Niedziela, 6 stycznia 2008, 14:39
Nanorurki z boru lepsze od węglowych
Węglowe nanorurki - podstawowy element wielu zaawansowanych badań związanych z nanotechnologiami - mogą zyskać konkurenta. Kolejnym materiałem, który ma szansę stać się budulcem technologii przyszłości, okazały się nanorurki wykonane z boru. Jak wynika z symulacji przeprowadzonych przez badaczy z Tsinghua University w Pekinie, pewne właściwości elektryczne nowego materiału mogą być lepsze niż w wypadku węgla.Osiągnięcie naukowców przede wszystkim polega na znalezieniu odpowiedniej struktury atomowej nanorurek z boru. Zapożyczona z węgla sześciokątna siatka okazała się niestabilna, więc problem rozwiązano przez umieszczenie dodatkowych atomów boru w środku niektórych sześciokątów. Jak obliczono, układ taki powinien oferować dość ciekawe właściwości: szersze nanorurki mogą pełnić rolę przewodników, węższe natomiast - półprzewodników, z których można budować elementy nanoelektroniczne. W wypadku wersji przewodzącej, nanorurki borowe powinny być lepszymi przewodnikami niż te wykonane z węgla, spodziewana jest też wyższa temperatura występowania efektu nadprzewodnictwa.
Chińscy badacze proponują, aby nowy materiał wykonać za pomocą metody chemicznego osadzania fazy gazowej (CVD - Chemical Vapour Deposition). Choć jest to ta sama technika co w wypadku węgla, jeszcze nie została ona dopasowana do wymagań boru, zatem żadne z opisanych właściwości do tej pory nie zostały potwierdzone doświadczalnie.
Przemysław Kobel
Wersja do druku
Podobne tematy
Świecące nanorurki
, 03.12.2010 r.
Węglowe nanorurki zwiększą 10-krotnie pojemność baterii
, 21.06.2010 r.
Nanorurki z reklamówki
, 14.12.2009 r.
Nanorurki na skalę przemysłową
, 04.11.2009 r.
Nanorurki szybkie jak pamięci flash
, 28.01.2009 r.Starsze
Skarb Państwa bez złotej akcji?, 14:36
Sygnity w prokuraturze, 10:49
Nowsze
Mózg: Podwójna pamięć, 14:40
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 3.08 | SQL: 13 | Uptime: 326 days, 20:36 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl