iPhone znowu złamany
Nastoletni hacker George Hotz, znany jako Geohot, złamał zabezpieczenia najnowszego firmware’u iPhone’a. Nad ich pokonaniem od tygodni trudzili się liczni hackerzy. Teraz, dzięki Hotzowi, użytkownicy apple’owskiego telefonu będą mogli korzystać z niego w dowolnej sieci telefonicznej.W ubiegłym roku 17-latek po raz pierwszy złamał zabezpieczenia iPhone’a. Wówczas skontaktowali się z nim przedstawiciele firmy Cericell i wymienili złamanego iPhone’a na Nissana 350Z oraz 3 telefony Apple’a wyposażone w 8 gigabajtów pamięci każdy.
Gdy telefon został złamany Apple wypuścił nową wersję oprogramowania, która w ogóle wyłączyła zmodyfikowane telefony i ponownie zabezpieczyła resztę urządzeń.
Złamanie najnowszej wersji firmware’u zajęło Hotzowi 24 godziny. Zauważył on, że dobrze zabezpieczone są rejestry pamięci o niskich numerach, natomiast znalazł błąd w rejestrze o wyższym numerze. Dzięki niemu mógł zainstalować stworzone przez siebie oprogramowanie, które usunęło z pamięci oprogramowanie zabezpieczające.
Kevin Finisterre, znany badacz zabezpieczeń mówi, że dotychczas nie znał takiej techniki ataku. Pochwalił Hotza za jego osiągnięcie. Otwarcie iPhone dla innych sieci nie jest łatwe, gdyż telefon akceptuje tylko uprzednio zatwierdzone karty SIM. Geohot odnalazł i zmodyfikował obszary pamięci odpowiedzialne za to ograniczenie.
Przed paroma tygodniami analitycy z firmy Bernstein Research poinformowali, że około 27% iPhone’ów pracuje w nieautoryzowanych przez Apple’a sieciach telefonicznych. Dla koncernu Jobsa oznacza to, że jego wpływy w ciągu najbliższych dwoch lat zmniejszą się o miliard dolarów. To spora suma, więc możemy przypuszczać, że informatycy Apple’a już pracują nad nowym bezpieczniejszym oprogramowaniem.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
iPhone 5 dopiero w drugiej połowie 2012 roku?
, 05.10.2011 r.
Radio ZET w iPhone'ie
, 10.12.2010 r.
Gdzie serwisować telefon iPhone?
, 09.11.2010 r.
Zawodny iPhone
, 23.06.2010 r.
USA: Android popularniejszy od iPhone OS
, 11.05.2010 r.Starsze
ABBYY FineReader 9.0 - nowa wersja w sprzedaży, 15:32
Xerox zmienia logo, 15:26
Nowsze
Czcionka ratująca drzewa, 8:47
EMTEC zaprezentował nową mobilną pamięć o nazwie EM-DESK, 8:52
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
reset - 13 lutego 2008, 10:37
Teraz firmy wyłapują informację o złamanych softach i płacą słono za milczenie. Milczenie jest złotem więc będą musieli sztabkami rzucać aby utrzymać swój sekret w tajemnicy. Tylko czy im wystarczy sztabek ??;)