Czwartek, 15 października 2009, 17:57
Grafen może zastąpić krzem
W najbliższych tygodniach w Nature ukaże się artykuł Evy Andrei i jej kolegów z Rugers University, w którym opisują odkryte przez siebie nowe właściwości grafenu.Naukowcy zaobserwowali, że elektrony w grafenie mogą silnie ze sobą oddziaływać. Wcześniej jedynie teoretyzowano, iż jest to możliwe. Teraz zjawisko, podobne do nadprzewodnictwa, zaobserwowano w laboratorium.
W grafenie zachodzi ono dzięki nowemu stanowi materii, w skład którego wchodzą częściowo naładowane kwazicząsteczki i dochodzi do transportowania ładunku bez jego rozpraszania się.
W większości materiałów elektrony mają masę, jednak w grafenie jej nie mają, co kazało wielu naukowcom wątpić, czy w takiej sytuacji uda się zaobserwować silne oddziaływania pomiędzy elektronami.
Do obserwacji zachowania relatywistycznych kwazicząsteczek w grafenie wykorzystano ułamkowy kwantowy efekt Halla. Ma on miejsce, gdy nośniki ładunku poruszają się w dwuwymiarowej przestrzeni i są poddane działaniu pola magnetycznego. Gdy interakcje pomiędzy takimi nośnikami są wystarczająco mocne, dochodzi do powstania nowych kwazicząsteczek o ładunku stanowiącym ułamek ładunku elektronu. Występowanie ułamkowego kwantowego efektu Halla to dowód na silne skorelowane zachowanie naładowanych cząstek. Dotychczas nie było jednak pewne, czy pozbawione masy elektrony będą zachowywały się w ten sam sposób.
Odkrycie naukowców z Rutgers University powinno zachęcić do innych specjalistów do badań nad grafenem, dowodzą one bowiem, że materiał ten może w przyszłości zastąpić krzem.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Grafenowe bolometry mogą całkowicie zmienić zasady gry na polu komputerów kwantowych
, 07.10.2020 r.
Nanopłatki tlenku grafenu kontrolują działanie synaps
, 15.05.2019 r.
Grafen szybkorosnący
, 21.08.2016 r.
Grafenowe światło
, 17.06.2015 r.
Grafenowy superczujnik
, 22.09.2014 r.Starsze
Kuba połączy się z USA?, 17:55
Prawie jak HDTV, 17:53
Nowsze
ASML również na plusie za III kwartał, 17:58
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 1.87 | SQL: 13 | Uptime: 164 days, 53 min h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl