Niedziela, 21 sierpnia 2016, 09:21
Grafen szybkorosnący
Jednym z warunków, jaki musi zostać spełniony, by grafen mógł wejść do powszechnego użytku, jest opracowanie metody jego masowej produkcji. Metodą taką może być przystosowanie osadzania z fazy gazowej (CVD) do współpracy z produkcją przemysłową na rolkach.Pracuje nad tym m.in. filadelfijska firma Graphene Frontiers. Problem jednak w tym, że uzyskanie na miedzianej folii metodą CVD pojedynczego kryształu grafenu o długości centymetra może trwać nawet cały dzień.
Naukowcy z Politechniki w Hongkongu i Uniwersytetu w Pekinie opracowali technologię, która pozwala na znaczne przyspieszenie tego procesu. Okazało się, że po dodaniu nieco tlenu bezpośrednio do miedzianej folii prędkość wzrostu kryształu grafenu zwiększyła się aż 150-krotnie - z 0,4 mikrometra do 60 mikrometrów na sekundę.
Z artykułu opublikowanego w Nature Nanotechnology dowiadujemy się, że chińscy naukowcy umieścili tlen w odległości 15 mikrometrów poniżej folii. Ciągłe dostawy tlenu zmniejszyły barierę energetyczną rozkładu węgla dostarczanego w procesie produkcyjnym, zwiększając tym samym tempo tworzenia się grafenu. Podczas prowadzonych eksperymentów naukowcom udało się w ciągu zaledwie 5 sekund uzyskać kryształ grafenu o długości 0,3 milimetra. Tempo jego wzrostu były o dwa rzędy wielkości szybsze niż w innych metodach z wykorzystaniem folii miedzianej.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Grafenowe bolometry mogą całkowicie zmienić zasady gry na polu komputerów kwantowych
, 07.10.2020 r.
Nanopłatki tlenku grafenu kontrolują działanie synaps
, 15.05.2019 r.
Grafenowe światło
, 17.06.2015 r.
Grafenowy superczujnik
, 22.09.2014 r.Starsze
Intel prezentuje Project Alloy, 9:17
CLARITY P300 – stacjonarny telefon dla osób niedosłyszących, 9:15
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 0.57 | SQL: 13 | Uptime: 141 days, 18:49 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl