heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 22 października 2019 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 8 września 2009, 08:58

Google ustępuje w sprawie książek

Google oświadczyło, że nie będzie skanowało i publikowało w Sieci żadnych książek europejskich autorów, które są wciąż sprzedawane.

W ten sposób wyszukiwarkowy gigant częściowo uwzględnił zastrzeżenia autorów i wydawców ze Starego Kontynentu, którym nie podobało się, że dzieła takie mają być dostępne w cyfrowej bibliotece Google bez pytania o zdanie właścicieli praw do nich. Książki takie mogą trafić do biblioteki Google o ile ich autor sobie tego zażyczy.

Przypomnijmy, że Google zawarł z amerykańskimi wydawcami umowę, na podstawie której firma będzie skanowała i udostępniała w Sieci dzieła, do których prawa autorskie wygasły, które nie są już drukowane lub też dzieła osierocone, w przypadku których właścicieli praw jest trudno ustalić. Początkowo koncern próbował objąć tą umową wszystkie dzieła znajdujące się w amerykańskich bibliotekach. To wywołało sprzeciw europejskich posiadaczy praw autorskich, których książki nie są już wydawane lub też nigdy nie były wydawane w Stanach Zjednoczonych.

Google obiecał też, że w radzie zarządzającej Books Rights Registry zasiądą dwie osoby spoza USA, a ich głównym zadaniem będzie ustalanie właścicieli praw autorskich i dopilnowanie, by otrzymywali wynagrodzenie od Google'a. Ocenia się, że w europejskich bibliotekach książki osierocone oraz dłużej niewydawane stanowią około 90% zbiorów. Jednak w Europie prawo autorskie jest bardziej restrykcyjne niż w USA. Ponadto w UE nie obowiązuje jednolite prawo, przez co podpisanie umowy przez Google umowy z europejskimi wydawcami jest niezwykle trudne.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

08.09.2009 r.

Intel: Nowe procesory Core i7, Xeon 3400 i Core i5, 8:51

Progress Thru Processors do walki chorobami, 8:46


Nowsze

08.09.2009 r.

Japonia: Sieć z transferem 21 Mbps, 9:00

Superwytrzymały zamek błyskawiczny, 17:10


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2019 | Prywatność | Load: 0.67 | SQL: 13 | Uptime: 87 days, 15:01 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl