Data: Piątek, 24 lutego 2017, 00:23

Kaspersky Lab ujawnia złe nawyki użytkowników dotyczące haseł


Badanie Kaspersky Lab ujawniło trzy powszechne błędy dotyczące haseł, które narażają sporą liczbę internautów na ryzyko: (1) stosowanie tego samego hasła dla wielu różnych kont, co oznacza, że jeśli wycieknie jedno hasło, zhakowanych może zostać kilka profili w różnych serwisach; (2) wykorzystywanie słabych, łatwych do złamania haseł oraz (3) przechowywanie haseł w niezabezpieczony sposób, co podważa sens posiadania haseł w ogóle.

Wspomniane badanie pokazuje, że wielu użytkowników (niemal jeden na pięciu – 18%) doświadczyło próby włamania się do ich kont, jednak niewielu z nich stosowało skuteczną i świadomą ochronę przy pomocy hasła. Na przykład tylko jedna trzecia (30%) osób tworzy nowe hasła dla różnych kont online, a aż jedna na dziesięć osób stosuje to samo hasło dla wszystkich swoich kont online. Zatem gdyby jedno hasło wyciekło, takie osoby byłyby zagrożone dalekosiężnym atakiem cyberprzestępczym i wykorzystaniem każdego swojego konta przez osoby trzecie.

Problemem jest również to, że stosowane hasła nie są wystarczająco silne, aby ochronić użytkowników przed włamaniem i kradzieżą danych. Tylko połowa badanych (47%) stosuje kombinację wielkich i małych liter w swoich hasłach, a dwóch na trzech (64%) użytkowników wykorzystuje zarówno litery, jak i cyfry. Mimo częstego stosowania słabych haseł użytkownicy uważają, że ich bankowość online (51%), konta e-mail (39%) oraz konta w sklepach internetowych (37%) wymagają silnych zabezpieczeń.

Z badania wynika również, że ludzie niewłaściwie postępują ze swoimi hasłami – ujawniając je innym osobom oraz stosując metody zapamiętywania, które nie są bezpieczne. Niemal jedna trzecia (28%) badanych przekazała hasło członkowi najbliższej rodziny, natomiast jeden na dziesięciu użytkowników (11%) ujawnił je znajomym, w czego efekcie hasło mogło wyciec dalej. Więcej niż jeden na pięciu badanych (22%) przyznał się również do zapisywania haseł w notatniku, aby mieć je pod ręką. W takim przypadku nawet jeśli hasło jest silne, istnieje ryzyko, że inne osoby zobaczą i wykorzystają je.
| Drukuj | Zamknij |