Temat
- Blok Wodny Z "odpadków" ;-) -
193.151.96.* napisał:
Swego czasu kupiłem taki blok:Przerobiłem go zastępując miedziany top plexą- zdjęcia w galerii bloków.
No i został mi ODPADEK- kawał miedzi (grubości ~8mm) z otworami:
Na pierwszym zdjęciu widać zrytą powierzchnię- kupiony blok rozcinałem brzeszczotem- bałem się, że przy próbie rozlutowania roztopiona cyna "wlezie" mi na finy podstawy. Te czarne kreski to wstępny szkic .
Plan był taki- wyrównać czymś zrytą powierzchnię, jako spód przylutować blaszkę miedzianą, coś tam nagrzebać nad rdzeniem proca, top z plexy, trzy złączki, szlifowanko.
Jako że nie jestem zwolennikiem jednego wlotu i dwóch wylotów (z powodów funkcjonalnych) z pierwotnego planu zostało wszystko z wyjątkiem trzech złączek- robię blok z centralnym wlotem nad rdzeniem proca i jednym wylotem.
Założenie:
"Tylna" krawędź bloku taka fikuśna bo chcę, aby blok opierał się na czterech gumkach proca- gdybym uciął prosto (tak żeby nie został ślad po jednym z wylotów orginalnego bloku) dwie gumki zostały by odsłonięte.
Po wielu bojach z brzeszczotem w ręku udało mi się wyciąć założony kształt. Jako podstawę zastosowałem blaszkę miedzianą grubości 4-5mm. Teraz trzeba to było zlutować.
Najpierw obie części położyłem "do góry brzuchem" na kuchence i na każdej z nich położyłem "oring" zrobiony z kilku splecionych nitek cyny. Podgrzałem miedź- gdy cyna się roztopiła wyłączyłem gaz, poczekałem aż elementy wystygną i zmajstrowałem taką konstrukcję:
I znów na kuchenkę. Po chwili cyna się roztopiła łącząc jedną i drugą część bloku. Otrzymałem coś takiego:
Po wstępnej obróbce (brzezczot, pilnik) blok wyglądał tak:
Tutaj widać ułożenie rdzenia przykładowego duronia względem bloku:
Plan jest taki:
Samo miejsce nad rdzeniem powiercić cieniutkim wiertłem zostawiając nad rdzeniem 1mm nietkniętej miedzi. Następnie otwory te powiercić odpowiednio zeszlifowanym wiertłem- najlepsze do tego były by specjalne wiertła do drewna (firmowo wyglądają jak na rysunku) ale w moim zadupcajewie z pewnością takowych nie uświadczę.
Od spodu bloku, od strony wylotu będę musiał zrobić fazę- taki stopień jak w radiatorach- ta strona będzie zachodziła na socketa. Blok montowany odwrotnie uniemożliwiał by montaż bloku na NB.
Jakieś sugestie?
212.76.46.* napisał:
Hmmm chcesz aby to w spodzie były otwory tak? To, żeby to miało sens, trezbaby zrobić top a'la Cascade. Bo inaczej dużo strumień wody może nie wchodzić do cienkich otworów.83.31.21.* napisał:
ale mechl!n che je "naostrzyc" w tedy woda będzie cieta przez finy i będzie wchodzic bez problemów miedzy nie.153.19.220.* napisał:
na 100% woda będzie "stała" w zagłębieniach :[img]http://cthulpiss.republika.pl/grafa/CPU2_09.gif[/img]
imo jedyne wyjście w praca w strone Cascade - czyli rurka w środek, jak w pt. 2.
jakby co mogę załatwić rurkę mosiężną fi 2mm, grubość ścianek 0,2(chyba) mm, czyli fi wewnątrz 1,6 mm
62.111.251.* napisał:
Pomysł świetny, na dodatek pracował kiedyś (takie dno) w moim kompiku. Tylko wiercąc te otwory postaraj się je łaczyć górą, są woczas znacznie skuteczniejsze. I woda łatwiej płynie. Wesołego skrobania212.76.46.* napisał:
A gdzie ty tu widzisz finy? Bo z tego co przeczytałem, to to mają być otwory.
80.53.227.* napisał:
nie będzie stała bo następne litry bedą ja wypychac i wszystko bedzie w ruchu. Nieźle wygląda bloczek212.244.152.* napisał:
A ciepła woda idzie do góry.195.116.46.* napisał:
mechlin! masz coraz lepsze pomyslyTak 3mac, widze tu konstrukcje a'la TDX
193.151.96.* napisał:
Widzę, że co człowiek to opinia .W sprayery bawił się nie będę- toż to blok z odpadków i hiperwydajności nie zakładam.
Popróbuję sobie na kawałku miedzi- chcę osiągnąć takie stożkowe igły- co z tego wydzie- zobaczymy.
W międzyczasie zaprojektowałem i wykonałem top:
W trakcie jego projektowania "odkryłem Amerykę"- otwory wokół soketa nie są względem niego symetryczne- te od strony wajchy są od niego dalej niż te po drugiej stronie. Człowiek uczy się całe życie .
Na plexę nakleiłem taśmę papierową a na taśmę projekt (klejem biurowym).
Tak prezentuje się gotowy top (pozostaje powiercić otwory oraz wyszlifować i wypolerować krawędzie):
Otwory w spodzie też już pogwintowałem:
Prawie gotowy blok leży sobie na plerach:
Pozostaje zamontować złączki, wypolerować spód i zrobić "coś" nad rdzeniem proca (najtrudniejsze zostawię sobie na koniec).
62.111.251.* napisał:
Cud miód. Piękna robota. Proste, łatwe i przyjemne. Lubię takie bloczki Moze nei zabijają wydajnością, ale łatwo je odpowietrzyć, łatwo wykonać i dobrze sieprezentują. Mniód ultramaryna80.55.73.* napisał:
fajnie to wyszło good job195.149.86.* napisał:
mechl!n Ameryki nie odkryłeś coprawda bo było juz o tym piane kilka razy. Różnica to ok 1.5mm.Wracając do bloczku - jak zrobiłeś TOP? tzn czym i jak go wyprofilowałeś?
Pozdrawiam.
62.179.95.* napisał:
Ja mam pytanie - jak jest uszczelniona gora i dol , czy tam jest jakis oring ?Ja mam pytanie - jak jest uszczelniona gora i dol , czy tam jest jakis oring ?194.29.137.* napisał:
wiertla do drewna??jak to ma wejsc w miedz (i nie zostac uktecone )
co prawda narzedzia do drewna sa z najlepszych materialow (powinny byc) ale nie jestem pewien czy poradza sobie z miedzia
na twoim miejscu uproscilbym konstrukcje i urzyl zwyklych wiertel
np. dwoch srednic
wieksza robisz kilka otworow by zostawic 2mm podstawy ,a mniejszym (fi conajmniej 2 razy mniejsze) nawiercasz juz istniejce otwory nieosiowo tak by zostal 1mm podstawy
w ten sposob otrzymujesz mocno nieregularna powirzchnie - i o to wlasnie chodzi
PS. gratuluje pomyslu na wykorzystanie bezuzytecznego kawalka miedzi
83.31.162.* napisał:
zawsze mozesz zrobic #Rotor konstrukcje, ala moj http://members.lycos.co.uk/berkut0/Parownik/8.jpg193.151.96.* napisał:
Grzechu -> to że odkryłem amerykę napisałem z przekąsem ("")- świadom byłem że jest to powszechnie wiadome- ja jednak nie zdwawłem sobie z tego sprawozdania . A topa wyciąłem brzeszczotem, szlifowałem pilnikiem i kamieniem oraz papierem ściernym.glo -> za oring będzie robiła uszczelka wycięta z gumy dętki od malucha- tak jak w innych moich blokach (looknij do galerii bloków, lub do noname2 na modyfikacjach).
KGB -> nie wiercić, tylko powiercać. Pomysł jednak upadł- próbowałem na kawałku miedzi odpowiednio zeszlifowanym wiertłem do metalu- nieciekawo to wyszło. Trza rozważyć inne posybilitys.
berkut -> rozwiązanie które zastosowałeś w swoim parowniku było by optymalne (w mniejszej skali ofkoz, mniejsze otwory)- niestety nie posiadam dremela którym naciął bum rowki .
Dzięki all za wszelkie sugestie.
212.182.122.* napisał:
a jakąś małą wiertareczką ?? naszkicowac otwory i lekko bzyk bzyk
mozna kupic malutkie wiertełka które sobie z tym poradzą :]
83.31.162.* napisał:
Jesli nie masz dremela to bierzesz dluto, ostrzysz by bylo symetrycznym ostrzem, mlotek i walisz az robi sie to co powinno ...Umiesz blok na jak natwardszej powierzchni (najlepszy bylby gruby stalowy stol albo beton)
212.182.122.* napisał:
mnie chyba tu nikt nie słucha wg mnie lepiej i szybcciej bedzie zrobic to wiertarka , poanwiercać otwory , mam taką fajną toye za 50zł chyba z regulacja obrotow tym sie fajnie takie rzeczy robi195.149.86.* napisał:
Beton Berkut herezje głośisz - jak tak będzie walił to mu się takie wgłebienia i rysy zrobia na spodzie, że tego nie doszlifuje. Beton odpada Stół stalowy to good idea byle bez opiłków czyli jednym słowem czysty.
Pozdro.
212.182.122.* napisał:
ale po co tyle siły, wiertarka nie wystarczy ?? ponawiercać otwory
hej !! wiertarka
193.151.96.* napisał:
lukasrz -> wiertarka- spoko, ale zauważ na zdjęciu do którego linka zapodał berkut, że między otworami są kanaliki wykonane tarczką dremela. Wiertłem się tego nie zrobi- ewentualnie tarczką dremela umieszczoną w wiertarce- ale tą trzeba trzymać dwoma rękami a to już mało wygodne przy takiej robocie.195.149.86.* napisał:
dobra dobra - słyszymy hehe no wiertarką było by równie dobrze - ja jestem w posiadaniu małej wiertarki ręcznej - nie elektrycznej - robie nią większośc rzeczy a to dlatego, że wierci się bardzo dokładnie i wiertła mogą byc średnicy 2mm. Także do tej roboty polecam wiertarke niskoobrotową chociażby, żeby to zrobić z "wyczuciem"PS wiertła też można odpowiednio wyprofilować także z tym nie powinienes miec kłopotów.
UPDATE te nacięcia można zrobić normalnym dłutem - idzie topornie ale sie da. Ważne jest żeby dłuto było dobre a nie jakies z promocji w hipermarkecie
berkut - nie rób zdjęć wypolerowanej lub chociażby wyszlifowanej miedzi z fleshem z tej odległości - prawie nic nie widać OT
Pozdro.
153.19.220.* napisał:
eh no znajdziesz chyba kogoś ze statywem do wiertarki - bo w sumie otwory + kanaliki pomiędzy nimi to dobry pomysł (szczególnie w kontekscie "stania wody")
212.182.122.* napisał:
kanaliki tez mozna zrobic wiertarka :] albo dlutem ale tak jak ktos wspomnial trzeba to tak zrobic zeby woda w nich nie stała ,zeby był jakis obieg83.31.147.* napisał:
Wiem ze sie porysuje ;]Ale to jest tak dla okreslenia stopnia twardosci wymaganej od podloza.
Osobiscie uzywalem plaskownika aluminiowego 1cm grubosci polozonego na betonowych schodach
82.35.25.* napisał:
a ja wlasnie kiedys tez robilem na betonie i nic nie podlozylem i sie nauczylem zeby wiecej tak nie robic193.151.96.* napisał:
Pozwoliłem sobie odkopać temt, bo coś się dzieje .Tytułowy blok czeka sobie na lepsze czasy- prawdopodobnie na zakup dremela .
W tzw. międzyczasie zrobiłem następny korpus bloku działającego na tej samej zasadzie co pierwowzór. Spodem i progiem na soketa są blaszki miedziane grubości 2mm. Korpusem jest blaszka mosiężna grubości 7mm.
Całość polutowałem i myślałem... w jaki sposób "urozmaicić" dno nad rdzeniem proca.
Pierwotny plan zakładał wlutowanie igieł z drutu miedzianego średnicy mniejszej niż 2mm- dno na wylot, igły na wylot- następnie zeszlifowanie całości do jednej płaszczyzny.
Pomysł upadł z kilku powodów, m.in. mała powierzchnia oddawania ciepła, brak dostępu do druta średnicy mniejszej niż 2mm oraz potencjalne problemy z wierceniem w miedzi otworów średnicy nieznacznie większej niż 1mm (wiertarką ręczną).
Przypomniałem sobie, że kiedyś na allegro kupiłem dwa kompletne miedziane coolery- jeden powędrował na kartę graficzną (a ta "do żyda") a drugi czekał na pomysł jego zastosowania:
Nówka FOLIA nieśmigany.
Sam radiator wygląda tak:
A tutaj ZOOM na "żeberka":
Żeberka stanowią integralną całość z podstawą- wykonany taką fajną techniką- niestety nie pamiętam nazwy- może mnie ktoś oświeci?
Wyciąłem potrzebny kawałek...
... i jako że podstawa radiatorka miała około 5mm musiałem "zlikwidować" 3mm- dokonałem tego brzeszczotem :
MASAKRA
Teraz trzeba było połączyć obie części:
W dnie bloku wyciąłem (wiertarka, pilnik) prostokątny otwór takich rozmiarów, aby kostka z żeberkami ciasno wchodziła i aby od spodu pozostał naddatek poniżej 1mm (na zeszlifowanie i "zintegrowanie" z całym spodem).
Całość na palnik kuchenki spodem do góry.
Istniały dwa "zagrożenia":
1. Cyna rozleje się po żeberkach.
2. Korpus rozlutuje się.
Nic takiego się nie stało, i TADAAA.WAV :
Spód do szlifowania:
83.27.245.* napisał:
gdzie kupiłeś radiator jak na allegro to daj linka czeka cię mozolne szlifowanie fajnie ci to wyszło212.160.30.* napisał:
nice onetylko ghdzie go wykozystasz? przeciez masz juz komplet bloczkow
83.27.7.* napisał:
taki wiatrach z radiatorem miedzinym z 50zl kosztuje - kiedys widzialem cos takiego bo tez byl mi potrzebny radiator za jakies 80zl:(212.160.30.* napisał:
one byly po 22 zl193.151.96.* napisał:
Th0m4S -> tak mam, że nie spoczywam na laurach- ciąglę muszę coś majstrować ,genghiskhan -> tak jak pisał Th0m4S- coolery te były swego czasu (kilka miesięcy temu) na allegro za 22-25 zł (nie pamiętam dokładnie).
217.96.17.* napisał:
ja tak wpadłem powiedzieć że robie bloczek na podstawie takiego kulera, pojutrze fotki zapodam aha, zostało mi sporo ścinków z tego kulerka więc jak coś PW83.27.7.* napisał:
widocznie w sklepie niezle przycinali jakby byly na allegro to ja biore cos takiego na pamiatki na grafe jak znalazl
83.27.151.* napisał:
Uwaga, będe oświecał! Technika wabi się "skived fin"
A swoja drogą bardzo sprytnie rozwiązałeś "asymilację" owero radiatorka w blok. "Seems to be cool" w dwojakim znaczeniu.
193.151.96.* napisał:
Następny etap.Spód, góra i boki wyszlifowane, wywiercone i nagwintowane otwory:
Ten bobel (wgłębienie) to pozostałość po otworze mocującym na radiatorze wiatrak (otwór ten widać na zdjęciu nr 3 które wcześniej zamieściłem). Jest głęboki na około 1mm- nie starczyło by mi chęci i papieru ściernego żeby go zniwelować. Psuje estetykę- to fakt . Rdzeń proca będzie znajdował się w odległości około 3-4mm od niego.
Zresztą- nikt z tego strzelał nie będzie- to "prototyp" więc ma prawo mieć pewne niedociągnięcia .
Top z plexy też gotowy. Tym razem projekt nakleiłem od spodu- tu gdzie plexa będzie stykała się z miedzią:
Bloczek prawie gotowy- jeszcze "tylko" montaż szybkozłączek i uszczelki- to zadanie na dziś. Jutro zapodam foty gotowca.
80.51.253.* napisał:
Ten radiator ma takie gęste te finy. Może powodować znaczne opory przepływu.83.27.253.* napisał:
mam ten radiator i on ma bardzo gęste finy
193.151.96.* napisał:
Hehe... Panowie stwierdzili fakt oczywisty (gęste finy) .Moja metoda na sprawdzanie "przepustowości" bloku jest taka- nabieram w płuca max powietrza i dymam we wlot bloku- szybkość "opróżnienia" płuc świadczy o "przepustowości" bloku.
Uszczelka będzie z gumy grubości 2mm- jeśli mimo to stwierdzę zbyt duże opory to w topie wykonam fazę głębokości 1-2mm.
80.51.242.* napisał:
fajowo ci to wyszlo:) czekam na efekty koncowe i testy:P83.16.204.* napisał:
chyba wydajność będzie lepsza niż planowałeś na początku, zdaje mi się żę ten radiator został wykorzystany w jeszcze jednym bloku193.151.96.* napisał:
Tak- Al Bundy też buduje blok na jego podstawie:http://forum./viewtopic.php?t=82235
A jak będzie z wydajnością- zobaczymy- sam jestem ciekaw (IMO powinna być przynajmniej DOBRA ).
217.96.17.* napisał:
ja juz na tym radiatorku kiedys bloczek zrobilem, byla to prowiziorka ale dzialala. jeden wlot, 2 wyloty. tyle ze nie spilowalem wtedy podstawy i byla ona 5mm. jechalem wtedy na pompce 250l/h i na akwarium ok 40l. na antku 1700+ 2GHz 1,7V temp nie przekraczala 41*, ale to bylo przy pompce 250l a ten bloczek na 99% wymaga mocnej pompy aby pokazac skrzydla
193.151.96.* napisał:
BTW- do ilu teraz "zjechałeś" podstawę radiatora?193.151.96.* napisał:
Gotowe. Mała galeryjka:Złączki do wypolerowania.
Dziś testy szczelności.
80.51.253.* napisał:
Bardzo ładnie ci to wyszlo. Fajny bloczek. I jak z oporami przepływu81.190.47.* napisał:
Uszelka taka gruba ??
Przez to część wody nad finami wali do wylotu - czyż nie ??
193.151.96.* napisał:
Opory są- ale minimalne. Po próbach "wodnych" będę wiedział więcej.193.151.96.* napisał:
Tak, ale najpierw strumień wody "uderza" o żeberka na których się "rozpryskuje" (IMO).
Musi być wolna przestrzeń między żeberkami a wlotem- inaczej woda płynęła by tylko przez wolną przestrzeń między nimi- a to spowodowało by WIELGAŚNE opory. Można by zastosować cieńszą uszczelkę- wtedy żeberka muszą być niżej od górnej powierzchni bloku o jakiś 1mm. Wszystko oczywista IMO .
83.16.182.* napisał:
w 5.0 2mm, w bloku 6.0 ktory teraz robie tip top tez 2mm
81.219.225.* napisał:
noo , bloczek 1sza klasa b.ladnie to wyglada , wydajnoscia tez powinno grzeszycOT: ma ktos moze rozstaw otworow do s478? wiem ze kiedys byly ale dawno i w jakims duzym topicu [afaik]
193.151.96.* napisał:
http://www2.arnes.si/~mlivak/holes500.gif193.151.96.* napisał:
Bloczek okazał się szczelny i nadzwyczaj przepustowy (jestem w szoQ). Tylko w nieznacznym stopniu ogranicza przepływ (pompka mj1000):"stanowisko testowe"
217.173.162.* napisał:
mógłbyś mi napisać ile dostajesz litrów na minute na tej pompeczce
83.25.244.* napisał:
bloczek swietny tak jak i inne produkcje mechlinaGJ
ps. co bedzie nastepne ?
193.151.96.* napisał:
Nie mierzyłem (ale pewnie sporo- małe opory). Teraz nie mam dostępu do bloku- ma go frezer, który ma stwierdzić, czy da się coś podobnego wykonać w jednolitej kostce miedzi. Oczywista liczę się z tym, że ilość żeberek będzie znacznie mniejsza.
Jeśli tak- ruszy "produkcja masowa" .
81.190.47.* napisał:
Na pewno dużo mniejsza ... wątpię żeby frezer zrobił finy grubości ok 0,5mm z przerwą 0,8mm.
Frezem tarczowym jest to teoretycznie możliwe - ale trzeba jeszcze wziąć pod uwagę miejsce na wejście i wyjście freza ...
193.151.96.* napisał:
Byłbym rad, gdyby dało się zrobić 1mm/1mm ("żeberko"/odstęp).83.30.31.* napisał:
mozna to zrobic maszyna do strugania mailem keidys praktyki w takiej malej fabryczce zajmujacej sie toczeniem , frezowaniem itdnoz o szerokosci np 1 mm robi dlugie ruchy na powierzchni miedzi na odpowienia dlugosc i skrobie taki rowek po skonczeniu rowka mozna zabezpieczyc go blaszka 1 mm wsadzajac ja w rowek i zaczac skrobac drugi rowek tak ze finy beda pod katem prostym wzgledem bocznej scianki nie jak w przypadku freza tarczowego po ktorym bedzie luk , oczywiscie trzeba to zrobic z rozsadkiem i dobrac odpowiednie grubosci finow i odstepow miedzy nimi , struganie to bardzo mozolna praca i potrzeba duzo chlodziwa do tego procesu
193.151.96.* napisał:
Tyle było wcześniej.
A oto jak to się skończyło:
Za serce bloku posłużył miedziany radiatorek BGA revolteka:
W spodzie wyciąłem otwór i wlutowałem radiator:
Żeberka specjalnie wystają ponad powierzchnię spodu- "przyjdzie" uszczelka i wyrówna.
Tak to wyglądało od spodu:
Tu już po wstępnym wyrównaniu:
Czas zabrać się za top. Oto kolejne fazy jego powstawania:
Ze względu na specyficzny kształt topu bloczek ochrzciłem swojsko brzmiącym imieniem BUTTERFLY .
Otwór wlotowy poszerzyłem tak, aby wpadająca woda "miała dostęp" do wszystkich żeberek:
Spód wypolerowany i zintegrowany za pomocą silikonu z uszczelką:
O tym pisałem chwilę wcześniej:
Bloczek wstępnie skręcony...
... i gotowy bloczek:
Spód stanowi płaszczyznę- niedobory cyny wypełniłem termopoxem (klej na bazie miedzi):
Następny do kolekcji:
83.27.3.* napisał:
No to Kyniek sie natestuje...Welcome Back...
213.134.133.* napisał:
Piękna robota - to jest to co lubię - niestandardowe podejście, wykorzystanie tego co pod ręką i dobry pomysł. RESPECT!!80.53.25.* napisał:
Respekt ;]hehe ta uszczelka ze srobami wyglada jakby jakis czlowiek byl ukrzyzowany
(tu nic nie pisalo... )
83.27.95.* napisał:
nie no, piękna robota, z tym radiatorem mnie rozwaliło CUDO !!!sam bym se sklecił jakiegos bloczka na grafike, a z tym radiatorem to super pomysł
193.151.96.* napisał:
Sam myślę nad takim blokiem na grafę. Radiator znajdował by się tuż nad GPU- ten w przypadku kart ATI jest "goły" a w przypadku kart NVidi przykryty "kapslem" (ale i tak radiator będzie tuż nad nim).Podobne tematy
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.76 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 20:42 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl