heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 20 kwietnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 28 stycznia 2009, 12:49

ASP.NET MVC wchodzi do Polski

Delikatesy internetowe A.pl to pierwszy polski serwis internetowy wykonany w ASP.NET MVC. Nowa technologia firmy Microsoft łączy popularny framework giganta z Redmond - ASP.NET z wzorcem projektowym MVC.

A.pl to internetowy sklep spożywczy należący do spółki Action S.A. Serwis działający na rynku już od roku, przeszedł ostatnio gruntowne zmiany. – Zakończyliśmy właśnie ostatnie prace nad nowym systemem, który jest bardziej przyjazny dla klienta i świetnie spełnia wymagania jakie przed sklepem internetowym stawia specyfika sprzedaży produktów spożywczych - mówi Maciej Olesiński programista z A.pl odpowiedzialny za stworzenie nowego serwisu.

Prace programistyczne, poprzedzone kilkoma miesiącami planowania, trwały pół roku. Moment ich rozpoczęcia zbiegł się z pojawieniem pierwszej poglądowej wersji ASP.NET MVC. – Technologia już na samym początku była na tyle ciekawa, że wybraliśmy ją jako platformę docelową – komentuje Olesiński. – Wymusza ona na developerze jasny podział projektu na warstwy, przez co prowadzi do uzyskania bardziej eleganckiego i łatwiejszego w utrzymaniu produktu końcowego – dodaje.

Wzorzec MVC nie jest nowy. Rozwiązanie, którego głównym założeniem jest wyodrębnienie trzech podstawowych komponentów aplikacji tj.: modelu danych (Model), interfejsu użytkownika (View) i logiki sterowania (Controler), jest już od dawna używane przez programistów. Jednak dotychczas wzorzec MVC nie był stosowany w technologiach firmy Microsoft.

- Chcieliśmy by pisanie aplikacji webowych oraz późniejsze zarządzanie nimi było o wiele prostsze i bardziej produktywne – mówi Artur Żarski Developer Evangelist z Microsoft Polska – Dlatego istniejący już framework Microsoft ASP.NET został rozszerzony tak, że wykorzystuje popularny wzorzec MVC. Takie rozwiązanie umożliwia rozdzielenie różnych części aplikacji na poszczególne elementy. Dzięki temu możliwe jest oddzielenie logiki biznesowej od interfejsu użytkownika – dodaje.

Nowe rozwiązanie firmy Microsoft jest elementem technologii ASP.NET, która umożliwia tworzenie zaawansowanych aplikacji Web. W porównaniu z innymi podobnymi technologiami zapewnia spójne środowisko pracy wraz pełną integracją z Microsoft .NET Framework. Zaletą wykorzystania ASP.NET MVC jest zwiększenie produktywności programistów tworzących serwisy WWW oparte o ten wzorzec. Dzieję się tak, gdyż z jednej strony posiadają oni znane już sobie środowisko programistyczne, którym jest Visual Studio, z drugiej zaś wykorzystują znaną wcześniej technologię ASP.NET.

ASP.NET MVC ułatwia także wprowadzanie zmian w serwisie oraz dalsze zarządzanie nimi. – To był główny powód wyboru tego rozwiązania - podkreśla Jakub Milewski koordynator działań e-commerce A.pl. - Bardzo ważny był dla nas fakt, że ASP.NET MVC znacznie ułatwia dodawanie nowych funkcjonalności, nie ogranicza twórców serwisów we wdrażaniu nowych pomysłów i sprawia, że utrzymanie kodu i zarządzanie całym projektem jest o wiele łatwiejsze – dodaje.

Technologia ASP.NET MVC może być wykorzystywana do kreacji rozmaitych aplikacji. Najczęściej jednak stosuje się je do tworzenia aplikacji opartych o bazy danych (np. sklepy internetowe), portale lub programy typu klient poczty. Wersja beta ASP.NET MVC ukazała się 16 października. 2008 roku. Termin publikacji pełnej wersji nie jest jeszcze znany.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

27.01.2009 r.

Bezprzewodowy subwoofer, 18:11

WD: Dysk twardy 2 TB, 18:07


Nowsze

28.01.2009 r.

Ponad połowa Polski objęta Internetem przez CDMA, 12:51

Nanorurki szybkie jak pamięci flash, 12:54


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 1.33 | SQL: 15 | Uptime: 230 days, 1:52 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl