heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 16 stycznia 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 15 grudnia 2004, 01:39

Toshiba uruchamia kryptografię kwantową

Europejskie Centrum Badawcze firmy Toshiba zademonstrowało w działaniu pierwszy na świecie system niezawodnej kryptografii kwantowej. System pracował w sposób ciągły od momentu uruchomienia w ubiegłym tygodniu.Idea kryptografii kwantowej polega na przesyłaniu pojedynczych fotonów przez standardowy światłowód. Taki system jest zdolny do przesłania tysięcy kluczy szyfrujących na sekundę, a dodatkowo transmisja może być realizowana na dystansie przekraczającym 100 km.

Toshiba ogłosiła, że jest już gotowa do rozpoczęcia rozmów z firmami telekomunikacyjnymi i potencjalnymi użytkownikami w sprawie komercjalizacji technologii kryptografii kwantowej, która gwarantuje dużo większe bezpieczeństwo transmisji w sieci komputerowej. Na razie brak jednak danych na temat ewentualnych kosztów i daty premiery systemu dostępnego dla szerokiego kręgu użytkowników.

Zasada działania systemu polega na przesyłaniu długich łańcuchów fotonów modulowanych w taki sposób, aby reprezentowały zera i jedynki. Modulacja fotonów realizowana jest na dwa sposoby, zależne od zastosowanej metody polaryzacji światła. Zgodnie z zasadą nieoznaczoności Heisenberga, nie jest możliwe odgadnięcie obydwu rodzajów polaryzacji światła, a tym samym danych reprezentowanych przez foton. Ta fundamentalna zasada fizyki kwantowej jest więc gwarantem bezpieczeństwa przesyłanych danych.

Źródło informacji: ZDNet

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

09.12.2004 r.

Stagnacja w koniunkturze informatycznej, 22:28

Netsky-P najgroźniejszy, 22:28


Nowsze

15.12.2004 r.

Bezpieczny Linux, 1:42

Kolejne bardzo poważne błędy w Gadu-Gadu, 1:44


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 0.47 | SQL: 13 | Uptime: 54 days, 1:37 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl