Najpopularniejsze szkodliwe programy w Polsce - lipiec 2009
Kaspersky Lab prezentuje lipcowy raport przygotowany w ramach comiesięcznego zestawienia aktywności szkodliwego na terenie Polski. Analiza dokonana została w oparciu o informacje dostarczone przez system Kaspersky Security Network (KSN).Raport jest podzielony na dwie części. W pierwszej zaprezentowane zostały najczęściej infekowane miasta Polski (Top 10) oraz aktywność wirusów na obszarach poszczególnych województw. Druga część dotyczy szkodliwego oprogramowania (Top 20), które jest odpowiedzialne za najczęstsze ataki na komputery polskich użytkowników.
Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast
Pierwszy wykres przedstawia dziesięć najczęściej infekowanych miast na terenie Polski. Jak widać pierwsze trzy miasta (Warszawa, Łódź i Poznań) generują ponad połowę infekcji w skali kraju (pozostałe miasta Polski, spoza Top 10, dają około 22% infekcji).
Powyższy wykres prezentuje, jaki udział we wszystkich infekcjach w lipcu miały poszczególne miasta z TOP 10. Szczegółowe zestawienie, wraz z różnicami z poprzedniego miesiąca, jest widoczne w poniższej tabeli. W szczególności warto zwrócić uwagę na pierwszą pozycję...
Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast, lipiec 2009
W poprzednim rankingu Warszawa również zajmowała pierwsze miejsce, jednak jej udział procentowy w infekcjach jest dwukrotnie większy niż w ubiegłym miesiącu. Mamy także sporo nowości w postaci Szczecina, Bolesławca, Bydgoszczy oraz Lublina. Największy, a zarazem niechlubny awans - o pięć pozycji - przypada Wrocławiowi. Największym "wygranym" (z punktu widzenia bezpieczeństwa) tego zestawienia jest Łódź. Mimo, że nadal znajduje się w rankingu to procentowy udział w infekcjach spadł w tym mieście z 21,31% do 3,52%. Także Katowice zaliczyły spadek aż o 4 pozycje, jednak współuczestnictwo tego miasta zmalało jedynie o 0,71%. Miasta, które od poprzedniego zestawienia znalazły się poza rankingiem to Zawiercie, Kalisz, Kraków i Olsztyn.
Na poniższej mapce oznaczono poziom infekcji w poszczególnych województwach. Kolory zostały dobrane w zależności od udziału procentowego danego województwa we wszystkich infekcjach w całym kraju:
• poniżej 5% - kolor żółty
• między 5,01% a 20% - kolor pomarańczowy
• między 20,01% a 30% - kolor czerwony
• powyżej 30% - kolor bordowy
Poziom infekcji w poszczególnych województwach, lipiec 2009
Top 20 najpopularniejszych zagrożeń w Polsce
Druga część raportu prezentuje listę szkodliwego oprogramowania, które najczęściej atakowało komputery polskich internautów w lipcu.
Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach polskich internautów, lipiec 2009
Jak widać, w porównaniu do poprzedniego miesiąca mamy bardzo dużo nowości. Jedynie 3 szkodliwe programy pozostały na liście, z czego Trojan.Win32.Generic przesunął się na pierwsze miejsce, a Trojan-Spy.Win32.Delf.elz, odpowiadający za wykradanie prywatnych danych takie jak numery kart kredytowych oraz haseł bankowych, zaliczył największy spadek.
Tak duża różnica w stosunku do ostatniego zestawienia pokazuje jak szybko nowe, mniej znane infekcje pojawiają się w mniejszych regionach. Wirusy i trojany z poprzedniego raportu znalazły się daleko poza TOP 20 szkodliwego oprogramowania. Warto zauważyć, że raporty TOP 20 ze świata notują mniej nowości. Zazwyczaj jest to tylko rotacja tych samych szkodników.
Robak Kido, który był obecny w poprzednim zestawieniu, oraz plasujący się na pierwszym miejscu TOP 20 szkodliwych programów dla świata, nie stanowił w lipcu zagrożenia dla Polski.
Jedna z pozycji TOP 20 jest warta zwrócenia uwagi. Jest to robak rozprzestrzeniający się przy pomocy sieci P2P - Palevo. Szkodnik ten infekuje także nośniki wymienne, zatem może się rozprzestrzeniać się poza siecią, co znacznie zwiększa jego efektywność.
Kolejne zestawienie szkodliwych programów i najczęściej infekowanych polskich miast już za miesiąc.
Wersja do druku
Podobne tematy
Ewolucja szkodliwych programów w II kwartale 2017 r.: w Polsce dominują infekcje lokalne
, 19.09.2017 r.
ASUS Zen AiO Z220IC dostępny w Polsce
, 26.05.2016 r.
Netflix dostępny w Polsce
, 08.01.2016 r.
HP zapłaci 108 mln dolarów kary za korupcję w Polsce
, 09.04.2014 r.
Seria HP Officejet Pro X już dostępna w Polsce
, 14.11.2013 r.
Najpopularniejsze monitory LED na rynku Polskim
, 09.05.2013 r.
Najpopularniejsze szkodliwe programy maja 2010
, 18.06.2010 r.
Najpopularniejsze szkodliwe programy kwietnia 2010
, 06.05.2010 r.
Najpopularniejsze szkodliwe programy - styczeń 2010
, 09.02.2010 r.
Najpopularniejsze szkodliwe programy - grudzień 2009
, 07.01.2010 r.Starsze
Internet Explorer 6 pożyje znacznie dłużej, 9:05
ICANN wygrała z domain tastingiem, 9:03
Nowsze
Kolejna poważna luka w jądrze Linuksa, 13:00
Coraz większe prawdziwe pieniądze w wirtualnym świecie, 13:01
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?