaczony dla podstawowych modeli komputerów stacjonarnych, ale ma dwa rdzenie, 1 MB pamięci cache L2 i wskaźnik TDP na poziomie 15 W. Wszystkie nowe układy są taktowane zegarem 1,66 GHz. Ceny i dostępność zostaną ogłoszone w styczniu, w momencie pojawienia się bazujących na nich komputerów w ofercie producentów OEM.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

21.12.2009 r.

Kwantowe bardziej pojemne?, 16:47

Moonlight 2, czyli kolejny linuksowy Silverlight, 12:19


Nowsze

22.12.2009 r.

Hynix: Pierwsza pamięć GDDR5 2 Gb 40 nm, 10:04

Szkodliwe programy w Polsce - listopad 2009, 19:08


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.95 | SQL: 18 | Uptime: 164 days, 54 min h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl