heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 21 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Pentium Iii (tualatin'y) Czy Będą Działać Z...


213.156.96.* napisał:
Mam P3 coppermine 800MHz FSB133 256cache na płycie Gigabyte GA-6VX7-4X VIA Apollo Pro 133A. Chciałęm koniecznie kupić Tualatina bo słyszałem że to ponoć najbardziej udane procki intela, wydajniejsze od niektórych P4. Problem w tym, że moja płyta jak wynika ze specyfikacji umieszczonej na str. poroducenta nie obsluguje rdzeni Tualatin, jedynie Coppermine. ALE!! Mam zymieniony bios na najnowszy możliwy, z XII 2001roku. Może to właśnie odblokowało by możliwosć zaimplementowania takiego wymarzopnego P3 1200Mhz albo 1400Mhz FSB133 Tualatinka?? icon_smile3.gif Może te ich testy nie mają bezwzględnej racji i sa mylne?

Korzystając z okazji zapytam jeszcze o overclocking. Chciałem tego co aktualnie używam podkręcić lecz po przestawieniu zworek na płycie nie zaobserwowałem oczekiwanego skoku częstotliwości zegara. Jak należy kręcić P3? Jakie czynności wykonac poza przestawienimem zworek na płycie? Jakie są możliwości podkręcenia takiego procka z mnożnikiem 6x133MHz? Jak operować napięciem? Jakie temp. są dopzwolone?

Serdeczie dziękuję za pomoc

PS---płyta automatyycznie dobiera FSB, 100MHz i 133Mhz na bank obsługuje

podaję link do płyty głównej: http://tw2005.giga-byte.com/MotherBoard/Products/Products_Spec_GA-6VX7-4X.htm

158.75.90.* napisał:
Po kolei...

Do chipsetów bezproblemowo obsługujących Tualatina zalicza się i815/Solano i Via 694A, chociaż przy odbrobinie dobrej woli i wiedzy można odpalić tulipanka nawet na BX (co prawda nie na wszystkich płytach z tym chipsetem). Wychodzi na to, że twoja płyta się kwalifikuje. (Mój kumpel ma tulipanka na Acorpie VIA694a i śmiga 12.0 x 117)

Owszem Tualatiny to jedne z najbardziej udanych procków Intela i faktycznie wg niektórych testów bywają wydajniesze od pierwszych P4 (kiedyś chyba na Tom's Hardware był stosowny test). Godne polecenia ze względu na możliwości o/c są Celerony 1100MHz i 1300MHz fsb 100, które powinny bezproblemowo chodzić na fsb 133.

Jeśli chodzi o o/c, to już nie te czasy, by zmieniać fsb zworkami. Od tego masz (o ile masz icon_wink2.gif ) stosowne opcje w biosie. Tam zmieniasz fsb i napięcie. Intele generalnie podkręca się przez fsb i ewentualnie dla większej stabilności można podnieść napięcie na procku. O podkręcaniu znajdziesz w tym dziale zapewne wiele interesujących informacji, więc nie będę się rozpisywał. Pamiętaj tylko o taktowaniu PCI/AGP. Co od temperatur to wszystkie <50*C są do przyjęcia, ale przy dobrym chłodzeniu nawet takich mieć nie będziesz.

Co od reszty zagadnień poruszonych przez ciebie odsyłam do zasobów tego http://forum./index.php?act=Search&f=71 i http://www.google.com/. Znajdziesz tu wszelkie niezbędne informacje. W razie wątpliwości pytaj w tym temacie.

Pozdrawiam

150.254.80.* napisał:
Mam taki mętlik w głowie, wybacz jeśli zirytuje ciebie nieskładność moich pytań icon_smile3.gif
Po prostu nie wiem jak sie zabrać do podjęcia decyzji o wymianie proca. Gdzieś przeczytałęm, że do podkręcania najjlepiej nadają się procki o jak najmniejszym mnożniku (co na moją logikę wydaje się dziwne).
Napaliłęm się na P3 Tualatinka 1200/256/133 (na 1400MHz mnie nie stać icon_smile3.gif ) ale widzę też że jeszcze teńszy jest P3 1,13GHz i 1GHz. No i do tyego wszystkiego sa jeszzcze celerony tyler ze na szynie FSB100. Jak tu się połapać, proszę pomóż.

Na domiar tego wszystkiego dzisiaj sie dopwiedziałem ze mnożniki sa odblokowane tylko w procesorach do laptopów a w zwyklych nie ma możliwości zmiany mnożnika. Czy to prawda? Może jeśli tak to lepiej kupic procka do laptopa i lepiej bedzie sie go kręciło?

No i mam jeszcze pytanki w jaki sposób manipulować napięciem na procesorze nie mając tej opcji w BIOSie? Mam prog. CPUFSB ale tam można tylko regulować częstość FSB, PCI i na kościach pamięci.

Jestem naprawdę wdzięczny za cierpliwość, będe systematycznie sprawdzał czy ktoś napisał i stisiwał się do rad icon_smile3.gif

Pozdro

158.75.90.* napisał:
Co do procków to lepiej podkręcają się te z mniejszą fsb (Intele mają zablokowany mnożnik i raczej nie ma możliwości odblokowania). Jedna z niewielu różnic międzu Pentiumami i Celeronami (oba na rdzeniu Tualatin) polega na tym, że celki mają niższą fsb i właśnie dlatego można je bardziej podkręcić.

Ten PIII, o którym piszesz to chyba Coppermine (bodajże najszybszy jaki wyszedł).

Co do procków ze zmianą mnożnika... Zmianę mnożnika oferują procki typu Mobile i przeważnie jest to zmiana w dół. Stosuje się to w laptopach w celu oszczędzania baterii, jak sądzę, aczkolwiek moge sie mylić, gdyż z takowym sprzętem nie mam za bardzo kontaktu. Potrzebne informacje znajdziesz w dziale o laptopach.

Wracając do kręcenia. Powszechnie uważa się, że najlepsze do kręcenia są procki z pierwszy serii (tygodni produkcji). Jeśli chodzi o celki Tualatiny dobrze kręcą się właśnie modele taktowane 1100MHz i 1300MHz więc jeśli chcesz tulipanka to te modele są godne polecenia.
Pozostaje kwestia napięcia... na stronie producenta (podanej przez ciebie) napisano, że płyta automatycznie dostosowuje napięcie do procesora. Myślę, że automatycznie odpowie na zwiększone zapotrzebowanie procka na V (przynajmniej tak stało się na u kumpla na tym samym chipsecie choć innej płycie od innego producenta, też z automatyczną regulacją V).

213.156.96.* napisał:
Dzięki jesteś wielki. Jak moge ci pomoc? Udzielam korepetycji z chemii icon_wink2.gif


Wracając do tematu.

http://www.allegro.pl/item87428993__celeron_1200_256_100_1_5v_tualatin_.html

myslisz ze do jakiej częst. dałoby się go podkręcić? Co właściwie powoduje ograniczenia? na pewno ram i wszystko co jest podłączone do agp, prawda? czyli im lepsza np. karta graficzna i kości sdram tym wieksza częstość można zapodać, dobrze rozumiem?

Tym, czasem poszukam czegos jeszcze na forum by rozbudowac wiedze, heja!



158.75.90.* napisał:
Dzięki za docenienie... icon_smile3.gif

Przy dobrym chłodzeniu podany przez ciebie procek poleci spokojnie na 1.6GHz (12.0x133), może nawet więcej.

Jeśli chodzi o elementy ograniczające o/c to na pewno są to pamieci. Jednakże niektóre dobre kostki PC133 wytrzymują fsb 150 i więcej. Zapewne zapytasz, gdzie takich szukać... Najbardziej pewne są markowe, np.Kingstony, ale generalnie to jest loteria i możesz trafić na dobre kostki niefirmowe i kiepskie (by nie powiedzieć gorzej) firmówki. Poszukaj jakiegoś info na ten temat w dziale o pamięciach.

Co do grafiki nie powinno być z tym najgorzej - większość kart graficznych dobrze radzi sobie z podwyższonym taktowaniem AGP. Bardziej niepewną sprawą śa dyki twarde, które gorzej znoszą dodatkowe MHz na PCI. Za maksymalną bezpieczną wartość przyjmuje się 38MHz na PCI. Są dyski, które chodzą nawet powyżej 40MHz, ale z drugiej strony bywają też takie, dla których 38MHz to już ogromne wyzwanie.

Przy fsb 100 czy 133 wszystkie wartości są w normie, więc warto zacząć od tych częstotliwości. Jeśli procek będzie miał problemy (w co wątpie, ale to zależy też w dużym stopniu od chłodzenia) wypróbuj wartości pośrednie, jeśli nie, sprawdź wyższe.

213.156.96.* napisał:
Myślisz, że ten procek http://www.allegro.pl/item88453276_super_wydajny_tualatin_1_3_ghz_radiator_pn_f_vat.html podkręcony do fsb=140 bądź 150 13001800;1950 będzie wystarczająco chłodzony tym dołączonym do aukcji radiatorkiem i powiedzmy sobie pasta termoprzewodzącą??

1. Czy tzw. BX MODY czyli wyłamanie i połączenie za jakiejs pasty srebrowej kilku pinów w celu dostosowania tulipanków do starszych S370 to skomplikowana operacja, czy każdy w miare sprawny manualnie jest w syanie tego dokonac?

2. czy ta metoda daje 100%efekt? pytam w odniesieniu do procesora, zakładając że płyta zaakceptuje procek


serdecznie pozdrawiam

Sławek

193.238.200.* napisał:
Cze !!
Jakie pamięci, jaka płyta??
Zobacz moja sygnaturkę!!

158.75.90.* napisał:
Wybrany przez ciebie procek jak najbardziej OK.

Chyba w poprzednim poście nie wyraziłem się zbyt jasno... Pasta Termoprzewodząca ma za zadanie wydajniejsze przeniesienie wydzielonego przez procek ciepła na radiator. Przeniesienie to odbywa się w sposób pasywny (jeśli jesteś zainteresowany aktywnym przenoszeniem ciepła poszukaj informacji o płytce Peltiera, ale do niej potrzeba naprawdę wydajnego chłodzenia).

Sprawa wentylatora... Szczerze mówiąc bałbym się eksploatować tego proca tylko na załączonym radiatorze. Wentylator będzie co najmniej niezbędny, jeśli w ogóle chcesz zacząć myśleć o kręceniu.

Przeszukaj dział o chłodzeniu - znajdziesz tam informacje o dobrych pastach termoprzewodzących i porządnych, w miarę cichych coolerkach. Może lepiej nawet będzie jeśli weźmiesz większy wentyl na odpowiedniej przelotce i puścisz go na zwolnionych obrotach.

Jeszcze na temat BX mod: niestety nie jest kompatybilny ze wszystkimi płytami, ale z większością działa. Z twoją powinien...

Pytasz też czy ta metoda daje 100% efekt... Poprawnie wykonana sprawdza się na chipsetach BX i podobno właśnie Apollo 133A (gdzieś o tym czytałem - nie pamietam gdzie).

Sam BX mod jest http://www.overclockers.pl/txt.php?id=tualatin_mod.

EDIT:
CYTAT
Gigabyte GA-6VX7-4X VIA Apollo Pro 133A

Kolego Kasek21, wypadałoby zapoznać się dokładniej z tematem przed postowaniem w nim icon_smile3.gif

O pamięciach faktycznie do tej pory nie było mowy. Uznałem za oczywiste, że muszą być typu PC133 najlepiej porządnej firmy - wtedy wytrzymają fsb>133. Być może należałoby o tym wcześniej wspomnieć, ale tak się nie stało.

Szkoda, że tylko takie szczególiki wnosi twój post do tego tematu.

213.156.96.* napisał:

Cze !!
Jakie pamięci, jaka płyta??
Zobacz moja sygnaturkę!!


kurde, jakie pamięci nie pamiętam ale na pewno sdram 512MB (albo jakiś noname albo 'infineon' czy cos takiego), płyta Gigabyte GA-6VX7-4X na VIA Apollo Pro 133A

213.156.96.* napisał:
NA WSTĘPIE PRAGNĘ PRZEPROSIĆ DBAJĄCYCH O PORZĄDEK NA FORUM, GDYŻ SA JUZ NA NIM MOJE DWA POSTY O PODOBNEJ TEMATYCE, JEDNAK MAM TERAZ INNE ZAPYTANIA I NIE CHCIAŁEM JUŻ ZACIEMNIAĆ OBRAZU TYCH POPRZEDNICH POSTÓW.

Przyjrzyjcię się proszę tym prockom i wskażcie mi różnice, bo dla moich oczu jest ona niewidoczna icon_smile3.gif

http://www.allegro.pl/item88292722_celeron_1300_okazia_.html
http://allegro.pl/item88453276_super_wydajny_tualatin_1_3_ghz_radiator_pn_f_vat.html

Różnia się tylko jak zauważyliście sygnaturą zależną od msca produkcji.

Czy możecie mi wskazać który stanowi wcześniejszy sort (mówi się nie mam pojecia dlaczego że te z pierwszysh tygodni produkcji sa najlepsze do podkręcania, czy ktoś wyjaśni mi dlaczego??)



Mam płytę GIGABYTE GA-6VX7-4X z zaktualizowanym BIOSem F45. Nominalnie chodzi tylko pod Coppermine'y
jak wynika ze specyfikacji, ALE!!!

...ale znalazłem aukcję oferującą przejściówkę na S370 starych płyt, nawet BX która rzekomo umożliwia uruchomienie na nich Tualatinów!!

Czy to nie jakaś ściema? Nie wystarczy uaktualnić BIOSu, jak ja dokonałem?

Dążę po prostu do tego że nie chce wtopic kkasy, chce miec tualatina, nie chce zmieniac płyty icon_smile3.gif




Istnieją też różne mody, jeden z nich pokazał mi przyjaciel, Shaqal, ktore nakazują wyłamywanie nozek pewnych nóżek i połączenie pewnych jakąś kosmiczną srebrną pasta przewodząca... icon_smile3.gif
Nie chcę poprostu tego robić bo ręce mi się tyrzęsą icon_smile2.gif
Proszę utwierdźcie mnie w przekonaniu, że po aktualizacji Biosu nie potrzebuję tej pieprzonej przejściówki.






Druga cześć mojego pytania będzie dotyczyć programów (najlepszych! i najbezpieczniejszych!) do kręcenia procka. znam tylko CPUFSB. polecicie mi jakis lepszy, nawet polaczony z diagnostycznym ale byle by bezbłędnie pozwalał kręcić!!


PS--------jeśli jesteś z poznania i masz do sprzedania celerona tualatin bądź kartę graf. FX5200 !!Ultimate!! daj znac

217.98.190.* napisał:
CYTAT
Mam płytę GIGABYTE GA-6VX7-4X z zaktualizowanym BIOSem F45. Nominalnie chodzi tylko pod Coppermine'y
jak wynika ze specyfikacji, ALE!!!

...ale znalazłem aukcję oferującą przejściówkę na S370 starych płyt, nawet BX która rzekomo umożliwia uruchomienie na nich Tualatinów!!

Czy to nie jakaś ściema? Nie wystarczy uaktualnić BIOSu, jak ja dokonałem?
Może jednak NAJPIERW poczytaj a POTEM zadawaj pytania? Tak bedzie lepiej dla wszystkich icon_razz.gif
To czy można na płytę wpakowac Tualatina zależy od wersji zamontowanego chipsetu oraz BIOS. Jeśli płyta ma chipset nie obsługujący Tualatina (np. ViA694-x poniżej którejś_tam "rev.") to istnieją sposoby na ominięcie tego ograniczenia. Pierwszy to specjalna "przejściówka" (bardzo dobre robiła firma PowerLeap), a drugi to samoróbka polegająca na pewnych modyfikacjach płyty i/lub procesora -> ale jak chipset naprawdę nie będzie miał "chęci" do współpracy z procesorem o niższych poziomach sygnałów to żadne cięcie i wyrywanie nóżek nic nie pomoże.

213.156.96.* napisał:

ale jak chipset naprawdę nie będzie miał "chęci" do współpracy z procesorem o niższych poziomach sygnałów to żadne cięcie i wyrywanie nóżek nic nie pomoże.


Jak sprawdzić dane mojego chipsetu? wiem, wiem, "zobacz sobie na strone producenta" zapewne powiesz. BYŁEM i ni pisze nic poza tym ze obslugije P3 i Leleropny, jednak nie uwzględnili czy bez względu na rdzeń!!
mam VIA Apollo Pro 133A Southbridge VT82C694X

serdecznie pozdrawiam

Sławek

217.98.190.* napisał:
VT82C694X - w zasadzie NIE, ale wiem że wielu ludziom zadziałało. Poziomy sygnałów Tualatina są teoretycznie na granicy tolerancji dla tego chipsetu, i zależnie od wykonania płyty głównej "uda się" albo nie icon_neutral3.gif
Teoretycznie pod Tualatina był projektowany chipset http://www.tomshardware.pl/cpu/20010919/tualatin512-03.html - ale płyty na tym chipsecie producenci zawsze opisywali jako "Tualatin ready" icon_lol.gif
Z GA-6VX7-4X nie mam większych doświadczeń, może na forum cos znajdziesz?

213.156.96.* napisał:

Poziomy sygnałów Tualatina są teoretycznie na granicy tolerancji dla tego chipsetu



co to znaczy?? icon_wink2.gif



213.156.96.* napisał:
właśnie kochany Shaqalu, mam jeszcze jedno pytanie.

wiem ze jak zainstalujesz system na jakims ściśle określonym kompie nie ruszy on za chinmy po przełożeniu HDD do innego kompa.

A jak będzie kiedy wymienię w moim kompie procek??? komp uruchomi się bez przeszkód?
Jeśli pojawi się czarny ekran, jak wejsc do BIOSu albo w jakis tryb awaryjny??

Pozdrawiam

Sławek

217.98.190.* napisał:
Którego słowa nie znasz?

158.75.90.* napisał:
Może się zdziwisz, ale jest cała rodzina systemów operacyjnych, które odpalają się bezproblemowo nawet na maszynach zupełnie innych od tych, na których były instalowane. Chodzi o systemy z rodziny Linux/UNIX. To tak BTW.

Sama zmiana procka, podobnie jak zmiana pamięci czy dodanie urządzenia PCI/AGP, nie wnosi potrzeby instalacji od nowa systemu Windows. Reinstalacja jest niezbędna w przypadku zmiany mobo.

150.254.80.* napisał:

Którego słowa nie znasz?


"poziomy sygnałów"

217.98.190.* napisał:
Bosh ... kliknij na link z poprzedniego posta.
Tualatin jest zasilany napięciem 1,45V, w związku z czym poziomy sygnałów odpowiadające logicznej jedynce i zeru muszą być inne niż w przypadku Coppermine (zasilanie 1,5 do 1,75V). Dla Tualatina to 1,25 - Coppermine 1,5V. Chipsety przeważnie reagują na sygnały poniżej 1,4V i dlatego w ogóle udaje się uruchomić Tualatiny na płytach przeznaczonych pod Coppermine, szczególnie że procesor pozwala na pracę przy nieco wyższym napięciu I/O niż nominalne. Jak się uda to działa, z tym że im starszy chipset tym prawdopodobieństwo sukcesu mniejsze. ViA 694X jest akurat stosunkowo podatny na tego typu manipulacje, przeważnie można na płytach z tym chipsetem uruchomić Tualatiny ... ale nie zawsze icon_wink2.gif

213.156.96.* napisał:

[...]ViA 694X jest akurat stosunkowo podatny na tego typu manipulacje, przeważnie można na płytach z tym chipsetem uruchomić Tualatiny ... ale nie zawsze icon_wink2.gif


dzięki dałęś mi nadzieję. Jak go kupię napiszę czy działą czy nie.

Ale się wkurzę jak będe potrzebował przejściowki. Bo kiedy już ją kupię i okaże się że na niej też nie działą to znów będzie problem:

sprzedać proca i przejściówkę czy kupić nową płytę główną?? icon_biggrin2.gif

Pozdrawiam serdecznie

81.210.14.* napisał:
troche hardcoreowy jest ten mod z wylamywaniem pinow icon_wink2.gif

ja znam nieco mniej inwazyjna metode:

1. Do izolacji pinów procesora lepiej nadaje się izolacja
żył ze zwykłej skrętki sieciowej.
2. Przewód na mostek może być ze starej taśmy FDD.
Piny najlepiej połączyć z przewodem robiąc w nim
dziurkę szpilką i nasuwając go na pin.
3. W cztery rogi procesora pomiędzy pinami należy
włożyć kawałki takiego przewodu jakim był
zrobiony mostek (oczywiście tak by niczego nie
zewrzeć !) - zapewni to równe ułożenie procesora
i dokładne przyleganie radiatora.


i jak widac, niczego nie trzeba wylamywac ani malowac - proc pozostaje nienaruszony



213.156.96.* napisał:

troche hardcoreowy jest ten mod z wylamywaniem pinow icon_wink2.gif

ja znam nieco mniej inwazyjna metode:

1. Do izolacji pinów procesora lepiej nadaje się izolacja
żył ze zwykłej skrętki sieciowej.
2. Przewód na mostek może być ze starej taśmy FDD.
Piny najlepiej połączyć z przewodem robiąc w nim
dziurkę szpilką i nasuwając go na pin.
3. W cztery rogi procesora pomiędzy pinami należy
włożyć kawałki takiego przewodu jakim był
zrobiony mostek (oczywiście tak by niczego nie
zewrzeć !) - zapewni to równe ułożenie procesora
i dokładne przyleganie radiatora.
i jak widac, niczego nie trzeba wylamywac ani malowac - proc pozostaje nienaruszony


czekaj, czekaj..... to mnie bardzao zainteresowało!

moglbyś dokładniej to opisac i czy probowałeś to zrobić samemu i ze skutkiem??

1.do izolacji mówisz zeby wziać izolator ze zwykłego cieńkiego kabla? (nie wiem co to jest skrętka sieciowa)
2.przewodem na mostek nazywach połączenie tych dwóch odległych pinów, si?

zastanawiam się tylko czy te izolowane piny wcisną się w małe dziurki gniazda S370!!!

(jesli mi to wyjdzie to jestes genialny icon_smile3.gif

81.210.14.* napisał:



zastanawiam się tylko czy te izolowane piny wcisną się w małe dziurki gniazda S370!!!




o tym na smierc zapomnialem... trzeba je nieco rozwiercic - ja do tego celu uzylem rozgrzanej do czerwonosci igly






213.156.103.* napisał:



ja znam nieco mniej inwazyjna metode:

1. Do izolacji pinów procesora lepiej nadaje się izolacja
żył ze zwykłej skrętki sieciowej.
2. Przewód na mostek może być ze starej taśmy FDD.
Piny najlepiej połączyć z przewodem robiąc w nim
dziurkę szpilką i nasuwając go na pin.



A może by tak zastosować lakier do paznokci do izolacji pinów !! ??

Tylko nie mam pewności czy nie jest on casem przewodnikiem, jednak bardzo bym się wtedy zdziłwił!!



Moze ktoś z was modował procesor za pomocą lakieru do paznokci??


Pozdrawiam

81.210.14.* napisał:


A może by tak zastosować lakier do paznokci do izolacji pinów !! ??

Tylko nie mam pewności czy nie jest on casem przewodnikiem, jednak bardzo bym się wtedy zdziłwił!!



Moze ktoś z was modował procesor za pomocą lakieru do paznokci??


Pozdrawiam


przerabialem kiedys temat lakieru do paznokci - niewygodne to i niepraktyczne (ciezko to rownomiernie nalozyc, dlugo schnie, nie daje 100% gwarancji - moze sie pokruszyc podczas zakladania proca)

bierz skretke i nie kombinuj icon_wink2.gif





82.139.27.* napisał:
Ja wylamalem 3 nozki w tualatinie 1,13Ghz, połączylem drucikiem cienkim 2 piny i nic, nie wstaje na Abicie BH6 z najnowszym biosem ;/


Podobne tematy


Działy

00 01 02









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.29 | SQL: 1 | Uptime: 142 days, 13:03 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl