Temat
Fortron Fsp-300 Hałas Nie Do Zniesienia !
81.168.173.* napisał:
Cześć,Mam taki oto problem - FORTRON FSP-300, a konkretnie dźwięki jakie z siebie wydaje. Sprzęt taki jak w podpisie, a więc niezbyt mocny.
Otóż wentylator na zasiłce podczas pracy w windzie, siedzeniu na necie itd. wydaje z siebie akceptowalne dźwięki. Gorzej kiedy włączę jakąś grę....wtedy zaczyna wyć jak nie przymierzając suszarka!
Nie jestem maniakiem ciszy, ale to co się dzieje kiedy wejdzie on na wysokie obroty to jawne przegięcie pały! Słychać go wtedy z ponad 10 metrów przy zamkniętych drzwiach. Wymiana zasiłki nie wchodzi w grę ze względów oczywistych - brak kasiurki. Pewnie poradzicie wymianę wentyla, ale na tym nie bardzo się znam. Nie chcę nic lutować ryzykując, że coś spie....
Czytałem gdzieś, że można wywalić ze środka diodę termiczną i wtedy wentyl nie będzie wchodził na wyższe obroty, tylko pytanie jak to zrobić i czy to bezpieczne. Wydaje mi sie, że te wysokie obroty są trochę na wyrost, bo aż tak ciepły to zasilacz nie jest kiedy się ta suszara włącza.
Niestety, procek mam Palomino, a co za tym idzie bardzo się grzeje co podnosi również temperaturę w obudowie. Temp. procka czasem potrafi przekroczyć 60 st, przy maksymalnych obrotach wentyla na procku czyli ok. 3100 obrotów. Zastanawiam się też czy wsadzić do obudowy jeden wentyl Arctic Cooling Fan Pro TC, może coś pomoże? Ale mógłbym dać taki pod zasilaczem wydmuchujący powietrze, bo w mojej obudowie wdmuchującego się nie da niestety zainstalować. Obudowę mam midi-tower. To jak? Pomożecie?
83.27.56.* napisał:
Przypuszczam, że masz Fortrona z dyskrernym sterownikiem prędkości obrotowej wentylatora, były takie wersje z oznaczeniem bodajże BT.Wentylator dostaje na starcie niskie napięcie 5V, a po powyższeniu temperatury np. po intensywnym graniu przełącza wentylator na 12V na długi czas i stąd ten hałas - by ponownie po schłodzeniu przełączyć go na 5V.
Jeśli to jest ten BT to ten typ niestety "tak już ma" i bez ingerencji z lutownicą nic nie zrobisz.
pozdro.
83.29.101.* napisał:
Spróbuj dołożyć w budzie ten wiatrak wyciągowy pod zasilaczem. Może pomóc na wszystko, tylko żeby było cicho ustaw obroty na jakieś 1000 rpm (podłącz np. do 5 V zamiast 12 V). Miałem podobną sytauację - Codegen 300 W z wiatrakiem 2500rpm1000rpm + dodatkowy wiatrak wyciągowy w budzie i wszystko było ok. Po zakupie Tagana podczas obciążenia było głośniej i komp tracił stabilność !!!! - temperatury proca, dysku, płyty skoczyły o 10 C to i zasiłka wskakiwała szybko na wysokie obroty. A wszystko przez to że razem z codegenem z budy wymontowałem dodatkowy wiatrak. Po jego ponownym montażu wszystko wróciło do normy czyli stanu z okresu CODEGEN 300 W1000 rpm= cisza, niskie temp., stabilnośćzwrócić uwagę co by pozatykać ewentualne dziury w budzie tak aby powietrze było zasysane z dolnych kratek nawiewowych chłodziło po drodze sprzęt i było wywiewane przez zasiłke i dodatkowy wentyl.
83.16.36.* napisał:
Wystarczy, że wymienisz wentyl na taki o większym amperarzu. Ja np. kiedyś założyłem wiatrak 0.3[A] zamiast fabrycznego 0.18[A] i nigdy już się nie włączał na 12V (wystarczająco mocno dmuchał na niskim biegu). Aczkolwiek, nawet na niskich obrotach był imho jedynie akceptowalnie głośny. Także polecam wymianę wiatraczka, najlepiej na taki o umiarkowanej wartości pobieranego prądu (np. 0.25[A]) - na wyższy bieg będzie się włączał tylko w sytuacji awaryjnej. Możesz też przykleić do obudowy zasilacza radiator (np. można go przykręcić do ścianki, z której wychodzą kable do kompa - jest tam śróbka na wierzchu mocująca radiator wewnątrz zasiłki).Hmm... z drugiej strony, możesz zmierzyć normalnym miernikiem, czy napięcie 12V nie jest zbyt wysokie w zasilaczu. Jeśli tak jest, to na forum są fotki z zaznaczonymi potencjometrami regulującymi poszczególne napięcia.
83.27.77.* napisał:
Jeśli masz taki jak widać na poniższych zdjeciach kontroler prędkości obrotowej wetylatoraWIDOK OD STRONY ELEMENTÓW
WIDOK OD STRONY DRUKU
to można zmniejszyc wartość rezystora RF18 z wartości 62 Ohm na wartość np. 47 Ohm lub 38 Ohm ew. 33 Ohm. Wartosc rezystora dobierasz eksperymentalnie, tak aby wentylator nie zdołał sie przełaczyć na II bieg.
Zmiana temperatury przełączania I => II stopień i zmiana szerokości pętli histerezy ( czas przebywania wentylatora na II stopniu prędkości) jest trudna w tym modelu do wykonania (lecz możliwa) gdyż wymaga lutowania elementów po stronie druku (el. SMD).
pozdro.
81.168.173.* napisał:
Mam takie pytanie. Może wam wyda się to oczywiste, ale dla mnie nie jest. Dorwałem wentyl 80 mm z podłączeniem na molexa - Evercool EC8025M12S - od kumpla, za darmo . Tyle, że jest zbyt głośny, zagłusza mi wszystko w obudowie. Jak go podłączyć pod 5V? Molexy chyba mają 12V? A może się mylę? Bo podłączałem pod wszystkie wtyczki i jakiejść róźnicy nie zauważyłem. Z góry dzięki za odpowiedź.83.24.0.* napisał:
zamien kabelki 12Vi 5v miejscami i wtedy wentyl bedzie pracowal na 5V
81.168.173.* napisał:
A mógłbyś mi powiedzieć które kabelki ? W molexie? A jeśli tak to w jaki sposób, żeby nie ryzykować spalenia czegoś
82.160.23.* napisał:
czarny i czerwony to 5vczwerony i żółty to 7v
żółty i czarny to 12v
83.27.61.* napisał:
Po lekturze kilku ostatnich wypowiedzi w tym topicu widzę, że swoimi odpowiedzimi nie trafiłem na płaszczyznę komunikacji - niestety ( ...).Nie szkodzi - i tak pozdrawiam wszystkich światecznie
81.219.237.* napisał:
Hej! Miałem jeszcze niedawno podobny problem, ale szybko i skutecznie go rozwiązałem. Zauważyłem, że po kilkunastu minutach pracy komputera dwa wentylatory z zasilacza wchodziły na wysokie obroty powodując nieprzyjemne huczenie. Innym osobom to nie przeszkadzało, ba - nawet mówiły, że komp cicho chodzi, ale mnie przeszkadzało to huczenie. Mam zasilacz serwerowy firmy Highlight 300W z dwoma wentylatorami PAPST 80mm z diodami termicznymi, które usunąłem. Zastosowałem porządny polski potencjometr 140Ohm i przykręciłem go do tylnej ścianki kompa nad zasilaczem. Na górnej ściance zasilacza jest potężnie ożebrowany aluminiowy radiator i nad zasliczem hulają jeszcze 2 wentylatory ciągu 80mm ustawione na 5V. Dzięki temu spokojnie mogłem obniżyć obroty tych uważanych za dobre i ciche - PAPST'ów w zasilaczu do minimum i temperatura powietrza wychodzącego z zasilacza na wysokości łopatek wentylatora nie przekracza 40st.C. Dodam, że mam obudowę serwerową Big Tower 64cm wys. oklejoną matami bitumicznymi 2mm na ściankach bocznych i 2-4 warstwami korka drzewnego 2mm na prawie wszystkich ściankach (z wyjątkiem tylnej) - mieści w sumie 6 cichych wentyli 80mm.
Zrobiłem jeszcze kilka modyfikacji kompa i jestem zadowolony z efektu końcowego. Myślę, że chodzi bardzo cicho - w nocy słychać tylko lekki, ale to naprawdę lekki szmer, ale niestety tam gdzie są elementu ruchome i powietrze wprawiane jest w ruch - idealnej ciszy nie da się uzyskać. Wyciszanie komputerów jest bardzo praco- i czasochłonne, ale warto pokombinować ze swoim sprzętem. Efekty bywają piorunujące i idąc do kogoś w odwiedziny masz wrażenie, że inne komputery to skuteczne generatory hałasu .
Oto mój sprzęcior:
- Athlon XP 2000+ 1.712V (nie kręcony) + Arctic Cooling Copper Silent 2L (1. stopień z 3 --> max. 1500obr./min)
- Gigabyte GA-7VR VIA KT333
- RAM DDR 384MB 266MHz
- GeForce'a 2Ti 64MB DDR - chłodzony pasywnie poprzez radiator ze slotowego Celerona - bez żadnego zamocowanego bezpośrednio wentylatora - dodam tylko że temperatura na radiatorze na wysokości GPU wynosi 41st.C przy zamkniętej obudowie i 58st.C przy zdjętej lewej ściance obudowy!!! (po długich testach w 3D Mark 2001) - świadczy to rzecz jasna o dobrej cyrkulacji powietrza w miom kompie
- HDD SAMSUNG 120GB 7200rpm 8MB cache (IDE), położony na profilu polipropylenowym na dnie obudowy - dmucha na niego AC 80mm (1000-2000rpm) - cholernie cichy HDD!!
- DVD-ROM LG 16x
- CD-RW TEAC x12x40x48
- FDD TEAC
- SONY '17 Trinitron CPD G220 (1024x768 32b 119Hz) z hubem 4xUSB na bocznej ściance --> większość LCD wymięka przy tej czarnej jak ciało doskonale czarne Bolzmanna żyletce!!
- oraz inne drobne mniej ważne rzeczy
Pozdrawiam,
dj_bobo
P.S.
SzperSon...
Wklep w google.pl tekst "wyciszamy zasilacz" i... znajdziesz tam dobry artykuł i sposób na niedrogą przeróbkę zasilacza.
81.168.173.* napisał:
Wielkie dzięki za wszelką pomoc. Narazie wezmę zamontuję wentyl ARCTIC COOLING FAN PRO TC. Zamówiłem go na Allegro i teraz czekam.Dj Bobo-> jak wpłynęły na temperaturę maty wyciszające? Ja jakiś czas temu też takowe założyłem (do tego celu użyłem profesjonalnych mat używanych w samochodach), ale niestety wtedy temperatura skoczyła w górę i zasilacz dawał popalić nawet podczas pracy w windzie. Dałem sobie z tym chwilowo spokój. Może jak wentl zamontuje to wtedy pobawię się z tymi matami. Tylko czy zatykać nimi też otwory te od PCI? Bo tędy wydostaje się najwięcej hałasu, ale jak się zatka to powietrze nie będzie miało któredu wpadać hmmmm.
81.219.237.* napisał:
Swojego kompa dostałem kiedyś od cenionego niegdyś w Volkswagenie niemieckiego informatyka, który wstępnie wykleił boczne ścianki swoich serwerów matami bitumicznymi 2mm car-audio, które wtedy ciężko było kupić. Z tego komputera została mi do dziś obudowa, zasilacz i FDD Był tam fajny duży procek Pentium Pro 200Mhz z mnóstwem miedzi na sobie, którego z żalem się pozbyłem, ale niestety moralnie się już zestarzał i nie pozwalał na oglądanie filmów.
Ale to tematu. Dodatkowo wykliłem wnętrze cienkimi matami korkowymi 2mm, tzn. jedną warstę na ścianki boczne (bezpośrednio na maty, które odpowiadają za zlikwidowanie rezonansów w obudowie, a nie właściwe wygłuszenie), 5 warstw na panel przedni i wszystkie zatyczki 5,25, po 2 warstwy na spód i górną blachę. Tylną ściankę zostawiłem w spokoju, bo z tym są największe kłopoty i IMO nie warto tego wyklejać.
Powiem Ci tak: Maty wygłuszające powodują to, że dźwięk wydobywający się z kompa jest przyjemniejszy dla ucha, wycinają po trochę tonów: niskich, średnich i wysokich, ale jeśli nie wyciszysz dobrze kompa w sposób czynny (tzn. wentyle, dyski, napędy itp.) to maty (sposób bierny) dużo Ci nie pomogą.
Temperatury na pewno wzrosną (IMO min. 5st.C), bo to jest czyste izolowanie kompa od wewnątrz, ale jeśli masz dużą obudowę (pamiętam, że pisałeś o midi towerze) to spokojnie możesz się w to pobawić (jedyny minus to ta olbrzymia czasochłonność!!! i masa budy, którą ciężko już mi podnieść ).
Dodam tylko, że po ponad 2 latach użytkowania pozbyłem się coolerka na procek Arctic Cooling Super Silent Pro TC (bez miedzianego spodu). Stwierdziłem, że są z nim same kłopoty i po przekroczeniu 1700-1800 obr/min robił się głośnawy. Wpiałem szeregowo 2 małe rezystorki, ale niewiele to pomogło, bo regulacja obrotów ma się na baczności i podniosła napięcie wentyla. Kupiłem nowego Arctica Copper Silent 2L z 5mm blachą miedzianą z 3-stopniową regulacją obrotów na śledziu i w końcu mam spokój z hałasem od procka. Chodzi na 1. stopniu i wentyl nie przekracza 1500 obr./min.
Ponadto chciałbym jeszcze napisać, że chwalę sobie regulację obrotów wentyli w zasilaczu najprostszym na świecie potencjometrem i z przyjemnością odszedłem od czujników temperatury (diod termicznych), które skutecznie wkręcają wentyle zasiłkowe na wysokie obroty.
Zrobiłem prosty test z moim 2-wentylatorowym Papstowym zasilaczem 300W. Otóz odkręciłem potencjometr na maxa, wentyle kręcą się na maxa (12V) huczą rzecz jasna mocno i temperatura powietrza uchodzącego z zasilacza na wysokości łapatek wentylatora ciągu wyniosła 32 st.C. Skręciłem potencjometr o jakieś 30-40%, hałas spadł niemiłosiernie, a temperatura podniosła się zaledwie o 2 st.C!!!! Oczywiście nie zostawiłem zasilacza samemu sobie i nakleiłem na jego górną ściankę Thermopoxem dość spory radiator aluminiowy, a nad zasilaczem mam jeszcze 2 wentyle fi 80mm ustawione na 5V.
To tyle. Komp chodzi stabilnie, nie zawiesza się.
Pozdro
80.53.78.* napisał:
czarny i czerwony to 5v
czwerony i żółty to 7v
żółty i czarny to 12v
W obudowie mam 3 wiatraki Arctic Cooling Fan Pro TC , połaczyłem te czerwone i czarne do molexa na czarny i czerwony to z jaką prędkością chodzi wiatrak ? Czy mam podłączyć żółty do żółtego i czarny do czarnego to wtedy wyjdzie 12 V a prędkość wiatraka na FULL ?
Zaznaczam że mam usunięty czujnik i zmostkowany.
Pozdrawiam
83.19.160.* napisał:
Jak dałeś na czarny i czerwony to chodzą na 5v, jak chcesz mieć full to daj na żółty i czarny i masz 12V.Podobne tematy
Fortron FSP300W - jaki model i od kogo?
Fortron 300 W - czy podola konkretnej konfiguracji ??
Czy Fortron FSP 300-60GTP będzie wystarczający?
Fortron vs. Enermax vs. Antec
FORTRON FSP300-60GTP i regulacja napiecia.
Problem z zasilaczem Fortron FSP 300 - GTP
FORTRON FSP 300 GTP -haszyd or haszit?
Który Fortron??
Znowu zasiłka :) Fortron or Modecom ?? Czekam na opinie :)
Fortron 300W GTP zbyt wyoskie napięcia +-5V i -+12V,
Kto udźwignoł więcej na Fortronie 300-60BT
Fortron 345-60GP <-- 3 rodzynki na allegro :)
Jaki FORTRON 300W?
fortron piszczy
Fortron FSP300-60BT+Athlon 1700+ COŚ JEST NIE TAK!
Fortron 300 W - czy podola konkretnej konfiguracji ??
Czy Fortron FSP 300-60GTP będzie wystarczający?
Fortron vs. Enermax vs. Antec
FORTRON FSP300-60GTP i regulacja napiecia.
Problem z zasilaczem Fortron FSP 300 - GTP
FORTRON FSP 300 GTP -haszyd or haszit?
Który Fortron??
Znowu zasiłka :) Fortron or Modecom ?? Czekam na opinie :)
Fortron 300W GTP zbyt wyoskie napięcia +-5V i -+12V,
Kto udźwignoł więcej na Fortronie 300-60BT
Fortron 345-60GP <-- 3 rodzynki na allegro :)
Jaki FORTRON 300W?
fortron piszczy
Fortron FSP300-60BT+Athlon 1700+ COŚ JEST NIE TAK!
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 4.07 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 20:34 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl