heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl

Online: 109

Piątek 24 listopada 2017 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Niedziela, 25 listopada 2007, 13:54

ASUS łamie GPL?

ASUS nie udostępnia kompletnych źródeł aplikacji Open Source zmodyfikowanych z myślą o działaniu na Eee PC – odkryli pasjonaci Linuksa.

Producent publikuje co prawda plik z kodem źródłowym, liczący sobie 1,8 GB, nie zawiera on jednak oprogramowania przerobionego specjalne na potrzeby Eee PC. Dla przykładu, zarządzający urządzeniami moduł asus_acpi okazał się być zmodyfikowaną wersją tego programu pochodzącą z kernela 2.6.21.4. ASUS nie opublikował zmienionego kodu.

W pliku, który udostępniany jest przez ASUS-a jako zbiór kodów źródłowych, znajdują się nagłówki kernela oraz kolekcja oprogramowania w formacie .deb (pakiety Debiana), z którego część nie jest nawet obecna w zainstalowanej na urządzeniu dystrybucji Xandros.

Jak podkreśla odkrywca braku źródeł, dostarczane wraz z Eee PC sterowniki madwifi – obsługujące bezprzewodowe karty sieciowe – także zostało zmodyfikowane, w tym wypadku jednak ASUS ma wszelkie prawa, by nie publikować źródeł: oprogramowanie licencjonowane jest równocześnie na GPL oraz BSD.

Wpadka – lub przeoczenie, jak widzą sytuację niektórzy komentatorzy – ASUS-a może być groźna dla producenta w świetle kończących się sukcesami pozwów w sprawie łamania przez producentów oprogramowania postanowień GPL.

Michał Tomaszkiewicz


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

25.11.2007 r.

Europejski Instytut Innowacji i Technologii przesądzony, 10:46

24.11.2007 r.

Paradoksy elektronicznych formularzy, 17:21


Nowsze

25.11.2007 r.

Intel konkurentem Microsoft i Google?, 13:55

Microsoft: Koniec kłopotów z WGA, 13:55


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  
Polecamy IQ.pl


Copyright © 2002-2017 | Prywatność | Online: 109 | Load: 2.53 | SQL: 18 | Uptime: 20 days, 19:56 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl