heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 9 grudnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 22 kwietnia 2011, 13:07

Laser przewodnikiem atomów

Uczonym po raz pierwszy udało się udowodnić, że atomy mogą być przemieszczane w promieniu lasera i mają wówczas takie same właściwości, jak światło w światłowodach.

Osiągnięcie specjalistów z Australia National University będzie miało znacznie przy budowie urządzeń kwantowych, wymagających do pracy użycia sterowalnych fal materii. Takimi urządzeniami będą np. atomowe interferometry, wykorzystywane do pomiaru pola grawitacyjnego Ziemi.

Profesor Ken Baldwin i jego zespół uwięził chmurę zimnych atomów helu, a następnie poddał je działaniu promienia lasera, który biegł aż do urządzenia obrazującego. Następnie stopniowo zmniejszano intensywność światła, aż do pojawienia się wzorca.

Uczeni dowiedli, że mierząc czas, w jakim atomy przybywają do systemu obrazowania są w stanie odróżnić tryb wielomodowy (powstawania wzorca) od jednomodowego.

- Pomiary promienia wielomodowego pokazały, że atomy przybywają w grupach, jako wynik interferencji. Jednak jako, że kondensat Bosego-Einsteina zawiera tylko jeden tryb kwantowy, bez żadnej interferencji, gdy go przemieściliśmy również jej nie zaobserwowaliśmy - mówi doktor Andrew Truscott.

- Dowiedliśmy zatem, że atomy mogą być przemieszczane w promieniu światła i mogą mieć wówczas takie same właściwości jak światło poruszające się w światłowodzie - mówi doktor Mattias Johnsson, twórca modelu teoretycznego do opisanych badań.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

20.04.2011 r.

Kompromitacja brytyjskiego Ministerstwa Obrony, 21:31

uTorrent 3.0 Beta z funkcją ocen, komentarzy i streamingu, 21:28


Nowsze

22.04.2011 r.

Grafenowy papier mocniejszy niż stal, 13:07

23.04.2011 r.

iOS i Android zapisują, gdzie przebywał użytkownik, 9:32


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.73 | SQL: 13 | Uptime: 23 days, 12:44 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl