heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 19 czerwca 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 26 czerwca 2012, 10:06

Automatyczne zarządzanie chmurą Oktawave

Dla każdego administratora usług sieciowych dwa elementy są niezbędne: dostęp do infrastruktury z wykorzystaniem linii komend oraz możliwość automatyzacji działań za pomocą skryptów. Od dziś z obu tych funkcji mogą korzystać użytkownicy chmury obliczeniowej Oktawave dzięki udostępnieniu narzędzia o nazwie Oktawave CLI.

CLI (ang. Command Line Interface), znany bliżej jako wiersz poleceń lub linia komend, to jeden z najczęstszych sposobów komunikacji człowieka z systemami IT. Dzięki specjalnej składni oraz określonemu dokładnie zestawowi poleceń możliwe staje się kontrolowanie komputerów, sieci czy chmur obliczeniowych. Polecenia te możemy wydawać ręcznie, wpisując je pojedynczo w tzw. konsoli do zarządzania, lub automatycznie, grupując je w skrypty i uruchamiając w całych paczkach.

W chmurze obliczeniowej Oktawave możliwe jest komunikowanie się z instancjami z wykorzystaniem właśnie CLI. Wystarczy pobrać odpowiednie oprogramowanie Oktawave CLI 0.7 (do pobrania stąd), zainstalować w systemie operacyjnym i uruchomić odpowiednie polecenie z poziomu konsoli administracyjnej. Obecnie narzędzie to jest dostępne w postaci paczek dla systemów Open SUSE, CentOS, Debian oraz Ubuntu, a także w postaci plików źródłowych do samodzielnej kompilacji.

Po zainstalowaniu Oktawave CLI 0.7 w systemie można zacząć zdalne zarządzanie swoimi instancjami w chmurze. W tym celu należy przejść proces autoryzacji i zacząć wydawać polecenia lub uruchamiać skrypty. Standardowa konstrukcja polecenia ma następującą postać:

oktawave-cli NAMESPACE COMMAND [arguments]

Mamy tutaj do czynienia z argumentem NAMESPACE, określającym najczęściej rodzaj usługi, do której się odnosimy, COMMAND, który określa czynność wykonywaną na danej instancji lub kontenerze, a także z parametrami uszczegóławiającymi.
Więcej informacji na temat instalacji i wykorzystania Oktawave CLI 0.7 znajduje się w paczce instalacyjnej dostępnej na stronie http://sourceforge.net/projects/oktawave-cli/files/releases/0.7/.

Oddanie użytkownikom CLI było możliwe tylko dzięki architekturze chmury, która od początku przewidywała komunikację z systemem z wykorzystaniem otwartego API. API Oktawave jest warstwą interfejsu umożliwiającą wszystkim klientom zarządzanie własnymi usługami za pomocą zewnętrznych narzędzi. Pozwala także twórcom aplikacji partnerskich połączenie z systemem Oktawave i stworzenie własnego programu dostępowego. Z poziomu aplikacji korzystającej z API Oktawave można wykonać wszystkie operacje, które są możliwe w systemie Oktawave w obrębie konta klienta (użytkownika końcowego), a także partnera (czyli zespołu administracyjnego)

"Kiedy zarządzamy złożonymi infrastrukturami IT, chcemy mieć pod ręką narzędzie, które pozwoli nam na szybkie i precyzyjne działanie. Wielu z nas wykorzystuje do tego celu konsolę, która daje nieograniczoną kontrolę i oszczędza czas. Teraz - dzięki naszemu otwartemu API - można zarządzać instancjami Oktawave właśnie w ten sposób! Dodajmy też, że każdy administrator będzie w ten sposób w stanie uruchamiać skrypty automatyzujące codzienną pracę" - komentuje Maciej Kuźniar, dyrektor projektu Oktawave.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

26.06.2012 r.

Jakość druku i potrzeby biznesowe czynnikami decydującymi o zakupach, 10:02

25.06.2012 r.

KE popiera Microsoft, 15:36


Nowsze

26.06.2012 r.

Ogarnik.mobi - Innowacyjna usługa biznesowa dla przedsiębiorców, 10:09

Torby Hardcase dla ultrabooków, 10:11


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.63 | SQL: 14 | Uptime: 22 days, 20:00 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl