Temat
Wybór Lcd
83.28.122.* napisał:
Od czasu jakiegoś już planuję zakup "elcedeka" i nieco się już dowiedziałem na ten temat. Nie pracowałem jednak nigdy na panelu ciekłokrystalicznycm (wyjątkiem może być ten w laptopie, ale to przecież inna bajka jest) i mam pewne problemy w zakwalifikowaniu wartości niektórych parametrów do dobrych, średnich, czy uporczywych.Obecnie siedzę przy bańce CRT Samsunga o przekątnej sziedemnastu cali, więc widzę jedynie 15.8". Jako, że nie lubię przestawiać się z lepszego na gorsze, a tym bardziej na mniejsze, wolałbym kupić panel siedemnasto-, lub nawet dziewiętnastocalowy.
Nie muszę pisać, że panel powinien mieć jak najkrótszy czas reakcji plamki, bo jest to raczej oczywiste.
Zastanawia mnie kwestia jasności i kontrastu. To oczywiste, że im większe, tym lepiej, ale czy rzeczywiście warto poświęcać złotówki dla większenia stosunku kontrastowego o 100 przy takich wartościach, jak 600, czy 700? Powtarzam, że nigdy nie pracowałem na panelu lcd, dlatego liczę na realne wyjaśnienie, jakie wartości stwarzają wygodne warunki do pracy.
Aby nie wydłużać czasu dyskusji, zaprezentuję mój tok rozumowania w nadziei, że zauważycie błędy i nasuniecie mnie na poprawną ścieżkę wyboru...
Porównywanie zacząłem od paneli marki Samsung, bo wiele na ich temat dobrych słów słyszałem. Spośród paneli dziewiętnastocalowych wybrałem najrozsądniejszy (według mnie) model:
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=15527 (nie chcę kupować w komputroniku, po prostu tam szukam informacji o sprzęcie)
Zasugerowałem się stosunkowo niską ceną, dużym kontrastem, oraz którkim czasem reakcji piksela.
Potem przyszła pora na porównania. Znalazłem panel marki Miro i choć marka nie jest mi znana, zaliczyłem go do pojedynku:
http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=19311
Cóż, kontrast większy, jasność mniejsza, cena troszkę niższa, marka nieznana, ale co poza tym? TCO'99. Nie wiem, czym ta norma różni się od wydanej w roku 2003, ale na pewno została wydana cztery lata wcześniej, a co za tym idzie, mniej wymaga od producenta. Czy ktoś może wyjaśnić, jaka jest różnica?
Podczas przeszukiwania znalazłem coś ciekawego. W opisie paneli marki Belinea podawane są zawsze dwa czasy reakcji piksela - gaśnięcie i zapalanie. Czy jeśli podawany jest jeden (jak to jest w przypadku Samsunga, czy tajemniczego Miro), stanowi on sumę czasów zapalania i gaśnięcia, czy jest tylko jednym, wybranym przez producenta?
Chyba na tyle mi tego pisania.
Proszę, nie piszcie postów typu "kup sobie model xxx marki zzz. mam taki i jestem zadowolony".
Ja pragnę dowiedzieć się, JAK wybrać monitor, a nie który wybrać...
83.18.111.* napisał:
UZYJ SZUKAJKI80.55.134.* napisał:
A pozatym co proponujesz wpisac koledze w szukajce? poprawna scieżka wyboru?
ps. ja niestety tez nie pomoge, moj baniak narazie mi wystarcza
83.25.130.* napisał:
No to jezeli autor sam napisal w nazwie topicu "pewnie sie powtarza" to zapewne nie chcialo mu sie szukac, a ciach zalozyc topic, a noz ktos odpisze Ja lepeij nie wysylam nawet raportow bo musze byc grzeczny takze, nie poskarze sie
87.207.252.* napisał:
Kupując LCD zastanow się nad:
1.Zastosowanie monitora (tekst filmy grafika gry czy uniwersalny)
2.Wybor typu matrycy
3.Wybor modelu
Poczytaj sobie kompedium wiedzy o LCDkach na www.mva.pl w szczegolnosci rodzaje matryc TN/MVA/PVA SIPS a wszystko co wydawało Ci się oczywiste juz takie nie będzie i przede wszystkim "Vademecum LCD"
Jasność, kontrast, czas reakcji podawany przez producenta na papierze to nie wszystko i często daleko tym parametrom do wyników z rzeczywistych pomiarów. Przy jasnosci 400cd jak nie będziesz w stanie jej wyregulować do odpowiedniego poziomu to dostaniesz zapalenia spojowek (a problem z małym zakresem regulacji jasności-czyli podswietlenia to częsty przypadek w LCD)
Wspomniany samsung 913 to matryca TN a miro to MVA z dopalaczem - co to powoduje to dowiesz się ze strony mva.pl. Nie patrz tez na parametry np w sklepie komputronik bo często tam są błędy w opisie.
np ostatni test LCD 17" na xbit:
http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/17inch-6.html
zobaczysz na wykresach rzeczywiste czasy reakcji i z tabelek odczytasz rzeczywiste wartosci kontrastu i jasności.
Co do normy TCO to monitory czarne lub białe nie będą miały TCO 2003 co często widać ze ten sam model monitora w roznych kolorach raz spełnia normę 2003 a raz nie.
Belinea podaje smiesznie ten czas reakcji rozdzielony na czas zapalenia piksela i gasnięcia - Tr i Tf np 15+10 a inni podają od razu sumę czyli Tr+Tf.
62.117.25.* napisał:
Okresle krotko. Po lcd mniej sie psuja oczy jest chudszy, ale ma zdecydowanie gorsza jakosc obrazu, mam lcd jest fajny w zupelnosci mi wystarcza81.219.224.* napisał:
Ja po przesiadce z LG F700B na samsunga 193P stwierdziłem, że jednak LCD ma lepszą jakość obrazu
83.25.164.* napisał:
Miro nie jest tak tajemnicze istnieje juz kilka lat na polskim rynku, marka "pochodzi" z niemiec. Robi raczej monitory z dolnej i sredniej polki. Nie wiem jakich matryc uzywaja bo watpie ze produkuja sami
83.28.101.* napisał:
Rzeczywiście, pomogłeś mi... Zastanawiam się jednak, czemu miała służyć twa wypowiedź. Ja pytałem o wskazówki przy wyborze monitora lcd, a Ty podpowiedziałeś, że lcd są fajne. Żal mi się Ciebie zrobiło...
Dziękuję za pomoc, już wybrałem i kupiłem. Moją własnością stał się oblegany Samsung 173p+.
Podobne tematy
Monitor Lcd Wybór 17 Czy 19
Wybór Wypasionej 17" Lcd
Lcd 19" Do 1650pln. Trudny Wybór ?
Wybór Monitora 19' Crt
Wybór Lcd 19" W Granicach 1000zł
Wybór Wypasionej 17" Lcd
Lcd 19" Do 1650pln. Trudny Wybór ?
Wybór Monitora 19' Crt
Wybór Lcd 19" W Granicach 1000zł
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 0.97 | SQL: 1 | Uptime: 142 days, 10:46 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl