Temat
Dzielenie łącza
157.25.200.* napisał:
Chciałbym postawić niewielka sieć domową. Obecenie mój dostęp do internetu wygląda następująco: na dachu siedzi sobie antena. Od niej poprowadzony jest kabelek do Access Pointa stojącego bezpośrednio na obudowie mojego komputera ( AP pracuje w trybie Client ). Zaś AP jest połączony standardowym kabelkiem z sieciówką ( miałem poprzednio bezprzewodową kartę sieciową, lecz niestety często gubiłem sygnał ). Kilka dni temu złożyłem siostrze komputer. Nie jest to cyberwymiatacz ( PII 266MMX, 128 MB SDRAM Windows 2000 Pro ), ale chodzi. Powstał pomysł połączenia komputerów w sieć & udostępnienie łącza ( 256/128 kbps ). Dodam, iż mam wykupiony jeden adres IP, tak więc chyba użycie huba/switcha odpada. W tym wypadku planuję zakupić jakiś prosty routerek ( http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=5862 ). Moje pytanie brzmi: jak dokładnie mam porozmieszczać kable, by sieć działała Rozumiem, że ma to wyglądać mniej/więcej tak: Antena jest połączona z AP -> AP łączę z wyjściem WAN w routerze ( kablem RJ45 ). Pozostają mi bodajże 4 wolne wyjścia LAN. Do nich podłączam kable od dwóch kart ieciowych - wychodzące z mojej sieciówki & z komputera siostry. Zgadza sięProsiłbym o wszelkie uwagi i sugestię. Będę bardzo wdzięczny
80.50.91.* napisał:
Jezeli to sa tylko dwa komputery to nie widze sensu kupowania routera czy jakiegokolwiek huba.Twoj komp bedzie robil za serwer i to cala filozofia. Wystarczy teraz tylko polaczyc kompa od siosrty z Twoim za pomoca dwoch sieciowek, a w Twoim kompie udostepnic lacze.
157.25.200.* napisał:
W przyszłości planuję podpiąć do sieci jeszcze 1-2 komputery. Czy w przypadku otrzymania od providera jednego adresu IP musze zakupić router, czy zwyczajny hub/switch by wystarczył?83.64.82.* napisał:
ap powinien miec nat`a, wiec sam switch wystarczy157.25.200.* napisał:
Nawet jeśli pracuje w trybie AP Client a nie Access Point
83.64.82.* napisał:
musialbys zobaczyc z ap jescze sie niebawilem83.25.248.* napisał:
lepiej router.... nie wiem czy AP maja NAT.... switche na 100% nie maja NAT....195.116.85.* napisał:
Jedynym wyjściem jest tani i tragiczny hub (nie switch!!! switch powariuje z adresami MAC!!!) lub router. Inaczej nie zapanujesz nad siecią. Routerki tanieją, więc naskładaj na taki, masz w nim wbudowany NAT, Firewall itp. Jeśli musisz się zadowolić jednym IP (a mając AP klienta MUSISZ) to kłania się tak naprawdę router...83.64.82.* napisał:
nabuchodonozor napisz jakiego masz apiNtEnSe mozesz wyjasnic o co Ci chodzi z tym:
"(nie switch!!! switch powariuje z adresami MAC!!!)" i
"Jeśli musisz się zadowolić jednym IP (a mając AP klienta MUSISZ)..."
83.30.18.* napisał:
jeśli AP pracuje w trybie klienckim to podmienia wszystkie wychodzące MAC w pakietach na swoje. I jeśli nadchodzi pakiet zwrotny to ma adreasata o dobrym IP (ale switch nie pracuje na warstwie 3 tylko 2) a złym MAC! No chyba że AP ma NAT (jeszcze takiego nie widziałem, chyba że AP router). I wtedy switch działa jak hub (w najlepszym przypadku) albo wariuje bo dostaje pakiet z portu, do którego ma spowrotem trafić... Hub wysyła pakiety broadcastowo więc i tak dojdzie. Roter wysyła porządnie, ma NAT i inne bajery. Pisząc że mając AP-klienta musi zadowolić się takim IP jaki mu nada provider chciałem zwrócić uwagę na problem dwóch różnych podsieci, bo LAN domowy to inna adresacja niż WAN. I albo AP klient działa jako transparent bridge dla jednego urządzenia (router), albo sam bierze IP WAN-owe dla siebie i musi rozdać pakiety po innej podsieci. I tu kłania się znów router tyle że z IP-kiem LANOWYM, ale robiącym za bramę dla reszty.Kapewu?
83.64.82.* napisał:
sorki ale niekapuje nic z tego - troche chaotyczny tekstczemu mialby mac`a zmieniac ?
jesli cos dziala jako bridge to jako bridge a nie router, w tym przypadku na wyjsciu dostanie ipka od isp;
ip prywatne dostanie jesli skonfiguruje nata, a ap weznie publiczne
80.72.35.* napisał:
Ok panowie. Póki co poradziłem sobie za pomocą dwóch sieciówek i skrętki. W przyszłości pomyślę o routerze83.30.16.* napisał:
Czytaj dokładnie to się doczytasz. AP-klient zmienia MAC-a w trybie AP-klient i już! i nie ma NAT-a normalnego... koniec kropka...
80.50.32.* napisał:
A tego to nie wiedzialem
Jezeli tak to moj sposob odpada. Ale ladnie wytlumaczyl to Intense. Widac, ze jest znawca wiec wal na priv do niego.
83.64.82.* napisał:
iNtEnSe ale moglbys odpowiedziec na pytanie: dlaczego zmienia ?co do nata to moze byc, ze niema, zreszta napisalem aby sprawdzil
83.30.16.* napisał:
zmienia, bo musi się sam logować jako klient (jak zwykła karta USB, PCI lub PCMCIA) do AP. AP dopisuje MAC AP klienta do swej tablicy MAC podłączonych klientów i na podstawie tych MAC-ów wie, kto do niego jest podłączony. Tak więc jakikolwiek pakiet wychodzący z AP-klienta MUSI mieć MAC właśnie jego po to, aby pakiety powrotne mogły spowrotem do niego trafić.Tak w skrócie
83.64.82.* napisał:
ok, z tym ze zmienia mac na swoj juz wiem o co Ci chodziale pozwol ze zacytuje:
"I albo AP klient działa jako transparent bridge dla jednego urządzenia (router), albo sam bierze IP WAN-owe dla siebie i musi rozdać pakiety po innej podsieci. I tu kłania się znów router tyle że z IP-kiem LANOWYM, ale robiącym za bramę dla reszty. "
w I przypadku: ap pracuje jako transparent bridge i tu jest problem jak bridge moze zmieniac mac ?
w II przypadku: "...albo sam bierze IP WAN-owe dla siebie i musi rozdać pakiety po innej podsieci." to powiedz na jakiej zasadzie 'rozdaje' pakiety
jak wspominalem z AP sie nie bawilem, bardzo ciekawe to dla mnie
83.30.16.* napisał:
sorki idę na imprezę odpowiem jutro. a z tym bridgem to się chyba zagalopowałem, ale sprawdzę w poniedziałek w pracy83.64.82.* napisał:
mysl:jesli zalozymy ze ap pracuje faktycznie jako transparent bridge, wczesniej napisales ze musi sie zalogowac, to niebedzie to czasem wykonywane na normalnym komputerze/routerze ?
wtedy mialoby to sens, i z tego co pamietam producenci daja jakis soft do konfiguracji ap jak i 'dialer' do logowania, moze sie myle ...
i co z przypadkiem nr 2?
milej zabawy
83.30.16.* napisał:
okej, już doszedłem do siebiekwestia trybów pracy AP-klienta wygląda tak:
- AP klient - urządzenie podłącza się bezprzewodowo do AP-ka i portem LAN do zwykłej sieci (jak się zachowuje opisałem wcześniej więc nie będę się powtarzać)
- Bridge - urządzenie pracuje prawie jak zwykły AP, mogą się do niego łączyć klienci bezprzewodowi, do zwykłej sieci łączy się przez LAN. Ale szkopuł w tym, że nie ma WDS-a i NIE MOŻE się podłączyć do innego AP!!! i możesz sobie zrobić sieć lokalną w takim trybie, ale nie łączyć się do Internetu przez WLAN!!! no chyba że przez port LAN. Ale tu chodzi o połączenie w drugą stronę...
Reasumując. Twój AP-klient musi pracować w trybie AP klient (trochę masło maślane ) żeby mógł się wogóle podłączyć do AP-ka dostępowego. Dzielenie "za" klientem musi być wykonane na routerze, albo używając routnigu w systemie Windows/Linux, dwóch kart sieciowych i switcha podpiętego pod drugą kartę (a do niego inni userzy). O ile sprawa Routera jest prosta, to w Windowsie i Linuxie musiałbyć wykonać "maskaradę" albo mieć jakiegoś NAT-a alboco. Nigdy tego nie robiłem i muślę że nie jest to dobre rozwiązanie. No chyba że taki serwer miałby jeszcze do czegoś innego służyć niż tylko routing...
83.64.82.* napisał:
iNtEnSe nie o to mi dokladnie chodzilo, wczesniej napisales:"I albo AP klient działa jako transparent bridge dla jednego urządzenia (router), albo sam bierze IP WAN-owe dla siebie i musi rozdać pakiety po innej podsieci. I tu kłania się znów router tyle że z IP-kiem LANOWYM, ale robiącym za bramę dla reszty. "
raz napisales ze dziala jako bridge, ok.:
najzwyklejszy bridge bedzie dzialal na tej zasadzie:
siec1:1 ~~~~~~~~ AP ~~~~~~~~ siec1:2
i tu pytanie czy jest mozliwa taka sytuacja (ciagle mowie o bridge)
siec1:1 ~~~~~~~~ AP --> NIC/ROUTER1:3 z publicznym IP
siec1:2 ~~~~~~~~ |
ps. chyba ten przypadek przed chwila wyjasniles? jesli tak to dlaczego ma zmieniac mac`a ?
aby podlaczyc wiecej kompow to albo trzeba skonfigurowac urzadzenie udost i-net albo skonfigurowac NIC/ROUTER1:3
jeszcze jeden cytat:
Ale szkopuł w tym, że nie ma WDS-a i NIE MOŻE się podłączyć do innego AP!!! i możesz sobie zrobić sieć lokalną w takim trybie, ale nie łączyć się do Internetu przez WLAN!!! no chyba że przez port LAN.
jesli zalozymy ze 'siec1:1' udostepnia i-net i jego ap pracuje rowniez jako bridge to wtedy cala siec powinna sie zachowac jak switch albo ? to w czym problem aby i-net dzialal ?
-----
pozniej piszesz ze moze wziasc IP WAN`owe sam dla siebie (nazwijmy publicznym) i potem musi rozdac pakiety po sieci, czyli mamy takie cos:
siec1:1 ~~~~~~~~ AP1:3 z publicznym IP --> NIC/ROUTER z lanowym IP
siec1:2 ~~~~~~~~ |
niebardzo rozumiem na jakiej zasadzie ma rozdawac pakiety... mi to 'pachnie' na zwykly wireless router NAT`em
pisze NAT bo jakby sie patrzyc to tlumaczy publiczne ip na lanowe
sie pogubilem....
83.30.16.* napisał:
Jak to się mówi back to the basics
To co opisałeś powyżej, czyli na samym początku to jedyne rozsądne rozwiązanie i o tym cały czas chciałem powiedzieć hehhe (właściwie to się starałem, ale zjechaliśmy z tematu, a ja zasugerowałem się że masz urządzenie AP-klient, a nie AP pracujący w trybie klient hehhe)
Dlatego żeby zamknąć temat. zrób tak jak napisałeś, bo jest to jedyne rozwiązanie funkcjonalne zapewniające Ci święty spokój i łatwą rozbudowę sieci na 4 kompy. Żadne serwery, żadne switche, żadne huby i inne <span style="color:red;">[ciach!]</span>ły.
AP dostęopwy <~~~> AP (twój klient) <--->router z NAT<=== 2 kompy
inaczej sie nie da i już
195.136.50.* napisał:
Czy zna już ktoś może pudełko któro jednocześnie jest AP-klientem i robi NATa na sieć LAN po skrętce?Pozdrawiam,
Mateusz
83.23.54.* napisał:
Witam!Wybaczcie że odkopię ten temat ale wymaga tego sytuacja w której jestem... no cóż widzę, że ostani post byłw 2004 roku czyli przez te 2 lata się cosik zmieniało.. ale do sedna. Będę miał neta radiowego i nie wiem jak go podzielić, tzn. mam pewny plan a lpotrzebuję ew. skoorygowania błędów w toku myślenia.
ANTENA ~~~ http://www.allegro.pl/item111542088.html ~~~ http://www.allegro.pl/item112400746.html ~~~ KOMPUTERY
czy tak się da. tzn. chciałbym odkręcić antenę od AP i przykręcić kabelek od anteny.
co wy na to? zadziała to?
P.S.
Tego neta muszę rozdzielić na 4 kompy po jak najtańszej cenie.
Podobne tematy
Jaki router do dla Neostrady Plus? Dzielenie poza lokal.
SDI-dzielenie routerem D-Link 804
Router, oraz dzielenie pasma
Neostrada+USB+dzielenie
Dzielenie neta XP - pomocy (wiem że było ale..)
Bezprzewodowe Dzielenie Łącza Bezprzewodowego
Dzielenie Łącza - Problem Z Id Karty
Neo Równe Dzielenie
Dzielenie W-lanu Za Pośrednictwem Sieciówki
Rozdzielenie Neostrady Bez Uzycia Routera
Rozdzielenie Sygnalu Radiowego
Sieć Gigabitowa + Dzielenie Internetu
Aster Dzielenie Internetu Na Dwa Komputery
Dzielenie Neo Na Linksys Wag354g
SDI-dzielenie routerem D-Link 804
Router, oraz dzielenie pasma
Neostrada+USB+dzielenie
Dzielenie neta XP - pomocy (wiem że było ale..)
Bezprzewodowe Dzielenie Łącza Bezprzewodowego
Dzielenie Łącza - Problem Z Id Karty
Neo Równe Dzielenie
Dzielenie W-lanu Za Pośrednictwem Sieciówki
Rozdzielenie Neostrady Bez Uzycia Routera
Rozdzielenie Sygnalu Radiowego
Sieć Gigabitowa + Dzielenie Internetu
Aster Dzielenie Internetu Na Dwa Komputery
Dzielenie Neo Na Linksys Wag354g
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.00 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 21:00 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl