heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 3 marca 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 29 maja 2013, 18:36

Twórca MySQL przeciwko swojemu produktowi

Michael Widenius, twórca popularnego opensource'owego systemu bazodanowego MySQL chce, by w ciągu pięciu lat zniknął on z powierzchni Ziemi. MySQL miałby zostać zastąpiony przez MariaDB, produkt Wideniusa.

Twórcy MySQL od samego początku nie podobało się, że właścicielem systemu bazodanowego stało się Oracle. - Nigdy nie sądziłem, że MySQL zostanie kupiony przez kogoś, kto nie będzie o niego dbał i odniesie większe korzyści ze zniszczenia go niż rozwijania. Nigdy nie rozważaliśmy takiej możliwości - mówi Widenius. - Gdy sprzedawaliśmy go Sunowi zawarliśmy umowę, że system nie zostanie nigdy sprzedany Oracle'owi. Ale w najgorszych snach nie przypuszczaliśmy, że Sun zostanie kupiony przez Oracle'a - dodaje.

W 2009 roku Widenius stworzył fork MySQL o nazwie MariaDB, a w 2012 założył MariaDB Foundation, która zarządza projektem. Fundacja połączyła się ze SkySQL, która zapewnia wsparcie od strony sprzedaży i marketingu.

Na czele połączonej SkySQL stoi Patrik Sallner. Wierzy on, że projekt odniesie sukces. Z zamówionego niezależnego badania wynika, że około 50% obecnych użytkowników MySQL przejdzie na MariaDB w ciągu najbliższych dwóch lat. Klientami firmy są już m.in. Deutsche Telekom, Craiglist, Financial Times, Home Depot, francuska poczta i policja. Także Wikipedia, zachęcona ofertą bezpłatnego wsparcia technicznego, zaczęła korzystać z MariaDB.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

29.05.2013 r.

Nowe dyktafony cyfrowe Sony, 18:33

24.05.2013 r.

FTC rozpoczyna kolejne śledztwo w sprawie praktyk biznesowych Google, 13:38


Nowsze

04.06.2013 r.

Pierwsza porno aplikacja dla Google Glass zablokowana, 18:22

06.06.2013 r.

Zmasowane uderzenie w botnety, 14:54


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.89 | SQL: 18 | Uptime: 200 days, 16:25 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl