Data: Czwartek, 11 maja 2017, 00:33

Skąd pochodzą cyberataki na Polskę?


Firma F-Secure przedstawia dane dotyczące cyberataków na Polskę przeprowadzanych pomiędzy październikiem 2016 a marcem 2017 roku. Informacje zostały uzyskane dzięki autorskiej sieci Honeypotów, czyli serwerów, które udają łatwy cel i są przynętą dla cyberprzestępców. Hakerzy atakują je i dzięki temu możliwe jest pozyskanie cennych danych oraz opracowywanie kolejnych metod na walkę z cyberzagrożeniami.

Cyberataki w kierunku Polski najczęściej pochodzą z Rosji – to aż 65 493 próby ataków dziennie.

Drugie miejsce, jeśli chodzi o podejrzany ruch sieciowy skierowany w stronę Polski stanowią adresy IP przynależne do Niemiec z średnią liczbą 13 390 prób ataków dziennie.

Wysoko na liście znajduje się też Holandia. Ponownie, nie tylko w odniesieniu do celów w Polsce, ale również globalnie. W tym przypadku podejrzenie pada na słabo zabezpieczone serwerownie (data center), które są wykorzystywane do ataków przeprowadzanych przez przestępców z innych krajów – w 2016 roku były to głównie ataki na USA.

Ataki zidentyfikowane przez sieć F-Secure to:
- reckon, czyli zautomatyzowana działalność polegająca na skanowaniu sieci i wykrywaniu niezabezpieczonych urządzeń do zainfekowania (wszystkie platformy, coraz częściej urządzenia z kategorii Internetu rzeczy – IoT);
- tworzenie botnetów, z użyciem exploit kitów (Linux jako platforma), takie gotowe botnety są potem wynajmowane do dalszej działalności, jak ataki DDoS, rozsyłanie SPAMu czy pozyskiwanie waluty Bitcoin;
- próby infekcji złośliwym oprogramowaniem (platforma Windows), jest to głównie ransomware (oprogramowanie szyfrujące dane dla okupu) oraz adware (oprogramowanie serwujące większą ilość reklam, często o ofensywnym charakterze – np. erotyczne).

Nieustanny, liniowy wzrost liczby ataków widoczny na wykresie jest związany z coraz bardziej powszechnym dostępem do Internetu, ogólnie rosnącą liczbą urządzeń, a także nowymi technikami ataku. Kiedyś na celowniku były jedynie tradycyjne komputery, od niedawna są to również telefony, domowe routery i tablety. Według przewidywań niedługo zarówno celem, jak i narzędziem do atakowania będą sprzęty AGD, dziecięce zabawki podpięte do Internetu, samochody, a nawet urządzenia podtrzymujące życie.
| Drukuj | Zamknij |