heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 4 grudnia 2020 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 30 listopada 2004, 11:41

Mniej fanów Explorera

Proporcja użytkowników internetowej przeglądarki Internet Explorer (IE) spadła poniżej 90% - twierdzą analitycy. Firma monitorująca ruch w internecie, OneStat.com, twierdzi, że przeglądarka open source Firefox 1.0, dostępna od 9 listopada, najwyraźniej przyciąga użytkowników do tej pory korzystających z Explorera.

Podczas gdy udziały Explorera w rynku spadły od maja o 5%, w tym samym czasie udziały Mozilli, producenta m.in. Firefoxa, wzrosły także o 5%.

Firefox produkowany jest przez Mozilla Foundation, założoną w 1998 roku przez byłego producenta przeglądarki Netscape. Mimo, że wcześniej pojawiały się próbne wersje Firefoxa, wersja 1.0 była pierwszym oficjalnym i kompletnym programem.

Z danych statystycznych wynika, że przeglądarki Mozilla posiadają teraz 7,4% rynku. Mozilla twierdzi, że od czasu oficjalnej publikacji darmowego oprogramowania, zostało ono ściągnięte przez pięć milionów użytkowników. Zwolennikom oprogramowania open source udało się zebrać w USA 250.000 dolarów, by opłacić reklamę debiutu Firefoxa 1.0 w dzienniku New York Times.

Internet Explorer firmy Microsoft zdominował jakiś czas temu rynek przeglądarek internetowych, przejmując palmę pierwszeństwa od Netscape'a. Udział w rynku tej przeglądarki utrzymywał się na poziomie 95%.

Firefox jest dla wielu osób atrakcyjnym programem, gdyż umożliwia dostęp do kodu źródłowego (open source), co oznacza, że użytkownicy mogą go zmieniać i modyfikować dla własnych potrzeb. Ponadto do tej pory w Firefoxie ujawniono mniej dziur w zabezpieczeniach niż w Explorerze. Do końca 2005 roku Firefox chce mieć 10-procentowy udział w rynku.

Źródło informacji: BBC

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

30.11.2004 r.

Krytyczna luka w Winamp, 11:39

Linux liderem wzrostu, 11:36


Nowsze

30.11.2004 r.

Płyty CD jeszcze długo nie zagrożone, 11:45

Make love not SPAM - Młot na spamerów, 11:46


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2020 | Prywatność | Load: 0.52 | SQL: 18 | Uptime: 127 days, 17:46 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl