heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 26 kwietnia 2025 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Artykuł

Komentarzy: 0 | Autor: eddy@heh.pl | Wyświetleń: 5319 | Data: 10 lipca 2002, 19:22

Flashrom biosu oraz dodawanie loga do biosu płyty głównej

    Zmiana loga w biosie, na przykładzie płyty Epox 8KHA+.

Pewnie wiele osób się zastanawiało, czemu na tej płycie nie ma Loga? Poprostu nie ;) i dlatego, żeby nie być "gorszym" można sobię dodawać prawie dowolne loga. Zmiana loga dzieli się na kilka etapów

1. Zrobienie Loga;

2. Wyodrębnienie biosu, lub jego ściągnięcie z internetu;

3. Dogranie loga do pliku biosu;

4. Sprawdzenie, czy nie ma błędów w tak spreparowanym obrazie biosu;

5. Sflashowanie gotowego biosu.



W sumie proste (choć nie dla wszystkich ;-P).



AD1.Otóż logo tworzymy z bitmapy o parametrach, jakie stawia nam nasza płyta główna, jeśli masz starszy model, to musisz sie trzymać odpowiednich parametrów, jeśli masz taką jak ja płyte (8KHA+), to bez problemu możemy kombinować z logiem (oczywiście w granicach wolnych komórek pamięci w obrazie biosu).
Trzeba robić 4 bit. (16 kolorów lub odcieni szarości) bitmapy o rozmiarze nie przekraczającym 136x136 pix., ale najpierw wypróbujcie standardowe 136x84. Konwersja kolorów jest troche dziwna, ponieważ zmienia je na troche inne :-/, więc najlepiej jest robic w 16 odcieniach szarości, lub czarno-białe. Bios logo ma rozszerzenie *.epa, do przekonwertowania gotowej bitmapy użyjemy programu Epacoder ver.1.11. Czynność jest chyba prosta i nie będę się na ten temat już rozpisywał.



AD2. Teraz trzeba mieć bios, a to już zależy od was, musicie wiedzieć jakiej firmy i jaki dokładnie macie model. W dziale Download możecie znaleźć kilka najnowszych wersji biosów do paru modeli płyt głównych (jeśli nie ma tam twojej płyty, to zgłoś mi to, a ja zaczne uaktualniać również twój model płyty głównej).

Jeśli nie chcesz wgrywać innych wersji biosu, lub nie możesz ich znaleźć (a jeszcze u nas tego nie ma), to możesz wyodrębnić z własnego kompa.

Do tego potrzebujesz programu awardflash i w DOS'ie wpisujemy:

awdflash xxx.bin bios_orginal.bin /pn /sy

i już mamy nasz bios w pliku :).



AD3. W jednym katalogu (ale niekoniecznie) musimy mieć takie oto pliki:

-obraz biosu (*.bin);

-logo biosu (*.epa);

-cbrom (do wgrania tego loga).

Następnie w konsoli (może być zwykłe okienko DOS) gdy już jesteśmy w tym katalogu piszemy:

cbrom bios.bin /epa nazwa_loga.epa

Powinniśmy zobaczyć informacje ile procent zostało nam miejsca w obrazie biosu. Jeśli jest na "plusie", to jest ok, a jeśli nie to powinniśmy zrobić mniejsze logo.




AD4. Sprawdzenie polega na sprawdzeniu zawartości obrazu biosu przez program cbrom, wpisujemy parametr "d" (cbrom /d) i tam sprawdzamy czy jest wszystko na swoim miejscu i czy nie ma błędnie podanych wielkości. Jeszcze najlepiej jest wyeksportować wgrane logo z takiego biosu komenda: cbrom bios.bin /epa extract i podajemy nazwe naszego loga z rozszerzeniem *.epa.




AD5. Ta czynność jest chyba najbardziej stresująca z wyżej wymienionych ;-).

PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO ZAMIANY BIOSU NALEŻY ZROBIĆ KOPIE NA DYSKIETCE! NIE PONOSZE ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA JAKIEKOLWIEK STRATY WYNIKŁE ZE ZŁEJ ZAMIANY BIOSU!


No dobra, troche was postraszylem i ruszamy dalej.

W BIOS'ie sprowadzamy wartości na default i
wchodzimy do czystego DOS'u (tryb bez żadnych sterowników), w katalogu gdzie się znajduje bios.bin i awardflash, po rozpakowaniu wpisujemy update i potwierdzamy, nastąpi skopiowanie naszego starego biosu do pliku OLD.bin i czekamy cierpliwie aż się przegra nowy bios i jeśli nie było żadnych błędów, to możemy zrestartować komputer z klawiatury (ctrl+alt+del) i się cieszyć nowym logiem :))


Uwagii końcowe:


Jeśli uważasz, że coś niezrozumiale napisalem, lub chcesz się jeszcze czegoś dowiedzieć, to wejdź na Forum.




Powodzenia!

Poleć znajomym: Udostępnij

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 27.76 | SQL: 4 | Uptime: 23 days, 1:23 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl