Temat
Moc Procesora
213.17.140.* napisał:
Skoro to mój pierwszy post na tym forum, to warto się przywitać. Jestem studentem Inżynierii Chemicznej i zbieram materiały do pracy na temat chłodzenia CPU. Niestety jeśli idzie o sprawy elektroniki to u mnie z tym kiepsko, a że sporo osób polecało mi to miejsce wiec przybywam z zapytaniami.Po pierwsze, jak obliczyć zapotrzebowanie mocy procesora? Jest co prawda programik CPUPower jednakże mnie interesują podstawy teoretyczne. Równocześnie jak się ma moc obliczeniowa procesora do mocy prądu który on pobiera ( klasyczna sytuacja Athlon Vs Intel ).
Kolejna sprawa to jak ma się napięcie na procesorze do jego taktowania. Dlaczego zwiększajac częstotliwość zegara należy podnieść napięcie (wiem - procesor potrzebuje więcej mocy, ale chciałbym jakies podstawy teoretyczne (wzór ) do tego). No i na koniec natęzenie prądu - jeżeli procesor jest obciązony na 100% jaki przebiega przez niego prąd (czy to jest wartosć IDD_MAX podana w specyfikacji procesora?), a jaki przy 0 obciążeniu?
To moze teraz na tyle. Z góry dziękuję za pomoc
80.53.196.* napisał:
przede wszyskim przedmiotem twojego pytania powinna byc raczej wydzielana energia cieplna cpu a nie moc. bo to drugie mozna interpretowac jako wydajnosc w poszczegolnych benchmarkach ;]a reszty to pytaj sie elektronikow forum bo ja jestem tylko userem ciekawe czy to sie kiedys zmieni ;]
213.17.140.* napisał:
Moc wydzielaną w postaci ciepła zmierzę w laboratorium lub po prostu wezmę z CPUPowera - to w żadnym wypadku nie stanowi dla mnie problemu. Jednak muszę znać podstawy teoretyczne skad te ciepło się bierze i stąd moje pytania.83.29.65.* napisał:
ja sobie wyobrażałem to tak ( w powiedzszeniu )puścić pare amperów przez cieniuni kabelek od np lini tel, nagrzeje sie albo przepali, tak samo bezpieczniki
napięcia są małe a natęzenia duze
ale czemu sie nagrzewa to mi sie wydaje od tego że prąd płynie tzn że cząsteczki sie zderzaja itede...
nie jestem elektrykiem
83.25.240.* napisał:
Dobre....
a co do tematu to nie ma wzoru. Jak sam (zapewne?) wiesz jak ci sie procesor podkreci zalezy od egzemlarza. Po za tym kazdy procesor jest inny i potrzebuje inne ilosci prądu. Niektore procesory zxeby chodzic stabilnier podkreconeo 10% potrzebuja wyzszego napiecia a inne podkrecone o 50% nie potrzebują wyzzszego. To jest loteria. Moc procesora jest zalezna od: taktowania i napiecia jakie jest na rdzeniu - wszystko zalezne od egzemlarza jak widac. Przede wszystkim musiałbys podac jaki proc cie interesuje i jak znasz dobr4ze angielski poszperaj na stronie amd/intela albo npisz do nich ze masz taka sprawemoze jak sa w porzadku to odpowiedzą
213.17.140.* napisał:
Ciepło wydzielone wynika z prawa Joule'a
Kszonek - przeczytałem gdzieś że:
W wyniku zwiększonego taktowania procesora zwiększa się ilosć wydzielanego ciepła. Ciepło to wprowadza szumy (zakłucenia) w pracy procesora i aby je zniwelować zwiększa się napięcie... Ale wlaśnie chciałem potwierdzić lub też obalić tą tezę tutaj...
Jeszcze nie mam konkretnego procesora na oku ale raczej wybiorę coś z AMD bo one ladniej się grzeja i łatwiej będzie wszystko zmierzyć. Wyglada na to że nie uniknę listu do AMD :]
80.48.127.* napisał:
niby jestem elektronikiem ale na procesorach dogłebnie sie nie znam a co do wzrostu temp wraz mhz to chyba logiczne im wieksza czestotliwość tym elektrony poruszają sie szybciej i powstają wieksze energia cieplna83.30.19.* napisał:
oj teraz to sie chyba intele bardzie grzeja a zwlaszcza prescotty:P83.145.184.* napisał:
Moje zdanie: moc elektryczna pobierana ma się nijak do mocy obliczeniowej, wszystko zależy od konkretnej konstrukcji, architektury i użytej technologii (materiały, upakowanie).Co do konieczności zwiększania napięcia i zwiększonego poboru mocy przy podkręcaniu - prąd pobierany jest przy przełączaniu bramek, głównie z powodu pojemności złączowych - im częściej się przełącza, tym więcej średnio prądu potrzeba. Aby można było szybko przełączać, trzeba szybko przeładowywać te pojemności, w czym pomaga zwiększone napięcie.
207.67.58.* napisał:
'Niby elektronik' - no widzę Prędkość poruszania się elektronów w danym materiale i ustalonych warunkach jest stała - częstotliwość procesora nie ma tu NIC do rzeczy. Ciepło powstaje z prostego powodu - zawsze jest opór - więc zawsze są straty energii - rozprasza się to w postaci ciepła. Wraz z rosnącą ilością tranzystorów na mm^2 rośnie droga którą prąd musi pokonać - więc rośnie i opór. Nie ma również ogólnego powiązania między wydzielanym ciepłem a mocą obliczeniową procesora - zależy to od wielu czynników (technologii wykonania (grubości ścieżek), logicznej konstrukcji procesora, materiałów z których jest wykonany itp). Po ścisłe podstawy teoretyczne musiałbyś się zgłosić do Intela lub AMD - ale podejrzewam że z powodu wielu patentów dużo się nie dowiesz
83.28.87.* napisał:
http://dzikie.net/index.php?art=ocguidea moze sie przyda...
213.17.140.* napisał:
Link bardzo się przydał. Sprawa napięcia jest już dla mnie jasna. Dziękuję takze za pozostałe odpowiedzi.
Moje kolejne pytanie dotyczy natęzenia prądu. Bo tak jak ja sobie to wyobrażałem (i po części potwierdził to tekst z linku) natężenie prądu płynącego przez procesor strikte zależy od obciążenia procesora. Czy jest tak, że przy zerowym obciązeniu płynie jakaś wartosć minimalna (w ogóle nie płynie?) prądu, a przy 100% wartość maksymalna?
Tutaj podaję przykladową specyfikacje Athlona:
Czy wartosć IDD_MAX jest własnie tą wartoscia maksymalną?
Jeśli dobrze rozumiem wartość VID_VDD jest nominalną wartoscią napięcia na procesorze (tzn takie napięcie powinno być przy standardowej pracy procka - nie podkręcany itd itp)
80.48.127.* napisał:
ale pisałem o przewodniku a nie półprzewodniku sam napisałeś że tarcie rośnie jeżeli tarcie wzrosło to predkość też musiała wzrośnąć może sie myle ale praktyczna elektronika jest dla mnie ważniejsza , znam tylko tą teorie która jest mi przydatna przecież elektronik nie jest alphą i omegą a można umieć teorie a być głąbem w praktyce
195.150.76.* napisał:
Zerknij tu:http://www.benchmark.pl/kalkulator/index.html
207.67.58.* napisał:
Jeżeli przez prąd rozumiesz wypadkową moc (bo w athlonach zmienia sięi napięcie i natężenie) to tak - można prawie całkiem odłączyć - wtyedy procesor przechodzi w stan 'uśpienia' - tu polecam lekturę na temat ACPI i stanów emergetycznych (S1, S3).
213.17.140.* napisał:
Lista z Athlona 64 była tylko przykładem bo akurat nią miałem pod ręką. Standardowo badania będę prowadził na czymś bardziej przyziemnym.Tak, czytałem już coś na temat softcoolerów (taką ładną nazwę znalazłem w sieci) ale muszę jeszcze na ten temat troszkę poszukać. Jeżeli macie jakieś ciekawe linki na ten temat z chęcią poczytam.
Poczytam też a propos stanów energetycznych - dziękuję za naprowadzenie na temat
Errox ten kalkulator znam - jest także programik Radiate o dużych możliwościach. One wszystkie na podstawie danych procesorach ustalają moc przy 100% obciążeniu. Mnie własnie interesują podstawy teoretyczne tego.
Co razy co daje tą moc
Dla podanego przykładu:
VID_VDDxIDD_MAX= Moc?
1,5x57,8=86,7 W
89-86,7=2,3 W - Margines bezpieczeństwa dla układu chłodzącego?
141.106.183.* napisał:
Napięcie x Natężenie daje moc - z tym że nie cała moc jest rozpraszana w postaci ciepła - część jest zużywana na to na co powinna - przełączanie bramek. Straty cieplne to jak nazwa wskazuje tylko straty - ale nei jestem w stanie teraz powiedzieć jaka jest sprawność przeciętnego procesora (tzn ile % mocy jest wykorzystane użytecznie a ile jest rozpraszane) - ale podejrzewam że ok 2/3 to straty w postaci ciepła.80.48.127.* napisał:
mnie akurat sie wydaje że sprawnośc energetyczna jest duża w granicach 70% , element który pracuje przy wyższych czestotliwościach bardziej sie grzeje ale nie znaczy że ma mniejszą sprawność np porównaj wzmacniacz m.cz i w.cz wzmacniacze w.cz zazwyczaj pracuja w klasie C czyli mają sprawność min 75% a wzmacniacze m.cz w klasie AB sprawność w granicach 60% , porównując te dwa wzmacniacze przy takich samych mocach strat , wmacniacz w.cz bardziej sie grzeje od m.cz jest to spowodowane , że pracuje przy wyższych czestotliwościach a nie mocą strat83.25.255.* napisał:
sprawnosc cieplna procesorow jast na poziomie 20% (+/- 5%)cos jak sprawnosc silnika samochodu
62.117.26.* napisał:
Po co ci takie szczegoly? zasada jest prosta procek+oc+dobry wentylator=MOCNY SPRZECIOR
212.186.135.* napisał:
matdys nie przerywaj interesujacego watku. jezeli Cie to nie interesuje to nic nie pisz ...213.17.140.* napisał:
Zeby nie zaśmiecać forum - w tym samym topicu kolejne pytanie dotyczące technologii ACPI i ogólnie bezpieczeństwa pracy procka:1) Wyłączanie procesora przy jego przegrzaniu.
Z tego co przeczytałem same od siebie wyłączają się Pentiumy nie zależnie czy się to płycie podoba czy nie (tzn. gdy osiągną niebezpieczną temperaturę). Czy to prawda i na ile skutecznie to działa?
A co z Athlonami. Czytałem, że płyty główne wyłączą procesor jeżeli jest on zaopatrzony w diodę... A jeżeli nie jest?? :]
Czy jest jakiś inny system zabezpieczeń?
2) ACPI kontroluje szybkość obrotu wentylatora zależnie od temperatury procesora (active cooling). Czy można z tego dobrodziejstwa zrezygnować? W badaniach ilość obrotów wentylatora musi być STAŁA niezależnie od warunków (stąd też pytanie nr 1 ). Czy przykladowo polecenia z płyty można obejść za pomocą SpeedFana narzucajac konkretną ilość obrotów.
Inaczej rzeczu ujmując. Czy można wlączyć zabezpieczenie żeby płyta wylączała się przy przegrzaniu ale nie mogła wpływać na szybkość obrotów wentylatora.
3) To już z czystej ciekawości. ACPI pozwala kontrolować moc przydzielaną procesorowi tak że gdy jest on zbytnio obciążony, obniża on jego temperaturę kosztem wydajności (tzw. passive cooling). Ta technologia jest stosowana w zwyczajnych komputerach? Takich domowych (nie przenośnych).
Intel na swojej stronie wspomina coś o podobnej wlasnej technologi. Zależnie od ilości uruchomionych aplikacji procesor płynnie zmienia swoje taktowanie i napiecie aby pochłaniać jak najmniej energii. Co możecie mi na ten temat powiedzieć?
PS:
Jak to jest że intel udostępnia Current specification dla swoich procesorów a amd nie (znalazłem jakąś karte sprzed 5 lat :/)
83.238.163.* napisał:
Odpowiem na ile potrafie1.
Czy sie same wyłanczaja to niewiem
Jesli jest zaopatrzony to wyłoncza, a jesli nie to płyty maja swoje czujniki i jesli sie sutawi w biosie to płyta wyłonczy po osiagnieciu wskazanej temp.
2.Regulacie obrotów wentylatora w zaleznosci od temp. mozna wyłonczyc w biosie lub programami dostarczonymi do mobo (tak jest chyba wszedzie)
3.Gdy procek niejst zbytnio obciaznony obiza sie jego taktowanie i napiecie, stosowane jest to np: w A64 i w procesorach intela najnowszych terz to jest stosowane.
Pozatym gdy P4 osoaiga bardzo wysoka temp. obniza sie jego taktowanie i traci na wydajnosci.
83.30.253.* napisał:
moj P4 wylacza sie sam przy bodajze 75*C - skutecznosc 100% .Ale nie wiem jaki w tym udzial ma plyta a jaki sam proc.
83.26.191.* napisał:
Jak by ci to coś pomogło to układy scalone typu procesor i inne są wykonane w technologii CMOS oraz jej pochodnych (nowszych ulepszonych) są to ogromne ilości bramek logicznych zbudowanych z tranzystorów PMOS i NMOS. Naprzykład by zrobić taki inwerter czyli prosą bramkę NOT w technologii CMOS potrzeba dwóch tranzystorów PMOS i NMOS. Bardziej skomplikowane bramki wymagają już większej ilości tranzystorów. Jeśli chodzi o wydzielaną moc. W układach typu CMOS jest ona największa w momencie przełączania się. Tak więc im większa częstotliwość (im szybciej przełączają się klucze tranzystorowe bramki itd) tym większą temperature będzie miał procesor. W danym stabilnym stanie wydzielana moc jest minimalna maxymalna jest w chwili przełączania układu. Międzyinnymi dlatego wyparte zostały wcześniejsze układy TTL i inne im pochodne gdzie moc wydzielała się również w momencie znajdowania się w konkretnym stanie, a nie tylko podczas samego przełączania jak to jest w CMOSach. Jeśli chodzi o obliczanie prądów płynących i napięc jest to cholernie skomplikowane, trza się było zająć jakimś prostym mikrokontrolerem, on też potrafi się ładnie zagrzać gdy się poprzieprzy nóżki ;]193.151.64.* napisał:
Ktos tam wczesniej wspomnial ze im bardziej sie podkreci to trzeba dac więcej napięcia - BZDURA u mnie procek jest odkręcony z 1400 do 1900 i musialem zmniejszyc napięcie o 0,2v aby stabilnie mógl pracowac !!84.205.31.* napisał:
Jak to musiałeś? Niestabilnie na standardowym pracował?
83.25.244.* napisał:
zwiekszone napiecie powoduje szybsze przeladowanie sie bramki ,wiec to jest istota podkrecania (zwiekszanie czestotliwosci bez zwiekszania napiecia to nie podkrecanie - to doszlifowanie fabryki)
83.26.190.* napisał:
HeHe też bym nie był tego pewny że zwiększanie napięcia powoduje szybsze przełączanie się bramki. Bramka ma mieć swoje nominalne napięcie zasilania i koniec. A to z jaką częstotliwością będzie się zmieniał sygnał na jej wejściu będzie ew. wprowadzało różne opóźnienia w zależności od technologi wykonania bramki w sygnale wyjściowym. Zresztą sam nie jestem pewien. Jak by ktoś był zainteresowany to moge wysłać program z zaprojektowaną prostą bramką i tam można ustalać sygnał wejściowy i napięcie zasilania bramki i obserwować sygnał wyjściowy. Symulacja chyba dokładna w miare bo bazuje na skomplikowanych wzorach matematycznych.zainteresowani niech piszą: cyrulepf.pl
83.238.163.* napisał:
Pozatym temp. ma terz wpływ, kazdy wie ze im wyzsza temp. tym wieksze napiecie trzeba do stablinej pracy.83.25.206.* napisał:
ale to bledne kolo ,bo wkoncu rozplynie nam sie izolator o temp ,albo nastapi przebicie od zbyt wysokiego napiecia
jakby nie patrzec najwazniejsze przy podkrecaniu jest chlodzenie - napiecie musimy dostosowac do tego warunku (no i do tatowania)
Cyrul
samo zwiekszenie napiecia w procku nie zwiksza jego taktowania - procesor jest taktowany z zewnatrz i jezeli przekroczymy taktowanie to zadane napiecie dla bramki moze byc niewystarczajace to jej ladowania sie w okreslonym czasie
i wlasnie zwiekszenie napiecia zasilania ,zgodnie z prawm Ohma powoduje przeplyw wiekszego pradu (dla staleggo oporu) i to chyba logiczne ,ze bramka szybciej sie przeladuje (w koncu wiecej pradu plynie )
213.17.140.* napisał:
Co do zależności taktowanie - temperatura - napięcie to z tego co wiem oraz z podanych wcześniej linków powiązanie jest takie:Zwiększając taktowanie procesora, czasem konieczne jest zwiększenie napięcia aby nie powstawały przekłamania w obliczeniach (niewyraźna granica pomiędzy 0 a 1 staje się tym ostrzejsza im wyższe napięcie). Zwiększenie taktowania procesora owocuje zwiększeniem mocy wydzielanej w postaci ciepła. A wyższa temperatura generuje dodatkowe przyklamiania co zmusza do podniesienia napięcia.
Cały haczyk leży w tym, że zwiększając napięcie (niezależnie od taktowania) zwiększa się moc wydzielaną przez procesor. I w tym właśnie momencie pojawia się problem chłodzenia - tak aby procesor trzymał dobrą, niską temperaturę.
O szybkości działania bramki musze jeszcze doczytać - fajnie jakby ktoś rzucił jakimś linkiem bo na razie jest to dyskusja klasy: "wydaje mi się, że..."
Czy ktoś może jeszcze wypowiedzieć się na wcześniej zadane przeze mnie pytania (ACPI)?
83.26.190.* napisał:
KGB zgadzam się z tobą w pełni że z prawa OHMA im większe napięcie tym większy prąd. Zresztą tak masz np. w tranzystorze BIPOLARNYM przy usuwaniu nośników z bazy im większy prąd bazy wsteczny (rozładowujący, wyłączający czyli większe napięcie wsteczne na bazie przy tym samym zastosowanym rezystorze) tym te nośniki szybciej znikną i tranzystor się zablokuje.Ale teraz - zwiększając napięcie zasilania bramek wcale nie spowodujemy że będzie płynął przez nie większy prąd, to zupełnie inaczej działa, napięcie zasilania bramek określa ich stan wysoki. Im większe tym do większych napięć będą narastały charakterystyki przełączania aż w końcu częstotliwość będzie tak duża że pojawią się okłamania i bramka nie będzie wyrabiać, bo stała czasowa narastania i opadania sygnału zależy od technologi wykonania i wielkości kanałów w tranzystorów MOS, a jak zmiejszymy napięcie to z tą stałą czasową mają szanse jeszcze nadążać. To co napisałeś wydaje mi się że miało by sens w TTLach czy innych ale CMOSy to zupełnie coś innego tam zresztą jak pisałem prąd płynie tylko w momencie przełączania, szybko narasta i zaraz potem opada. Zrobiłem prostą bramkę i to się potwierdziło. Charakterysytki się rozmyły a przy mniejszym napięciu tej samej częstotliwości jeszcze możan było wyróżnić stan wysoki.
Jednakżę może być tak jak ty mówisz kiedy nie będziemy zmieniali samego zasilania bramek. Tak se można gdybać jak się nie wie jak to jest zbudowane. Jeszcze raz się potwierdza że nie jest to prost sprawa
83.25.209.* napisał:
CyrulJA nie zaprzeczam bynajmniej temu co napisales ,nigdzie tez nie napisalem ,ze zwiekszajac napiecie w nieskonczonosc przeskoczymy proces technologiczny
chcialem tylko zauwazyc ,ze zwiekszajac napiecie zasilania jestesmy w stanie wymusic troche wyzsze taktowanie ,wiec sila rzeczy bramki musza sie szybciej przeladowywac
to o czym piszesz wyraznie widac na Athlonie64 ,w niektorych egzemplarzach przekroczenie pewnego napiecia (niezbyt wysokiego) nie daje zadnej korzysci w taktowaniu ,a wrecz potrafi wprowadzac zaklucenia w pracy procesora
193.151.26.* napisał:
KOlejne, tym razem sdzybkiep ytanko:Procesory Intela i AMD są wykonane w technologii CMOS, TLL, innej?
83.28.113.* napisał:
To jest technologia zblizona do CMOS, ale jeszcze inna. Oparta o niskonapięciowe tranzystory. CMOS nie byłoby w stanie tak szybko pracować w tak niskich napięciach.Bramki same w sobie przeładowują się z maksymalną prędkością na jaką pozwala materiał. Ale te bramki nie są idealne. Tam są rezystancje i pojemności. Im mniejsza technologia wykonania tym większe rezystancje, pojemności i gorsze odprowadzanie ciepła. W każdym razie tworzy się olbrzymia ilość linii typu RC. A jak wiadomo aby szybciej naładować kondensator przez r3ezystor do określonego napięcia trzeba dać większe napięcie. Dlaczego trzeba ten kondensator szybko naładować? Bo czas wymusza tutaj taktowanie. Kondensator musi się naładować w czasie dużo mniejszym niż nastąpi następny takt zegara. Skoro więc zwiększamy szybkość taktowania musimy zwiększyć szybkość ładowania się kondensatora. Ale prąd ładowania kondensatora płynie przez rezystor a więc są i straty ciepła. Dla jednego rezystoraq minimalne. Dla kilkuset milionów rezystorów już spore. Stąd ciepło, stąd wyższe napięcia przy overclockingu.
Swoją drogą jestem ciekaw jak można wyliczyć sprawność procesora? Jaka jest moc potrzebna do obliczenia ile to jest pierwiastek z 3? IMHO każdy procesor ma wydajność, 0,000...01%.
212.186.86.* napisał:
Podczas podkrecania procesora trzeba podnosic napiecie gdyz w pewnym momencie przy zwiekszonym taktowaniu czesc bramek przestaje dzialac tzn nie dostaja wystarczajacego napiecia do przelaczenia sie i z czasem duza czesc sektorow procka przestaje dzialac i niektore operacje tj obliczeniowe nie zostaja dokonczone a co za tym idzie wystepuja bledy,dobrym przykladem jest program SuperPI ktory jak wiecie przeprowadza intesywne obliczenia matematyczne,a co za tym idzie gdy procek jest nie stabilny bo brakuje mu napiecia i to co powiedzialem wczesniej o wylaczaniu sie sektorow nie moze dokonczyc liczenia i wywala bardzo szybko bledy w programie,moze byc tez tak iz bledow nie wywali a wydluzy sie czas liczenia co mozna latwo wylumaczyc tym iz ma w miare wystarczajace napiecie do pracy lecz przy 100% wykorzystaniu wszystkich bramek zaczyna popelniac bledy i musi liczenie ponawiac.Teraz ktos mi powie ze moze podkrecic swojego procka bez podnoszenia napiecia i ma racje lecz wszystko jest zalezne od tego jak bramki sa elastyczne.Jak wiecie procki ze srodka wafla sa najlepsze do oc,nastabilniejsze to oznacza ze ich struktura bramek jest najbardziej bliska tym z projektu wykonawcy czyli amd lub intela,trzeba tez pamietac ze procki nie sa jednakowe i w niektorych struktura nie jest tak elastyczna i jak bym to powiedzial "zgrana" by pracowac dobrze przy zwiekszonym taktowaniu.
Jak by przeanalizowac historie prockow to latwo zauwarzyc ze najnowsze procki kreca sie najlepiej gdyz maja juz bardzo dopracowana struktura i udoskonalony proces tech a co za tym idzie w procku jest coraz mniej bramek ktore sa wadliwe lub nie takie jak powinny.
To by bylo na tyle
193.151.26.* napisał:
Czy można podłaczyć do działającej płyty głównej (kompletnej z kartami itd zamontowanej w obudowie) tak omomierz jak na zdjęciu żeby móc pobierać odczyty podczas pracy kompa?(na fotce płyta jest rozebrana tak żeby tylko procesor mógł działać)
80.48.127.* napisał:
omomierza nie wolno podłaczać pod napiecie bo uszkodzisz miernik i możliwe że płyte , voltomierz możesz , omomierz na swoich zaciskach posiada napiecie dlatego można za pomocą jego mierzyć oporność193.151.26.* napisał:
Przepraszam - głupie pytanie - nie doczytalem artykulu dokladnie do konca193.151.26.* napisał:
Kolejne pytanie umeczonego studenta. Tym razem czysto sprzętowe. Czy istnieje taki zestaw chłodzący powietrzem (najlepiej wentylator plus radiator) ktory byłby w stanie zmierzyć objętosciowy przepływ powietrza wymuszany przez wentylator lub zmianę ciśnienia za wentylatorem?JEŻELI NIE TO CZY...
Można zrobić szczelny airduct do obudowy a tam wyjscie podłączyć do rotametru za pomocą wężyka gumowego. Czy wentylator da radę w takich warunkach cokolwiek uciągnać i schłodzić procka...
83.16.105.* napisał:
no i lepsze chłodzenie HAHAHAPodobne tematy
Co mocniej skraca żywotność proca: podkręcone MHz czy Vcore?
Co oznacza ten error w prime95 POMOCY Rounding was 0.5, Exp
Pomocy! Coś Z Wydajnością
Pomocy, Procesor Mi Sie Topi !
Błagam Pomocy! Piii 450 512 2.0v
Proszę O Pomoc Wymiana Procesora I Płyty
Przetarg Na Intelu Pomocy :)
Samoczynne Resety
Spaliła Mi Sie Nowa Płyta Ga-k8nxp-sli...pomocy...
Pomocy - Gdzie Podłaczyć Power I Reset Na Płycie Głównej
Bios Pomocy Proszę O Pomoc
Proszę O Pomoc
Co oznacza ten error w prime95 POMOCY Rounding was 0.5, Exp
Pomocy! Coś Z Wydajnością
Pomocy, Procesor Mi Sie Topi !
Błagam Pomocy! Piii 450 512 2.0v
Proszę O Pomoc Wymiana Procesora I Płyty
Przetarg Na Intelu Pomocy :)
Samoczynne Resety
Spaliła Mi Sie Nowa Płyta Ga-k8nxp-sli...pomocy...
Pomocy - Gdzie Podłaczyć Power I Reset Na Płycie Głównej
Bios Pomocy Proszę O Pomoc
Proszę O Pomoc
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.48 | SQL: 1 | Uptime: 142 days, 7:37 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl