heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 26 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Sobota, 24 listopada 2007, 17:21

Paradoksy elektronicznych formularzy

Pięć różnych ustaw definiuje warunku przygotowywania i udostępniania formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej – w żadnej nie znajduje się zapis, kto ma te wzory przygotować.

Elektroniczne wzory dokumentów, które posłużą do komunikacji online z administracją, mają być publikowane w w centralnym repozytorium prowadzonym przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Obowiązek przykazywania dokumentów do repozytorium spoczywa na organie wydającym dane akty normatywne. Na podstawie wzorów elektronicznych mają być tworzone interaktywne formularze – obowiązek ich udostępniania będzie miał każdy organ władzy publicznej załatwiający sprawy indywidualne.

Tworzenie wzorów i formularzy na podstawie rozporządzenia może być utrudnione” – ocenia dr Grzegorz Sibiga, adiunkt w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk – „Podam tylko jeden przykład. Rozporządzenie w definicji wzoru elektronicznego odsyła mianowicie do innego aktu wykonawczego w sprawie sporządzania i doręczania pism w formie dokumentów elektronicznych. A ten akt odwołuje się do kolejnych trzech rozporządzeń, tym razem wykonujących ustawę o narodowym zasobie archiwalnym oraz ustawę o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. W efekcie wzór elektroniczny tworzy się na podstawie pięciu różnych rozporządzeń. Poszczególne przepisy inaczej określają też tworzenie dokumentów elektronicznych. To kolejny problem”.

Dla przykładu – wchodzące właśnie w życie rozporządzenie mówi o tworzeniu elektronicznych wzorów i formularzy, podczas gdy rozporządzenie do kodeksu postępowania administracyjnego mówi o wzorach pism. Nie ma także podanej wprost informacji, kto miałby tworzyć materiały.

Część organów administracji, mimo nałożonego obowiązku udostępniania formularzy, nie będzie mogła korzystać ich stosować – brakuje przepisów pozwalających składać pisma za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Dotyczy to na przykład sądó administracyjnych.

Ustawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie przewiduje wykorzystania środków elektronicznych do składania pism procesowych” – wyjaśnia dr Sibiga – „Z kolei w urzędach administracji publicznej jest to już teraz prawnie możliwe na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego”.

Michał Tomaszkiewicz


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

24.11.2007 r.

ASUStek: 25 nowych telefonów w 2008 roku?, 17:20

UKE analizuje zasadność podziału TP, 17:19


Nowsze

25.11.2007 r.

Europejski Instytut Innowacji i Technologii przesądzony, 10:46

ASUS łamie GPL?, 13:54


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.73 | SQL: 9 | Uptime: 83 days, 16:49 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl