heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 24 września 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 1 lutego 2013, 12:16

Nokia dostała 1,35 mld dolarów z UE

Nokia otrzymała aż 1,35 miliarda dolarów od Unii Europejskiej w ramach programu Future and Emerging Technologies (FET). Fiński koncern zajmie się rozwijaniem zastosowań grafenu - najtwardszego materiału, jaki kiedykolwiek udało się wyprodukować.

Warto zauważyć, że grafen jest również jednym z najlżejszych istniejących przewodników. Materiał aż 300 razy wytrzymalszy od stali może być wykorzystywany nie tylko do tworzenia znacznie mocniejszych niż obecnie urządzeń, ale również szybszych i bardziej energooszczędnych układów logicznych.

- Nokia jest dumna z uczestnictwa w tym projekcie, bo firma ma już głębokie korzenie na tym polu, a pierwsze prace nad grafenem rozpoczęliśmy w 2006 roku - mówi Henry Tirri pełniący funkcję CTO w Nokii. - Od tego czasu udało nam się zidentyfikować wiele obszarów, w których taki materiał może być wykorzystany.

Europejski koncern zapewnia, że już teraz prace są "bardzo obiecujące", jednocześnie jednak liczy, że największe odkrycia jeszcze przed nami. Grafen, określany jako 2-wymiarowy materiał, przypomina sieć, która może mieć grubość zaledwie jednego atomu, a to czyni całość niezwykle atrakcyjną, jeśli chodzi o konstruowanie miniaturowych podzespołów.

Nokia liczy, że dzięki pomocy ze strony UE uda się nie tylko przyśpieszyć badania, ale również dać pracę wielu nowym osobom na terenie Europy. - Tego typu badania to również inwestycja w osoby żyjące na Starym Kontynencie z perspektywy ekonomii - zapewnił Tirri.

Adrian Nowak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

31.01.2013 r.

ZTE prezentuje nowy ultraszybki modem 4G, 12:08

Botnet Black.Energy powrócił w nowej wersji, 12:04


Nowsze

05.02.2013 r.

Wydrukuj sobie Nokię, 15:03

Google wspomoże francuską prasę, 15:05


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.55 | SQL: 13 | Uptime: 35 days, 5:52 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl