heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 25 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 2 września 2008, 13:14

Prezesi banków w mediach internetowych - raport NewsPoint

NewsPoint wraz z portalem finansowym Bankier.pl przygotował raport dotyczący wizerunku wybranych prezesów banków w mediach internetowych. Analiza ilościowa objęła artykuły, które pojawiły się w okresie 1 sierpnia 2007 – 31 lipca 2008. Do analizy wybrano 18 prezesów najbardziej znanych polskich banków. Najczęściej wymienianym w tym czasie prezesem był Jan Krzysztof Bielecki, szef Pekao SA.

Dwie pierwsze pozycje zajęli liderzy dwóch największych na polskim rynku graczy – Jan Krzysztof Bielecki z Pekao SA i Jerzy Pruski z PKO BP. Chociaż banki te od lat zawzięcie rywalizują o palmę lidera, w naszym rankingu zdecydowanie wygrał Jan Krzysztof Bielecki, który poza kontekstem wynikającym z jego obecnych obowiązków służbowych, jest też wzmiankowany w kontekście politycznym, jako były premier oraz osoba blisko powiązana z liberalnymi kręgami postsolidarnościowymi.

Prezes - Bank

Liczba publikacji 2007-2008 r.

Jan Krzysztof Bielecki - Pekao SA

1378

Jerzy Pruski - PKO BP

950

Józef Wancer - BPH

609

Mariusz Grendowicz - BRE

516

Bogusław Kott - Bank Millennium

244

Brunon Bartkiewicz - ING

201

Sławomir Sikora - Bank Handlowy

192

Mateusz Morawiecki - BZ WBK

189

Jacek Bartkiewicz - BGŻ

170

Jarosław Dowbaj - Getin

133

Włodzimierz Kiciński - Nordea

106

Wojciech Sobieraj - Alior

92

Kazimierz Stańczak - Polbank

89

Mariusz Karpiński - BWE

76

Piotr Czarnecki - Raiffeisen

73

Maciej Bardan - Kredyt Bank

68

Łukasz Chojnacki - Euro Bank

33

Romuald Szeliga - Lukas Bank

3



Analiza jakościowa


Analiza jakościowa objęła artykuły z ostatnich trzech miesięcy. Zasadniczo, nazwiska prezesów banków występują w kontekście komunikacji prowadzonej przez działy PR – wskazuje na to duża liczba powtarzających się tekstów o identycznej strukturze i jej raczej korporacyjny, niż produktowy, charakter.

Prezesi są wzmiankowani często w kontekście wyników finansowych banków (ostatni kwartał był czasem publikacji podsumowań za II kwartał lub pierwsze półrocze) i planów krótko- oraz długoterminowych, w rodzaju zwiększenia liczby placówek czy zmiany nazwy banku (PKO BP i plany zmiany nazwy na Bank Polski). Nader często pisze się też o fuzjach (w ostatnim kwartale uwagę mediów silnie przykuwało planowane przejęcie GE przez BPH), inwestycjach dokonywanych przez podmioty, które są głównymi udziałowcami banków oraz o giełdzie. Czasami banki znajdują atrakcyjny dla mediów sposób, aby pochwalić się swoimi sukcesami finansowymi – media szeroko cytowały informację Banku Millennium o milionowym kliencie.

Dużo miejsca zajmują również informacje dotyczące rynku bankowości w Polsce – strategii banków, ich rywalizacji z konkurentami, ale także trendów konsumenckich (jak chociażby to, że Polacy niechętnie oszczędzają długoterminowo czy płacą kartami za transakcje – wolą raczej wyjmować gotówkę z bankomatów). Rzadziej nazwiska prezesów są wzmiankowane w kontekście typowo produktowym – wyjątkiem są nowe i przełomowe na rynku produkty, jak na przykład wprowadzenie e-podpisu przez Bank Nordea czy plan wprowadzenia bankowych papierów wartościowych przez Getin Bank. Ciekawostką może być to, że nazwisko prezesa banku Eurobanku pojawiło się w spornej reklamacji złożonej przez pewną emerytkę – bank nie potrafił wyjaśnić, dlaczego w jego systemie klientka figurowała jako osoba, która zaciągnęła pożyczkę, mimo braku informacji z banku o jej przyznaniu.

Media internetowe interesują się również kwestiami kadrowymi – w ostatnich miesiącach pisano o nominacjach na nowych prezesów (Jerzy Pruski w PKO BP, Józef Wancer typowany na prezesa połączonego BPH i GE), ale również zmianach w składzie zarządów banków przez prezesów właśnie zatwierdzanych. Prezesi wypowiadali się także w kontekście rynku pracy dla finansistów – media odnotowały zarówno transfery wybitnych menadżerów jak i specjalistów, ale również zwiększony popyt na pracowników w sektorze finansowym. Tutaj ciekawa okazała się strategia nowego na polskim rynku gracza Alior Bank, który do pracy w swoich oddziałach zachęca reemigrantów z Wielkiej Brytanii.

Sporo pisze się o nagrodach – w minionym kwartale najwięcej uwagi przykuły nagrody Gazety Bankowej, w tym nagrody dla menedżerów. BGŻ został również Marką Wysokiej Reputacji. BRE zawarł umowę partnerską z Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Przedstawiciele banków biorą również udział w konferencjach branżowych (Forum MŚP, VII Europejskie Forum Bankowo-Ubezpieczeniowe) czy występują jako organizatorzy konkursów – na przykład Piotr Czarnecki z Raiffeisena był wzmiankowany w kontekście konkursu Raiffeisen, „Pomysł na firmę”.

Sporadycznie w mediach prezesi wypowiadają się na tematy związane z zarządzaniem ludźmi (na przykład Józef Wancer z BPH podawał sposoby na bycie menedżerem doskonałym, kilku prezesów wypowiadało się również na temat sposobów motywowania pracowników). Tematem nader frapującym były też wysokie zarobki prezesów banków, wśród których znalazło się kilku milionerów. Prezes BPH, Mariusz Grendowicz, wystąpił także jako miłośnik drogich cygar, natomiast Piotr Czarnecki z Raiffeisen Bank jako VIP dokonujący drogich zakupów w USA.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

02.09.2008 r.

Najpopularniejsze szkodliwe programy sierpnia 2008, 12:57

Nadchodzi epoka lodowcowa?, 8:26


Nowsze

02.09.2008 r.

Dotknąć wirtualnego, 16:30

Chrome - przeglądarka internetowa od Google, 16:35


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.65 | SQL: 14 | Uptime: 66 days, 9:04 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl