Temat
Testowanie cisnieniowe ukladu? Patent :P
83.29.75.* napisał:
Tak sobie pomyslalem - tyle sie czyta o tych wszystkich powodziach i innych rzeczach, ze trzeba by przed wlozeniem do kompa chlodzenia wszystko dokladnie przetestowac, aye? Wpadlem na taki pomysl (na pewno znany i oklepany ale skoro ja nie bylem go swiadom, to pewnie znajda sie i inni mojego pokroju) - po zmontowaniu calego ukladu (na same zaciski wydalem chyba 30zł... tyle mam roznych kolanek itp <span style="color:red;">[ciach!]</span>lek) - uklad typu zamkniety z trojnikiem typu T do odpowietrzania - do tegoz trojnika podpialem (wsadzilem do weza odpowietrzajacego) pompke samochodowa i zacisnalem waz na koncowce kolejna opaska zaciskowa, aby ten nie spadl). Nastepnie zaczalem pompowac powietrze i... nic tylko glosny syk uchodzacego gazu ze wszad... oj nie dobrze. Nastepnym etapem bylo zanurzenie calosci w wannie pelnej wody i pompowanie powietrza. Tym razem widze wszystkie nieszczelnosci! Polowa kolanek bombelkuje, pompa od CO nieprawidlowo uszczelniona przy reduktorach, bloki takze babelkuja... Dokrecilem wiec wszystkie zaciski jak tylko mocno moglem. Krocce na bloku wodnym obkrecilem tasma teflonowa robiac 3x grubsza warste niz poprzednio i wkrecilem kluczem francuskim na sile (az mi serce do gardla podchodzilo, bo plexa mogla peknac w kazdej chwili), pompa takze dostala kolejna dawke tasny teflonowej na gwinty... kolejne testy - duzo lepiej. Po kilku poprawkach tu i owdzie udalo mi sie osiagnac cisnienie 3 bary i pojedyncze babelki od czasu do czasu z roznych czesci ukladu... zadnego syczenia . Teraz przy zakladaniu calosci na miejsce nie bede sie obawial o wyciek! Polecam te metode kazdemu, chociazby tym, ktorzy zastanawiaja sie czemu codziennie ubywa im kilkanascie ml wody z ukladu - powodem sa mikroprzecieki!149.226.255.* napisał:
mozna tez inaczej z manometrem napelnic uklad zamknac i obserwowac czy cisnienie spada , najwazniejsze jest doswiadzczenie w montazu takich polaczen83.29.75.* napisał:
Moja pompka samochodowa miala pomiar cisnienia wlasnie . I spadalo ono od 4 bar powoli w dol i zatrzymalo sie na 3 barach...62.111.246.* napisał:
No musze przyznac ze dobry pomysl! Szkoda ze jestem nan niego zbyt leniwy Ja po prostu skladam uklad i nie ma bola, ma dzialac i nie cieknac Jeszcze przecieku nie zaliczylem. Mysle, ze jak kiedys cos mi umrze z powodu przecieku to wtedy zaczne testowac Twoja metoda :0 Pozdro82.143.132.* napisał:
pomysl dobry ale chyba wiesz ze powietrze ma mniejsze czasteczki od wody?zatem jest babelki sa male to woda pewnie nie przejdzie
83.29.77.* napisał:
Dla mnie bez znaczenia. Jesli powietrze pod sporym cisnieniem nie wycieka, to woda raczej tez nie bedzie.
217.98.146.* napisał:
pomysl zadziwjajaco prosty ale dobrymam takie pytanie moze troche ot ale niechce nowego topicu zakladac. czy zwiekszone cisnienie w ukladzie moze poprawic wydajnosc ukladu??
80.55.108.* napisał:
Jak dla mnie to cisnienie jedynie zwiekszy ryzyko wycieku a jeżeli nawet zmieniłoby wydajność to nieznacznie, aczkolwiek nie sadze aby to miało jakieś znaczenie, poza ryzykiem fontanny w kompie83.16.127.* napisał:
pomijajac fakt, ze wode trudno sprezyc...AVE!!
217.113.227.* napisał:
to ze nie mozna jej sprezyc ( wlasciwie mozna ) nie oznacza ze nie moze wystepowac w ukaldzie pod jakims cisnieniem.
co do wypowiedzi na temat wielkosci czasteczek lol roku jak dla mnie
80.48.144.* napisał:
Zwiekszenie duzo nie da, ale zmniejszenie juz dosc troche, bo punkt wrzenia wody zmieni sie, tzn woda bedzie wrzec w nizszej temp, i ogolnie szybciej parowac oddajac cieplo w ten sposob. Oczywiscie w ukladach zamknietych duzo nie da to, chyba zeby zmniejszyc cisnienie w rezerwuarze. W zasadzie to i tak duzo nie da bo cisnienie samo wzrosnietylko zamiast powietrza bedzie para wodna. Czyli zeby to odnioslo jakis skutek musialbyc caly czas powietrze odsysacA ogolnie to sie warto sie bawic
80.55.108.* napisał:
No tak ale skonstruowanie sprzetu do tego potrzebne zapewne zajmowałoby pol biurka lub nawet cale, a sama instalacje to widze tez raczej jako malo elastyczna80.48.144.* napisał:
Mozna by to odsysac kompresorem i skraplac tak zeby wedrowalo znowu do ukladu, hyh tylko po co82.143.132.* napisał:
heh, to ciekawe czemu jak np. ktos testuje chlodnice czy nie przecieka to wklada sie ja do wody i patrzy na babelki a nie odwrotnie?
moze dla ciebie prawa fizyka to lol
w koncu i tak to wszystko to matrix
149.226.255.* napisał:
wieza , heh bo tak jest prosciej i wygodniej jak sie nie ma sprzetu do pamiaru szczelnosci heh latwiej o sprezone powietrze niz np wode pod odpowiednim cisinieniem, widziales kiedys instalacje hydraooliczna ? uwierzysz ze olej potrafi przeciekac przez metalowa rure hm cisnienie 400 atmosfer (mowi sie wtedy o poceniu ) i jak bedzie "dziura" to bedzie sie albo lalo albo lecialo zalezy co tam zapodasz , co do praw fizyki to zastanow sie jak sie ma wielkosc czasteczki wody do wielkosci otworu pomiedzy wezem a zalczka , pozatym ile razy w zyciu montowales instalcje pneumatyczna , hydrauliczna , sprawdzales szczlnosc silownikow ile ? bez obrazy ale jak dla mnie nadal lol roku ,80.48.144.* napisał:
To nie hcodzi o to ze powietrze ma mniejsze czasteczki tylko o to ze jest gazem (szybkosc poruszania sie czasteczek dla gazu i cieczy jest inna) gdybys skroplil powietrze pomijajac jego zimna dosc temperature to zachowywalo by sie podobnie do wody i najprawdopodobniej by nie cieklo wtedy. Oczywiscie pomijam tu niektore wlasciwosci jego.Zastanowcie sie, jakby sprawdzac szczelnosc para wodna byloby to samo prawie co z powietrzem, a to nadal jest woda tylko w innym stanie skupienia.
82.143.132.* napisał:
napisze krotko bo to i tak za duzo ot w tym watku,
napewno latwiej sprezyc powietrze dlatego pisze ze woda w tych samych warunkach moze nie przeciekac
a co do instalacjo pneumatyczno/hydraulicznych to mialem z nimi do czynienia w serwisie sam. przez ponad 3 lata ;p
takze troszke wiem
koniec
62.121.68.* napisał:
Ja np sobie nie wyobrazam jak je inaczej testować. Wsadzałem blok z wężami do wody i dmuchałem ile sił w płucach Tak samo nagrzewnice.IMHO Niedlugo w każdym bloku bedą szybkozłaczki skręcane:
100% pewności bez testów szczelności
83.29.88.* napisał:
Jaki rym na koncu .
Co do zlaczek skrecanych - mi przeciekaly np. gwinty od zlaczek, a nie same zlaczki... to samo z pompa i jedna wadliwa uszczelka . Pompka jest troszke lepsza, bo mozna wieksze cisnienie wytworzyc.
62.121.68.* napisał:
Ale to pewnie nie wina złaczek tylko złego ich wykonania. Nie napełniałem bloku wodą dopóki nie wkleiłem złaczek na epidian, ale miałem powód, musiałem gwint skrócić do 3,5 mm83.29.88.* napisał:
U mnie wystarczylo kilka dodatkowych warstw tasmy teflonowej.62.121.68.* napisał:
Nio i tak można tylko ja mam 3,5 mm gwintu i musiałem wkleić, zreszta na wymianie złaczek mi nie zalezy, skręcane rox83.29.88.* napisał:
Skrecane mi sie nie podobaja, bo nie moglbym chyba zastosowac wezy o wiekszej srednicy (w moim ukladzie 80% wezy to 16/22)80.48.144.* napisał:
Bawilem sie troche skrecanymi na waz 10/12 i maja tylko te wade ze ciezko wchodza na nie weze grubsze, np 9/12 czy 10/13. Za to bardzo mi sie podoba w nich to ze mozna je dosc mocno dokrecic kluczem ;]83.29.88.* napisał:
Ja tam uwazam ze polaczenie choinka + opaska metalowa na waz jest nie do zdarcia .80.48.144.* napisał:
choinka jest o tyle dobra ze rozne srednice weza na nia wejda83.29.88.* napisał:
Mam wlasnie taki jeden dziwny przypadek, bo nie moglem znalezc trojnika Y 12-16-12 i zalozylem na 12-12-12 2x12 i 1x16 weze . I jest super szczelne (po dokreceniu na maxa cybantow)62.121.104.* napisał:
sry za OT ale..
gdzie i za ile kupiles ta pompke?
jakie sa jej parametry?
czy jest glosna?
p.s. od jakiegos czasu czytam tutejszy dzial o WC i.. myslalem, ze wszyscy tak sprawdzacie wasze uklady. Na poczatku zastanawialem sie jak to robicie, ale po jakims czasie wymyslilem, ze pompka nozna samochodowa z cisnieniomiezem jest najlepszym sposobem. (sam jeszcze nie mam swojego WC)
62.121.68.* napisał:
Owszem cięzko jest znaleść odpowiedni wąż. Sam nie mam jeszcze super węza bo ten moj się strasznie łamie macko55 nie radze kupować pompy od CO. Niedługo w Polsce pewnie bedą bloki do których wystarczy spokojnie mj1000 jak nie aquaszut600 a to z tego względu ze nie potrzebny jest duży przepływ a szybki Wszystkie najlepsze bloki na zachodzie mają krucce 1/4 cala ba nawet 1/8 ( jush nie bede wspominał ze na złaczkach zakręcanych). Sam na aquaszucie 600 pociągnełem 2 bloki z finami 0,5 mm i nagrzewnice od łady83.29.89.* napisał:
Nie slychac jej w ogole (po odpowietrzeniu)
83.29.89.* napisał:
Wedlug testow im wiekszy przeplyw tym mniejsze C/W (szczegolnie na blokach typu WW)
83.25.19.* napisał:
Co do sprawdzania szczelności... Szczerze mówiąc nie wyuobrażam sobie, że miałbym montować już złożony układ do kompa. Podczas zakładania 3 bloków już ze sobą połączonych wraz z chłodnicą i ciężką pompką pewnie więcej bym szkód narobił niż pożytku. Poza tym dopiero jak blok jest założony można dobrać optymalną długość węża... poza kompem nie jestem w stanie tego zrobić.Bo niby jak jak chłodnice mam na stałe przykręconą do kompa
Miałem kilka wycieków ale wszystkie albo z mojej głupoty albo z winy producenta bloku.
Liquidboy: Szybkozłączki skręcane jakoś mnie nie przekonują a już na pewno nie 1/8 cala Miałem szybkozłączki wtykowe (to właśnie ta głupota o której pisze wyżej)
Pozdrawiam
80.51.253.* napisał:
Misyo, zgodzę sie z tobą. Ja montowałem złożony układ, ale się tyle namęczyłem z kumplem, który mi pomagał, że szkoda gadać. A jakby przyszło 3 bloki zakładać to tylko w cyrku. I mam do ciebie pytanie: rozumiem, że masz choinki i jeżeli zaciskasz cybantami wąż na króćcu, to powiedz jak go skręcasz, bo w srodku w komputerze to ciężko by było zrobić.62.121.68.* napisał:
Nie zupełnie. Każda konstrukcja potrzebuje innego przepływu. A wszystko z tego powodu, ponieważ zadaniem wody nie jest przepływać w "dużych" ilościach (względem porównania do innych bloków) natomiast jak najbliżej jądra i jak najszybciej. Konstrukcje typu WW (nukleon, uriel, frost) to konstrukcje gdzie woda ma bardzo wiele wolnego miejsca miedzy finami i ma "gdzie" płynać. Najlepsze konstrukcje mają finy grubości ok. 0,5 mm (i cieńsze)a wysokości ok. 2;3 mm (i niższe). Przy tego typu blokach nie uzyska się przepływu na poziomie konstrukcji WW ale wydajność jest o wiele lepsza.
Link do testów: http://www.watercoolplanet.de/index.php?open=4&show=1
Misyo, złączki wtykane nie powinny być sprzedawane w blokach wodnych. Sa to złaczki do powietrza o bardzo dużym ciśnieniu, a nie do układów wodnych o małym ciśnieniu. Owszem można ich używać we własnym zakresie, ale przy komercyjnych układach osobiscie bałbym się sprzedawać blok wodny z takimi złączkami. Wszystko z tego powodu, ponieważ zaciskają sie przy wysokim ciśnieniu a małe ciśnienie wody, może spowodować rozszczelnienie się takiej złączki.
Choinki wg. są dobrym rozwiązaniem ponieważ można używać węża z grubszymi ściankami. Natomiast wszystko inne dla mnie przemawia za szybkozłączkami skręcanymi. A to z tego powodu, że montuję sie je szybko i bezproblemowo (żadnych cybantów) i nie trzeba testować sczelności przed zakładaniem ( o ile inne rzeczy są szczelne np. gwinty ). I nie boję się o wyciek, ponieważ tam nie ma siły żeby wąż sue zsunął sam. Osobiscie jestem za szybkozłaczkami skręcanymi ponieważ mogę spać spokojnie o nic się nie martwiąc. Ot takie moje zdanie na ten temat.
83.29.75.* napisał:
Nie zrozumielismy sie. Nie twierdze ze blok Orbital po podpieciu 2 razy wydajniejszej pompki pobije Uriela, ktory jest podlaczony do pompki o 2 razy mniejszym przeplywie. Chodzi mi o to, ze porownanie w obrebie tego samego bloku wiekszego i mniejszego przeplywu pokazuje, ze im on wiekszy tym lepiej.
217.113.227.* napisał:
liquidboy mala uwaga do zlaczek skrecanych ,potrafia przeciac weza w pewnych okolicznosciach i to tak perfidnie ze jest ro nie do zalwazenia zanim nie rozkrecisz , pozatym wszytko sie zgadza
62.121.68.* napisał:
[cahe] zgadza się, ale wykres przepływ do temp. procka nie jest wykresem liniowym. Od pewnego momentu temp. procka do przepłuwu bedzie maleć o bardzo małe, praktycznie niezmierzalne wartość np. dla 4k l/h bedzie 45 C a dla 8k l/h temp. procka 44,7 C. Jush nie pamietam linka do wykresuzembol przy węzu silikonowym o ściance 2 mm gdzie wymagana scianka przy złaczce 1/4 cala 8/10 mm to 1 mm bardzo możliwe ze w koncu waż pękł przy zakręcaniu.
Podobne tematy
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.73 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 21:24 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl