Data: Wtorek, 18 października 2011, 17:08

Galileo: Pierwsze satelity będą wystrzelone w czwartek


Dwie pierwsze satelity nawigacyjne Galileo zostaną wystrzelone w najbliższy czwartek, z Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Wydarzeniu temu będzie towarzyszyć ceremonia, która odbędzie się na esplanadzie "Solidarność 1980" biegnącej w pobliżu siedziby Parlamentu Europejskiego.

Galileo ma europejskim systemem nawigacji satelitarnej konkurencyjnym dla amerykańskiego GPS. Co istotne, projekt europejski ma być kontrolowany przez instytucje cywilne, a nie wojskowe. Będąc systemem uzupełniającym w stosunku do obecnych, Galileo ma zwiększyć wiarygodność i dostępność usług nawigacyjnych i lokalizacyjnych na całym świecie.

Galileo jest Europie potrzebny. Umożliwi on rozwój europejskiego know-how w zakresie kosmosu. Możliwy będzie rozwój nowych urządzeń, usług, miejsc pracy itd. Niestety realizacja projektu opóźniała się, a ponadto okazał się on droższy o 1,9 mld euro niż zakładano.

System Galileo ma ruszyć w roku 2014 z trzema usługami: darmową usługą otwartą, usługą dla instytucji publicznych (tzw. Public Regulated Service) oraz usługą ratunkową.

W czerwcu podpisano ostatnie umowy związane z projektem, natomiast na przyszły czwartek zaplanowano wystrzelenie dwóch pierwszych satelitów nawigacyjnych z kosmodromu położonego w pobliżu Kourou w Gujanie Francuskiej. Satelity zostaną umieszczone na orbicie przebiegającej na wysokości 23600 km. To pierwsze z tych urządzeń, które pozwolą na świadczenie usług od 2014 r.

Z okazji wystrzelenia satelitów zaplanowano ceremonię na esplanadzie "Solidarność 1980" w Brukseli. Impreza rozpocznie się w czwartek o godz. 11:00 i będą w niej uczestniczyli przedstawiciele unijnych władz.

Wystrzelenie satelitów nastąpi po godz. 12:34 i będzie pokazane na dużym ekranie wystawionym na esplanadzie. Oficjalne zamknięcie imprezy będzie miało miejsce o godz. 14:00, ale satelity zostaną umieszczone na swoim miejscu dopiero o godzinie 16:45.

Marcin Maj
| Drukuj | Zamknij |