Wtorek, 11 grudnia 2012, 15:02
Najmniejszy tranzystor uzyskany z arsenku galu
Inżynierowie z MIT dowiedli, że arsenek galu może w niedalekiej przyszłości zastąpić krzem w roli głównego półprzewodnika używanego w elektronice. Tranzystor został wykonany w technologii 22 nanometrów, a zatem jest tych samych rozmiarów, co tranzystory w najnowocześniejszych procesorach.Wydajność układów scalonych ciągle rośnie. Jest to możliwe dzięki postępującej miniaturyzacji. Im mniejsze tranzystory, tym więcej można ich zmieścić w procesorze, dzięki czemu będzie on szybciej działał. Jednak miniaturyzacja ma też i wady. Mniejsze tranzystory mają mniejsze możliwości wzmacniania sygnału, co zmniejsza tempo pracy układu.
Uczeni, zdając sobie z tego sprawę, od dawna poszukują półprzewodników o lepszych właściwościach niż krzem. Jednym z nich jest właśnie arsenek galu, wykorzystywany już w komunikacji światłowodowej czy radarach. Jednak pomimo znacznych postępów dokonanych na polu technik produkcji, które pozwalały na wytwarzanie z arsenku galu tranzystorów podobnych do krzemowych, nikomu nie udało się odpowiednio zminiaturyzować takiego tranzystora.
Dokonał tego dopiero profesor Jesús de Alamo oraz jego współpracownicy, profesor Dimitri Antoniadis i student Jianqian Lin. Właśnie udowodnili, że możliwe jest wybudowanie z arsenku galu tranzystora MOSFET [to podstawowa obecnie technologia produkcji tranzystorów i obwodów - red.], którego wielkość liczona jest w nanometrach.
Teraz Alamo i jego zespół rozpoczną prace nad dalszym polepszeniem właściwości elektrycznych tranzystora, a kiedy im się to uda, będą go nadal miniaturyzowali. Ich celem jest wyprodukowanie tranzystora o długości bramki poniżej 10 nanometrów.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
LaCie: Najmniejszy na świecie zewnętrzny dysk 2.5-calowy
, 16.12.2009 r.
Wink: Najmniejszy na świecie pendrive 16 GB
, 18.11.2009 r.
UMID M1 - najmniejszy na świecie PC?
, 25.05.2009 r.
Najmniejszy napis na świecie
, 02.02.2009 r.Starsze
IBM: Przełom na polu krzemowej nanofotoniki, 15:00
Verbatim: Mobilny głośnik Bluetooth, 14:58
Nowsze
Krytyczne luki dla Windows, 10:54
Ładowarki USB od Sony, 11:55
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.04 | SQL: 13 | Uptime: 182 days, 16:18 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl