Temat
Zakłócenia od pompki
83.29.101.* napisał:
Złożyłem wodne. Temperatury sporo lepsze niż na powietrznym a nie ma żadnego wiatraka narazie, przecieków brak, chodzi w miarę cicho ale muszę jeszcze na czymś miękkim pompkę postawić. Niestety jest jeden problem. Pompka sieje zakłóceniami jak cholera przez co obraz na monitorze nieco skacze. O stanie danych na dysku wolę nawet nie myśleć. Jak sobie radzicie z tym przykrym problemem? Pompka to Atman 2000l.80.55.38.* napisał:
1. Przestawic pompke w inne miejsce poza obudowe.2. Zrobic prosty ekran ze stalowej blachy i oddzielic pompke od podzespolow.
Stawiam na to ze masz ja zamontowana pod koszem na dyski wiec wysatczy ze wstawisz tam cos na ksztal litery L tak zeby jedna strona byla skierowana na dyski a druga w strone plyty glownej itd.
217.99.227.* napisał:
zamiast blachy sproboj folii alu (takiej do kanapek)sam mam zamiar z tym probowac bo mam problem z karta muzyczna83.16.127.* napisał:
dziwne... ja mam pomke przy plycie, pod dyskiem, taka sama, a problemow nie mam... ;-|AVE!!
83.29.77.* napisał:
Dsyk to nie problem bo chyba mu nic nie dolega. Ja mam pompkę na zawnątsz obudowy (drewnianej) po przeciwnej stronie biurka niż monitor, obłożoną folią aluminiową i dalej obraz na monitorze drży a przed włączeniem pompki tego problemu nie było.83.28.31.* napisał:
Freddie Chopin - do czego miał służyć Twój post? Bo ja nie wiem? Punkty chyba sobie tylko nabijasz.Załóż filtr na zasilanie:
kondensator bezpośrednio na ałączki od silnika, następnie dwieceweczki na plus i mase i znów kondensator (obydwa n.p.470nF) i dopiero do zasilanai - dużo pomoże, może więcej jak te ekranowania. Aha, obudowę metalową od silnika też przez kondensator 100n do plus i 100n do masy.
62.233.250.* napisał:
Excray - do czego miał słuzyć Twój post? Bo ja nie wiem? Punkty (?? nie wiem jakie ale nich Ci będzie) chyba sobie tylko nabijasz.mówimy o pompce akwariowej, szczelnie zalanej plastikiem i jakimś uszczelniaczem przed ingerencją wody.. a Ty chcesz obudowę silnika uziemiać powodzenia
83.28.31.* napisał:
Rozgryzłeś mnie ma3ekChciałem sobie punktację poprawić, a teraz jeszcze sobie podbiję tym postem
Nie znalazłem Twojej pompki w necie, ale o ile się nie mylę jest ona zasilana z sieci. To oznacza, że musisz dać tam mniejsze kondensatory n.p. 10nF, ale upewnij się, że one mogą pracować przy napięciach sieciowych w sklepie jak będziesz kupował. Oczywiście teraz nie ma mowy o żadnym plusie i mi9nusie zasilania . I daj większe dławiki n.p. 100uH.
PS> Ja nic nie wspominałem o żadnym uziemianiu. Jak się nie da podłączyć tych kondensatorów - trudno, to nie jest aż takie istotne.
62.233.250.* napisał:
Excray: pompka nie sieje do sieci, a przynajmniej nie to jest przyczyna zakłóceń monitora, więc nie ma sensu kombinować z dławikami i pojemnościami. zakłócenia na monitorze powodowane są przez pole magnetyczne tworzone przez wirnik i jedynem sposobem na to jest:1) odstawić pompkę od monita
2) zbudować coś w stylu klatki faraday'a (czy jak on tam się nazywał)
u mnie swego czasu działająca mikrofalówka zza ściany powodowała pływanie obrazu i wystarczyło wstawić kawałek blachy (byle nie aluminiowej) koło monitora i efekt ustawał
aha.. i Excray: poszukaj pompki Atman 306
83.28.11.* napisał:
Ooo zagiąłeś mnieMasz rację.
Tutaj trzeba zrobić tak jak piszesz. Ewentualnie blachą ze stali miękkiej ekranować. Faktycznie te dławiki to tutaj są niepotrzebne. Mea culpa. Errare humanum est.
Obiecuję na przyszłość lepiej czytać posty. Obiecuję na przyszłość lepiej czytać posty. Obiecuję na przyszłość lepiej czytać posty. Obiecuję na przyszłość lepiej czytać posty. Obiecuję na przyszłość lepiej czytać posty. Obiecuję na przyszłość lepiej czytać posty. Obiecuję na przyszłość lepiej czytać posty. Obiecuję na przyszłość lepiej czytać posty. Obiecuję na przyszłość lepiej czytać posty.
Dobra już może wystarczy.
62.233.250.* napisał:
na przyszłość to wbij sobie mocno do główki: "będę się udzielał w tematach, o których mam jakiekolwiek, przynajmniej zielone, pojęcie" bez obrazy Excray80.55.176.* napisał:
Nie radzę używać folii aluminiowej, bo poza większym grzaniem się pompki to nie ma żadnych plusów... A tak poważnie do pudełka z blachy - jak przyciągana przez magnes to dobra (zaraz mnie ktoś zabije za dogłębne drążenie tematu hehe ale wykładu nie będzie). Oczywiście może mieć otwory wentylacyjne(powinna), jest nawet taka specjalna blacha dziurkowana. A blachę połączyć kabelkiem ze szkieletem obudowy. IMHO pomoże.83.28.11.* napisał:
Z tą nieznajomością, to nie jest tak jak piszesz. Po prostu nie znałem modelu tej pompki i założyłem że jest to pompka z uzwojeniem na stojanie i wirniku zasilanym przez szczotki. Stąd ten byk. Na ekranowaniu magnetycznym, elektromagnetycznym i elektrycznym to ja się znam. I w tym wypadku radzę tylko i wyłącznie ekran z blachy ze stali miękkiej. Grubość blachy min. 1mm, a im grubsza tym lepiej. Najlepiej odstawić to od monitora i twardego, sdatcji dyskietek a nawet CD. Poza blachą miękką żaden inny materiał się nie nadaje.Klatkę Faradaya stosuje się tylko w przypadku fali EM a tu jest tylko pole magnetyczne.
62.233.250.* napisał:
a czym, Twoim zdaniem, jest blaszane pudełko ze stali miękkiej (z otworami czy bez) jak nie klatką Faraday'a o potencjale obudowy?dobra, ja już kończę udzielanie sie w tym topiku, gdyż właściwe odpowiedzi już padły:
1) odstawiamy pompkę daleko od rzeczy wrażliwych na pole magnetyczne
2) ekranujemy ją za pomocą stalowej puszki (j.w.)
życzę powodzenia w zabawach z polem magnetycznym pozdrowionka
62.111.251.* napisał:
Oj znasz się, lepiej nie mówić
Grubość blachy nie ma znaczenia, mozesz użyć takiej cieniutkiej po 3,50/m^2, jest w prawie każdym skąłdzie budowlanym blacha ocynkowana. Otwory nie mają znaczenia, pod warunkiem, że nie są zbyt duże (1cm^max) i najlepiej, jeśłi to będize siatka stalowa. Ale to już droższe. Jak kupuję blachę, to mi miły pan wszystko docina równiutko pod wymiar i płace tylko za to, co kupuję. Blacha ocynkowana 0,22mm jest po 6zł/m^2, czyli grosze. 0,12 jest miękka i trudna do wiercenia >5mm, ale też się opłaca, jeśłi masz czas i ochotę Najlepiej zrób pudełko z blachy na pompkę i pojelmnij z otworami tylko na kabel i węże. Więcej nie potrzeba, a mniej roboty. Jeśłi jesteś z Wawy, to polecam wsiąść na rowerek i pojechać do Wesołej, super skład, dobre ceny i miły szefu, za dwa piwa wytnie Ci motylka i wychaftuje dwie cyganeczki;) wycinaj na miejscu, bo dobre nożyce do blachy to >200zł. Nie musisz spawać, wystarczą nity. Nitownica+100nitów 2mm za 14zł diś w Ciastoramie Aleje widziały moje oczy i chyba jutro zakupię.
Korepetycje z Fizyki!
Korepetycje z Fizyki!
Tanio!
Hihihi;)
83.28.11.* napisał:
Ryba, mało tego, że z tej fizyki to jesteś cienki jak wąż z tyłu, to jeszcze zarzucasz coś komuś. Skoro grubość blachy nie ma znaczenia, to dlaczego transformatory we wzmacniaczach nie są ekranowane cienkimi blaszkami tylko grubymi blachami? Naucz się sam najpierw fizyki zanim zaczniesz kogoś uczyć i się wymądrzać. Powinieneś jeszcze obniżyć cenę za te korepetycje adekwatnie do jakości usługi.62.111.251.* napisał:
Wiesz, postudiuj parę latek potem się wypowiadaj. Kiedy ostanio wziąłeś książkę do rączki? Weź dowolny magnetyzm, poucz się, a potem wróć na forum i grzecznie przeproś. A jak doweiesz się do czego służą całkowe równania Maxwella, to juz będziesz blisko rozwiązania zagadki.83.28.11.* napisał:
Ty mi tutaj z całkowymi równaniami Maxwella nie wyjeżdzaj. Psdeudonaukowym bełkotem to możesz sobie nastolatków bajerować i ich mamy. Prawda jest taka, że część lini sił pola magnetycznego będzie przebiegać poza ekranem magnetycznym. Im silniejsze pole i im cieńszy ekran tym więcej. Przy ekranie o grubości 0,12mm i 0,22mm i mocy pompki 35W, więcej będzie przenikać na zewnątrz ekranu niż skupiać się w nim. Dodatkowo, przy zamknięciu obwodu jak to Ty radzisz prąd elektryczny w blachach ekranujących powstały na wskutek indukcji zmiennego pola magnetycznego w blachach będzie indukował zmienne pole magnetyczne na zewnątrz. Idz i się poucz między innymi swojego Maxwella, a jeszcze lepiej prawa indukcii Faradaya i prawa Ampera.Uchowaj Boze od takich magistrów.
62.111.251.* napisał:
To współczuję tylko twoim uczycielom. Jesteś ich porażką.Słyszałeś kiedyś o regule przekory? A O klatce Faradaya? Pewnie nie. I gratuluję pewności siebie. Dobranoc
83.29.100.* napisał:
No i teraz dojdz, kto ma racje ...62.111.251.* napisał:
Doświadczenie... i książka do Fizyki. Polecam, niezastąpiona lektóra62.233.250.* napisał:
moderatorzy: widzicie i nie grzmicie83.29.100.* napisał:
Slownik tez od czasu do czasu mozna przewertowac (wiem, pozno jest).
83.27.41.* napisał:
pompka nie przeszkadza w działaniu komputera/dysku,.ekran sie trzesie bo pompka wysyla pole magnetyczne, przez co ekran sie magnetyzuje i po pewnym czasie bedziesz mial np ekran zielony z jednej strony, wtedy wylacz go na 30 minut z kontaktu i bedzie spox. a zakrywanie pompki metalowa blacha jest smieszne bo do odizolowania pompki ktora wydziela pole magnetyczne potrzebna jest płyta ołowiana. pozdr
62.233.250.* napisał:
następny, który nie słyszał o klatce Faraday'a idę spać.. szkoda słów i czasu. dobranoc wszystkim83.28.11.* napisał:
A co Wyście się do tej klatki Faradaya przyczepili! Przecież jak mówiłem ona chroni tylko przed polem elektrycznym i elektromagnetycznym (i to w określonych warunkach). Jak chcecie się przekonać, to weźcie kawał cienkiej blachy (najlepiej tak jak radził Ryba - 0,12mm) jak najszerszej i najdłuższej (co by nie mówili, że pole magnetyczne naokoło obleciało ), i przyłóżcie prostopadle do niej silny magnes sztabkowy na środku. Zgodnie z teorią Ryby i Ma3ka po drugiej stronie nie ma prawa być pola magnetycznego. A więc przyłóżcie po drugiej stronie coś metalowego. Ponoć nie powinno być przyciągane według ich teorii.A z tym ołowiem to chyba Ci się z promieniowaniem gamma pomyliło.
Dobranoc.
217.96.199.* napisał:
Tak w zastępstwie
194.242.62.* napisał:
Dobra, jestem. I grzmię.Spokój mi tu
Rozumiem, że zaistniał spór typu naukowego. I to jest OK.
Ale nie podobają mi się wycieczki osobiste, wysyłanie do szkoły, kondolencje dla nauczycieli i takie tam.
Ryba_8, nie podoba mi się również Twoje postolejstwo. Nie wyszły Ci boldziki? Mogłeś wyedytować post, a nie walić następny.
Należałoby się zastanowić też, nad poprawnością Twojego podpisu. Składasz efertę sprzedaży Swojej wiedzy. Od tego jest odpowiedni dział.
Zmienisz sam, czy mam to wykonać sam wraz z przydziałem odpowiedniej liczby punktów z http://forum./viewtopic.php?t=90998.
Miłej dyskusji i wyjaśnienia wątpliwości naukowych w cywilizowanej dyskusji.
BTW I, dzięki reed za Lewka Gromowładnego.
BTW II, ma3ek, mogłeś przycisnąć przycisk zgłoś, zamiast podkręcać "dyskusję".
62.111.251.* napisał:
Mam na to papier, ale przepraszam urażonych moją ortografiąNessay - pompka nie magnes stały (głośniki), tu biegnie o falę EM. Skutek niemal identyczny dla monitora, przyczyna ciut inna.
Reed - Mi tylko żal miejsca na dyskach forum;) Po rozwiązaniu zagadnienia mozna wyciąć pozostawiając zapytanie i wynik;)
Magnes przyłożony - zgadzam się jak najbardziej. Domeny się porządkują, pole się przewierca.
Elektromagnes, problem dynamiczny - pole nie przechodzi, powstają pola wirowe i zgodnie z regułą przekory po drugiej stronie blachy pole wynosi ZERO.
Dla chętnych, rozpocznie się dnia 1 października wykład na wydziale Fizyki Technicznej Politechniki Warszawskiej pod tytułem Elektrodynamika. Jednym z pierwszych zagadnień jest obliczenie, na jaka głebokość wnika pole EM w przewodnik w zależności od: cześtości fali, grubości i parametrów fizycznych przewodnika, rodzaju fali (płaska, kulista). Miejsce i prowadzący do sprawdzenia na planie pod dziekanatem.
83.29.88.* napisał:
Dobra, pomijając ten cały pseudonaukowy bełkot:1. Pompka jest jakieś pół metra od monitora i dalej nie będzie.
2. Wstawienie kompa w metalowej obudowie między pompkę a monitor nic nie daje.
3. Wsadzenie pompki w puszkę po kawie redukuje zakłócenia ale nie do końca. Pewnie gdyby puszka była szczelna i z grubszej blachy coś by to dało.
4. Podłączanie czegokolwiek do obudowy jest raczej chybionym pomysłem ponieważ buda jest drewniana. Kabelek łączący puszkę z zasiłką nic nie daje.
5. Pomysły z ołowiem sobie darujcie. To tylko pompka a nie reaktor jądrowy.
83.28.11.* napisał:
A widzisz Armadon. A mówiłem, że blacha musi być gruba. Nie musisz jej podłączać do masy, to nie fala EM o którym pisze Ryba. Po prostu daj grubszą blachę, na przykład 0,5 - 1mm. Patrz i się ucz przyszły panie magistrze. Bez urazy.83.29.88.* napisał:
Czytaj do końca.Wstawienie kompa, który ma dość solidną obudowę i na 100% z grubej blachy pomiędzy pompkę a monitor kompletnie nic nie dało, dlatego też grubość blachy ma zdecydowanie mniejsze znaczenie niż szczelność "opakowania" na pompkę.
Poza tym darujcie sobie te osobiste wycieczki, bo to forum póki co jakiś tam poziom jeszcze trzyma.
A tak całkiem na marginesie jak masz problemy z przepisaniem nicka to użyj Ctrl+c Ctrl+v. Bez urazy oczywiście, ale to trochę irytujące.
83.28.20.* napisał:
Sorki, coś mi się z nickiem Twoim pomyliło. Blacha w komputerze, to ja bym nie powiedział że jest gruba. Dla mnie to pomalowana puszka po konserwie. Blacha którą zastosujesz w ekranie powinna mieć grubość około 1mm. W kompie blacha ma może z 0,25mm grubości. Tam się wytwarza silne zmienne pole magnetyczne i musi być porządna blacha. Zobacz jak się ekranuje transformatory w porządnych wzmacniaczach, to będziesz wiedział o co mi chodzi.195.150.76.* napisał:
[quote]Blacha w komputerze, to ja bym nie powiedział że jest gruba. Dla mnie to pomalowana puszka po konserwie. Blacha którą zastosujesz w ekranie powinna mieć grubość około 1mm. W kompie blacha ma może z 0,25mm grubości.[/quote]A skad wiesz jaka On ma obudowe ?? Chieftec dla Twojej informacji jest z blachy stalowej 1mm
62.233.250.* napisał:
[quote]Blacha w komputerze, to ja bym nie powiedział że jest gruba. Dla mnie to pomalowana puszka po konserwie. Blacha którą zastosujesz w ekranie powinna mieć grubość około 1mm. W kompie blacha ma może z 0,25mm grubości.[/quote]i widzisz?! znowu gadasz jak potłuczony o rzeczach, na których nie masz kompletnego pojęcia. proponuję, żebyś już zamilkł bo jeszcze jeden taki głupi post a ktoś potraktuje Cię jak małpkę i obdaruje bananem :roll:
p.s. dla Twojej nikłej świadomości: ee.. nie, nie będę Cię uświadamiał.. szkoda czasu i zdrowia :?
83.28.20.* napisał:
Ponieważ 99% osób używa standartowo robionych i tanmich obudow. Jeśli w chieftecu czy gdzies jest 1mm grubosci to to jest czolg a nie komputer. Przeciez to wazy sama obudowea ze 20kg. Jutro odpowiem na posty sorki dzisiaj juz nie bardzo jestem w stanie. Do jutra.83.16.127.* napisał:
w chieftecu w kazdym miejscu jest blacha 1mm... wazy 15kg... Podkreslam w kazdym - zaslepki z przodu z tyl, boki, tyl, gora... jedyne ciensze blaszki to sa sprezynki przy bokach obudowy... Pozatym to nie chce mi sie teraz isc po suwmiarke, ale jakby kompy byly standardowo robione z blachy 0,25mm to jakbym mu przytrepowal z glana to by sie poskladal, a mysle ze az tak zle to by nie bylo... jak dla mnie to 0,5 to minimum... i na pewno w kilku miejscach (rama) jest grubsza.Tak BTW to moj post sluzyl temu, zeby pokazac moje zdziwienie - bo mam ta sama pompke, w tym samym miejscu i nie mam zadnych problemow...
AVE!!
83.28.20.* napisał:
HeheSorki Freddie. Wtedy Twój post był całkiem na miejscu, to ja źle zrozumiałem o jaką pompkę chodzi. Pompka musi być cała naokoło obłożona grubą blachą, nie tylko jedna strona.
Powodzenia tweakowicze! Bez odbioru.
Podobne tematy
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.78 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 20:31 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl