Data: Środa, 19 września 2007, 13:41

AMD zaskakuje


AMD poinformowało, że udzieli firmie Freescale Semiconductor licencji na zaawansowane technologie wykorzystywane w nowoczesnych układach graficznych.

Freescale będzie miało prawo zintegrować technologie OpenGL ES 2.0 i OpenVG 1.0 w swoim procesorze i.MX. Układ ten będzie oferowany w przenośnych odtwarzaczach multimedialnych, zestawach nawigacyjnych, przemyśle motoryzacyjnym i elektronice domowej.

Decyzja AMD o udzieleniu licencji Freescale zaskoczyła znawców rynku. Freescale ma silną pozycję na rynku układów scalonych i udzielając mu licencji AMD tworzy sobie znaczącego konkurenta. Segmenty rynku, na których działają obie firmy pokrywają się, więc produkty Freescale’a będą bezpośrednio konkurowały z układami AMD.

Od kiedy AMD przejęło ATI, wpływy ATI z rynku produktów graficznych zmniejszyły się o 40%, a z rynku elektroniki konsumenckiej - o 37%.

Być może, mimo iż AMD temu zaprzecza, firma usiłuje zmienić swój model biznesowy i skupić się bardziej na rynku samodzielnych układów graficznych (GPU), a rozpowszechnianiem technologii AMD na rynku elektroniki konsumenckiej zajęłyby się, de facto, inne firmy.

Mariusz Błoński
| Drukuj | Zamknij |