Temat
Martwy R9550
83.30.111.* napisał:
Witam!Poszalałem, zachciało mi się zmieniać bios mojego R9550 na bios R9600 i oczywiście radeon nie żyje
Czytałem że są możliwości reanimacji za pomocą karty graficznej PCI tyle że mój komputer z dwiema kartami (PCI i AGP) nie startuje
Czy mogę prosić o pomoc?
81.15.193.* napisał:
Zobacz to moze pomoze:http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=221
83.30.111.* napisał:
Dziękuję za zainteresowanie!Ale niestety tam nic nie piszą o reanimacji
autorowi wszystko wyszło i napisał zupełnie ogólnikowo że "jakby co to można zawsze użyć karty graficznej PCI" nie ma żadnego opisu jak postępować (a może to tylko taki utarte stwierdzenie że "jak nie wyjdzie to można próbowac kartą PCI reanimacji" a tak wogle nie wygląda to tak różowo )
Czekam na dalsze propozycje, linki.
Z góry bardzo dziękuję!!!!
85.198.193.* napisał:
W biosie ustaw aby komp startowal z karty graficznej na PCI a nie na AGP. Wkladasz 2 karte, odpalasz kompa, wlaczasz program flshujacy, wbierasz karte, flashujesz.To tak w skrocie.
83.23.5.* napisał:
Sam przedwczoraj chcialem zmienić bios w moim r9800 pro(tzn tylko zmienić taktowania). Użyłem jakiegoś atiflasha. Jak chciałem flashować, to wywalało mi błąd. Ale ja oczywiście zrobilem flash na siłę i na ekranie momentalnie pojawiły się krzaki. Robie reset kompa i nic - czarny ekran. Całe szczęscie pod ręką czekała karta S3 virge 4mb.Co potrzebujesz:
1. kartę na pci
2. oryginalny bios
3. flashrom w wersji 2,4 (jakbyć nie mógł znaleźć to daj znać)
4. moje instrukcje
5.- bootowalny cdrom z windą 98, albo dyskietkę startową win98, ewentualnie w czasie uruchamiania winXP wciskamy F8 i wybieramy "Tylko wiersz poleceń"
I. Proces reanimacji rozpoczynamy od wyjęcia karty AGP i włożenia sprawnej PCI. Następnie wchodzimy do biosu i szukamy opcji typu FIRST INIT DISPLAY i ustawiamy PCI/AGP(default jest AGP/PCI). Jeżeli nie zmienimy tej opcji, to komputer nie uruchomi się z włozonymi obiema kartami)
II.Na dysk c kopiujemy do jednego katalogu pliki flashroma i bios(np C:\flash\). Plik z biosem proponuję nazwać np bios.bin(łatwiej zapamiętać - nie trzeba będzie używać komendy DIR w następnym punkcie.
III. Teraz resetujemy kompa i używamy jednej z opcji z punktu 5, aby wystartować z wierszem polecenia. Wchodzimy do katalogu "flash', który uprzednio utworzyliśmy na partycji C. Na początek radzę sprawdzić identyfikator urządzenia, w którym chcemy zmienić bios(bo jeżeli mamy w kompie np. 2 karty ati, to może wyjść tak, że sflashujemy karte PCI ). Robimy to poprzez wpisanie komendy "flashrom -i". Najczęściej identyfikator naszej karty to cyfra 0. Jeżeli cyfra będzie inna, to należy uwzględnić to w następnym punkcie.
IV. Gwóźdź programu - flash właściwy. Wpisujemy polecenie "flashrom -p -f X bios.bin" i czekamy chwilkę na wykonanie operacji. X to identyfikator urządzenia, który sprawdziliśmy w punkcie powyżej. Gdy flash zakończy się, wyłączamy komputer przez odłączenie prądu
V. Wyciągamy kartę PCI, uruchamiamy komputer i niecierpliwie oczekujemy zgłoszenia się sflashowanej karty. Jeżeli wszystko poszło prawidłowo, to wchodzimy do biosu i ustawiamy kartę AGP jako FIRST(odwrotność operacji z pkt I)
VI Cieszymy się sprawną kartą i dziękujemy autorowi intrukcji.
Uwaga, jeżeli nie posiadamy karty PCI, to zadanie jest dość mocno utrudnione, ale możliwe. Ważne jest, by system uruchamiał się z uszkodzoną kartą(wnioskujemy po pracy dysku twardego).Jeżeli widzimy, że komp startuje, to na bootowalną dyskietkę wrzucamy flashrom i plik z biosem. Następnie uruchamiany kompa i szybko wciskamy klawisz F8. Teraz na ślepo musimy wybrać urządzenie, z którego komp ma bootowac. Jeżeli zacznie czytać dyskietke, to jesteśmy w połowie sukcesu. Teraz wpisujemy polecenia z pkt IV i czekamy minutke. Resetujemy kompa. Jeżeli się udało to możemy być z siebie dumni.
Kilka przydatnych instrukcji:
a) w celu zrobienia kopii zapasowej aktualnego biosu :
"flashrom -s 0 nazwa.bin"
w celu wgrania nowego biosu
"flashrom -p 0 nazwa.bin"
lub
"flashrom -p -f -sst 0 nazwa.bin"
-f i -sst powodują ominięcie zabezpieczeń przed nadpisaniem aktualnego biosu.
P.S. wszelkie prawa zastrzeżone by AK47
83.30.66.* napisał:
Dzięki AK47! (napisałeś dużo i z sercem, dzięki!)Tylko że ja nie mogę w biosie ustawić aby startowały obie karty, nie ma takiej opcji (sprawdzałem kilka razy)
chyba się załamię
-obie nie startują (w biosie nic nie ustawię bo nic nie ma)
-jak jest tylko martwy radeon to komputer nie startuje, mianowicie wiem jak rozpoznać pracujący komputer bez lub z uszkodzoną grafą, zaś moja maszyna nie startuje, płyta nie pika nic, męczy się i desperacko restartuje dwa razy ale (
-zaś karta PCI działa bez problemu
czyli co ???
najprawdopodobniej płyte mam do [gluteus maximus] bo nie idzie wystartować na niej z dwiema kartami, swoją drogą dziwne ??
Może jeszcze ktoś ma jakieś pomysły to proszę niech napisze
81.15.193.* napisał:
Idz do znajomego z dwiema kartami i sprawdz czy u niego startujeNapisz gdzie mieszkasz, jak blisko mnie to mozesz wpasc cos poprobujemuy
83.23.0.* napisał:
A JAKĄ MASZ PLYTĘ GŁÓWNĄ? Zapewne w zakładce ADVANCED CHIPSET FEATURES znajdziesz taką opcjię. Na 10000% jest taka.
81.15.193.* napisał:
AK47Nie w kazdej plycie jest ta opcja, znajomy mial jakas badziewna plyte
na KT266A i nie bylo, trzeba bylo korzystac z mojej...
83.30.84.* napisał:
Witam!No, nie na każdej
i niestety jest to płyta główna firmy Gigabyte (GA-7VT880-L)
jest ona na VIA KT880 i miałem z nią już dużo problemu ale nie ze względu na chipset ale ze względu właśnie na Bios
Kartę graficzną WSKRZESIŁEM!!!
Oczywiście na innej płycie głównej (ECS na KT 333 )
Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc i zaiteresowanie!!!
Bardzo podnieśliście minie na duchu swoją postawą, przywróciliście mi wiarę w człowieka i udowodniliście że Tweak to jedna wielka rodzina!!!
Jeszcze raz wielkie dzięki!!
Pozdrawiam!
Przemek Janczura
83.30.107.* napisał:
Witam!"Odkryłem" coś ciekawego.
Mianowicie:
Jeżeli ktoś nie ma w biosie opcji (zacytuję AK47):
"I. Proces reanimacji rozpoczynamy od wyjęcia karty AGP i włożenia sprawnej PCI. Następnie wchodzimy do biosu i szukamy opcji typu FIRST INIT DISPLAY i ustawiamy PCI/AGP(default jest AGP/PCI). Jeżeli nie zmienimy tej opcji, to komputer nie uruchomi się z włozonymi obiema kartami"
To jednak nie koniecznie musimy płakać albo lecieć do kumpla booo....
(przy najmniej tak jest w moim gigabyte)
Należy uruchomić komputer z karty graficznej na PCI następnie wejść do Biosu i tam wybrać opcję (zaraz w głównym oknie) Load Optimized Defaults oczywiście zapisać zmiany i wyłączyć komputer a potem włozyć kartę pod AGP i uruchomić kompa. Komputer się uruchamia (aczkolwiek obrazu i tak nie ma czemu? zagadka?) ale kump słychac że działa a dalej to już tak jak byśmy flashowali (tylko że wszystko robimy po omacku więc dobrze jest się zastanowić co jak pokolei klikać a no i trzeba mieć ustawioną dyskietkę czy tam CD-rom -zależy z czego ładujemy DOS-a- jako pierwszą botującą)
Mam nadzieję że jasno napisałem:)
Pozdrawiam!
Przemek
83.30.93.* napisał:
Witam!To jest takie uaktualnienie (może ktoś to czyta jeszcze )
Na wstępie przyznaję się że czasami moja głupota mnie przerasta
Na mojej płycie Gigabyte, tak jak i zapewne na większości modeli płyt głównych Gigabyte jest opcja do ustawienia karty graficznej PCI jako pierwszej, tyle że jest ona ukryta
Jest widoczna w opcjach biosu dopiero po kliknięciu kombinacji klawiszy:
Control+F1
Przemek
Podobne tematy
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.36 | SQL: 1 | Uptime: 142 days, 8:26 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl