Wtorek, 4 grudnia 2007, 11:00
Tranzystor sezonowany
Układy elektroniczne z tworzyw sztucznych mają być dość powolne i duże, ale za to niezwykle tanie, a przez to - powszechnie dostępne. Zanim jednak w sklepach pojawią się płatki śniadaniowe w "elektronicznych" opakowaniach, na których będą odtwarzane reklamówki, konieczne jest udoskonalenie technologii wytwarzania plastikowych obwodów.Jedną z ciekawszych metod usuwania defektów z takich tranzystorów odkryli naukowcy zatrudnieni w szwajcarskim Federal Institute of Technology. Polega ona na tygodniowej bezczynności.
Leżakowanie okazało się skuteczne w wypadku tranzystorów wykonanych z pentacenu - związku organicznego o właściwościach półprzewodnika. Do tej pory substancja ta sprawiała jednak problemy, wynikające ze sporej liczby defektów w strukturze materiału. Niedoskonałości powodowały znaczne pogorszenie parametrów tranzystora. Jak jednak poinformował zespół pod kierownictwem Wolfganga Kalba, kilkudniowe przebywanie tranzystorów w próżni i temperaturze pokojowej powoduje, że defekty znikają. Poddanie tranzystorów kuracji umozliwiło m.in. dwukrotne zwiększenie ruchliwości ładunków, a o rząd wielkości spadła rezystancja na złączach. Zdaniem naukowców, zaobserwowane przez nich zjawisko to efekt układania się cząsteczek pentacenu pod wpływem ich naturalnych drgań, zachodzących w temperaturze pokojowej.
Przemysław Kobel
Wersja do druku
Podobne tematy
Najmniejszy tranzystor uzyskany z arsenku galu
, 11.12.2012 r.
Intel Xeon z tranzystorami 3D
, 13.04.2012 r.
Protonowy tranzystor zapowiada epokę bioelektroniki
, 21.09.2011 r.
Intel wprowadza tranzystory w trzeci wymiar
, 04.05.2011 r.
Tranzystor na pojedynczym elektronie
, 20.04.2011 r.Starsze
Kolejny pozwe przeciwko Apple i AT&T, 8:49
Bauer kupuje Interię, 8:41
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.23 | SQL: 13 | Uptime: 326 days, 20:23 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl