heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 22 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Ap + Router = Czy Sie Da ?


212.14.58.* napisał:
Witam

Moj IP dostarcza mi za pomoca WIFI internet wraz z zew IP. Chcialbym kupic AP

Interesuje mnie takowe urzadzenie

- AP + Switch + Printserver SINUS 154 DSL - http://www.netek.pl/sklep/product_info.php?cPath=23&products_id=133

badz tez jakis inny AP.

Ale moje pytanie: Czy da sie ??? podlaczyc zew antenke do wejscia antenowego a do switcha w tym AP dwa komputery na skretce. Ale tak zeby jeden z tych kompow mial zew ip a drugi mial ip lokalne i tez kozystal z neta ??? A do tego z drugiej antenki by korzystal laptop ??? Czy da sie cos takiego skombinowac ???

Jesli zamieszalem to przepraszam icon_sad2.gif

Pozdrawiam



83.17.158.* napisał:
Raczej trzeba 2 AP, w tym jeden z routerem umożliwiającym forwarding portów. Router będzie miał IP zewnętrze, które przydzielił Ci ISP.
Wtedy oba kompy i laptop będą miały IP lokalne, ale jako, że będziesz potrafił forwardować porty, nie stracisz nic na funkcjonalności zewnętrznego IP.

212.14.58.* napisał:
W jaki sposob mozna to podlaczyc ???

83.17.158.* napisał:
No, do tego AP z wbudowanym routerem podłączasz swoje kompy po skrętkach i do tego samego AP(ustawiasz go w tryb AP Client) podłączasz drugiego AP(również po skrętkach) i ustawiasz go na tryb AP - Infrastructure.
Wtedy pierwszy AP (z routerem) ciągnie net z Wi-Fi i udostępnia go kompom, a ten drugi AP tworzy sieć w twoim domu, do której podłaczasz się laptopem.

80.53.171.* napisał:
No dobra a jesli pomine laptopa ??? Czy jedne z kompow bedzie mogl miec zew IP a drugi neta i lokalne IP przy jednym AP ???

83.17.158.* napisał:
Oba kompy będą mieć wewnętrzne IP, chyba, ze zdecydujesz się dzielić net ICS`em Windowsa lub jakimś Linuxem, wtedy "serwer" będzie miał wewnętrzne i zewnętrzne IP.

Nie wiem, po co Ci te zewnętrzne IP, skoro będziesz mógł zwyczajnie forwardować porty na który komp sieci lokalnej Ci odpowiada... Może napisz, dlaczego chcesz mieć na którymś z kompów zewnętrzne IP, to będzie łatwiej coś doradzić.

212.14.58.* napisał:
icon_smile3.gif Powiem tak zew. IP bedzie podlaczone do servera ktry serwuje uslugi np WWW i poczty. Ze wzgledu na zarabiste problemy z konfiguracja wifi pod linuxa (widzi AP ale bramy za nic nie chce zobaczyc) postanowilem kupic AP i podlaczy tam dwa swoje kompy. W ciagu miesiaca kupuje tez laptopa ktory moglby kozystac z neta bez kabla tylko na WIFI. I dlatego chcialbym to wszystko pieknie sprzegnac icon_smile3.gif

212.14.58.* napisał:
W zasadzie chyba jednak zrobie tak ze kupie AP Dlinka http://allegro.pl/show_item.php?item=64006502 a podlacze go do servera a nastepnie z servera karta wifi laptopa i zwykla karta drugi komp. Czy w takiej konfiguracji bedzie mial server zew IP ?? Sadze ze tak skoro AP ma forwardowanie portow. Ale czy ten ma ???

Pozdrawiam

83.17.158.* napisał:
Porblemw tym, że Ap jako sam AP nie ma forwardowanie portów. Takie funkcje mają routery wbudowane w niektóre AP.

Hm... skoro chcesz do serwera wkładać kartę Wi-Fi (mam nadzieję, że wiesz, jakie problemy niesie sieć Wi-Fi na Linuxie), to dlaczego nie włożyć dwóch kart - jedną, którą będziesz ciągnął neta, a drugą dla Laptopa?
Wtedy będziesz miał IP zewnętrzne i wewnętrzne na serwerze.



212.14.58.* napisał:
Wiem ze tak mozna icon_sad2.gif Ale sa duze problemy niby ACX dziala widzi poprzez komende iwlist scan AP w okolicy ale nie moge dodac trasy rutowania icon_sad2.gif bo wywala blad icon_sad2.gif

83.17.158.* napisał:
A jaki dokładnie błąd?

Może dodajesz z przyzwyczajenia przez ethx, a urządzenia Wlona są wlanx (w miejsce x wstawić odp. 0,1,2,3,...)

212.14.58.* napisał:
Czyli dzialanie AP zwyklego polega na tym ze zamienia radio na ETH tak ??? Wiem ze glupie pytanie ale juz sie zgubilem icon_sad2.gif

212.14.58.* napisał:
Bez przesady wiem ze wlan0 to wlanx icon_smile3.gif A moglbys podac przyklad podania trasy do bramy ???

83.17.158.* napisał:
AP to nie są takie nieskomplikowane urządzenia, jak np. switche. Wiele modeli pozwala na ustawienie jedengo IP (i MAC) dla interface`u ethernetowego i innego dla radiowego.

Generalnie, AP służy do dołączania sieci bezprzewodowej do istniejącej sieci przewodowej, i ma w tej sieci (branej jako całość) swoje własne IP.
Ale można też ustawić go w tryb AP Client, ale wtedy też ma on swoje własne IP.


Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.12 | SQL: 1 | Uptime: 753 days, 10:54 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl