heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 25 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 2 września 2008, 12:57

Najpopularniejsze szkodliwe programy sierpnia 2008

Kaspersky Lab, prezentuje listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w sierpniu 2008 r. Od lipca 2008 r. lista 20 najpopularniejszych szkodników jest tworzona na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), nową technologię zaimplementowaną w linii 2009 produktów przeznaczonych do użytku domowego. Dane te umożliwiają firmie Kaspersky Lab nie tylko natychmiastowe uzyskanie informacji o zagrożeniach oraz śledzenie ich ewolucji, ale również wykrycie nieznanych zagrożeń i zapewnienie ochrony użytkownikom tak szybko jak to możliwe.

Po upłynięciu drugiego miesiąca analizowania danych zebranych przy użyciu technologii Kaspersky Security Network analitycy z Kaspersky Lab zaobserwowali znaczące zmiany wśród najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów.

Pierwsza tabela bazuje na statystykach dostarczonych przez produkty Kaspersky Lab z linii 2009. Podane liczby określają odsetek komputerów, na których wykryto zagrożenia.

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, sierpień 2008

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, sierpień 2008



Pomimo zmian lider z poprzedniego miesiąca - Trojan DNSChanger.ech – pozostał na szczycie rankingu. Poziom jego rozpowszechnienia jest ponad trzykrotnie większy niż w przypadku programu znajdującego się na drugim miejscu. Oznacza to, że DNSChanger spowodował całkiem poważną epidemię, która dała się we znaki przede wszystkim użytkownikom z krajów z Europy Zachodniej.

W najnowszej odsłonie listy pojawiło się 16 nowości i wszystkie z nich zostały dodane do antywirusowych baz danych Kaspersky Lab w sierpniu 2008. Wśród nowości interesująca jest grupa sześciu trojanów-downloaderów, które zajmują od 3 do 8 miejsca. Poprzez uniemożliwienie tym trojanom wykonania ich podstawowego zadania, czyli pobierania szkodliwego kodu z Internetu, produkty Kaspersky Lab zablokowały także masowe pobieranie innych niebezpiecznych aplikacji na komputery użytkowników.

Wyróżniają się także programy adware mające postać obiektów Browser Helper Object. Liczebność tych aplikacji jest związana z tym, że Internet Explorer - przeglądarka, dla której zaprojektowano ten adware - cieszy się ogromną popularnością.

Statystyki z ubiegłego miesiąca zawierały cztery klasy szkodliwego i potencjalnie niechcianego oprogramowania (TrojWare, AdWare, VirWare oraz MalWare). W sierpniu pozostały tylko dwie: TrojWare oraz AdWare.

Podział najpopularniejszych szkodliwych programów na kategorie, sierpień 2008

Podział najpopularniejszych szkodliwych programów na kategorie, sierpień 2008



W sierpniu na komputerach użytkowników wykryto łącznie 28 940 różnych szkodliwych i potencjalnie niebezpiecznych programów. Jest to wzrost o ponad 8 000 w porównaniu w lipcem i wskazuje na znaczne zwiększenie się liczby zagrożeń, które krążą w Internecie.

Drugi ranking przedstawia liczby dotyczące najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów spośród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów.

Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, sierpień 2008

Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, sierpień 2008



Zmiany na drugiej liście są mniej dramatyczne - tylko 7 nowości. Jednak dość duże ruchy nastąpiły w czołówce - lider z ubiegłego miesiąca (Virut.q) spadł aż o 13 miejsc a Fujack.ap całkowicie wyleciał z zestawienia po lipcowym spadku z drugiego miejsca na ostatnie.

Niespodziewany sierpniowy lider okazał się być robakiem, który po raz pierwszy został wykryty w roku 2001. Teoretycznie program ten powinien już dawno wyginąć w ruchu internetowym, jednak tak się nie stało: robak Nimda jest ciągle aktywny i obecny w tych samych plikach, które analitycy z Kaspersky Lab wykrywali w latach 2001-2002.

Pojawienie się trojana DNSChanger.ech na drugim miejscu jest także warte zauważenia. Oznacza to, że szkodnik ten ciągle modyfikuje własny kod i może istnieć w wielu postaciach na różnych komputerach.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

02.09.2008 r.

Nadchodzi epoka lodowcowa?, 8:26

01.09.2008 r.

HIV zwiększa łamliwość kości?, 15:42


Nowsze

02.09.2008 r.

Prezesi banków w mediach internetowych - raport NewsPoint, 13:14

Dotknąć wirtualnego, 16:30


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.96 | SQL: 13 | Uptime: 83 days, 7:32 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl