Temat
Połączenie układu (szeregowe/równoległe)
62.233.210.* napisał:
Hej!Montuję powoli swoje chłodzenie wodne i mam mały dylemat. planuję 3 bloki: 2 na procesory i 1 na chipset. Zastanawiałem się czy połaczyć to szeregowo czy jednak procki równolegle i potem przez złączkę Y na chipset. Problem tylko w komplikacji rurek/złączek - wygląda na to że bez kolanek ani rusz. I tu moje pytanie - jeżeli połączyłbym to szeregowo: pompka->chłodnica->proc->proc->chipset->pompka to czy bardzo stracę na wydajności? Zaznaczam, że nie zależy mi na kręceniu procków jedynie na ciszy. Czy różnica temperatur na procesorach będzie znacząca? Za to konstrukcja uprości się o co najmniej dwie złączki Y.
Układ będzie korzystał z pompki powerhead 802, nagrzewnicy od kadeta, węże 12/16.
Obecnie na chłodzeniu AC przy zamkniętej obudowie mam do 60st więc jeżeli nawet będzie na WC ok 45 to i tak będzie super.
212.76.46.* napisał:
Bardzo szybko przepływająca woda aż tak się nie nagrzewa... sądzę, że połączenie szeregowe straczy w zupełności tym bardziej, ze nie chcesz kręcić. Do połaczeń równoległych potrzebne są bardzo mocne pompki nie mówiąc już o problemie nierównomiernego przepływu cieczy.
195.116.239.* napisał:
Myślę, że akurat pompka by uciągnęła (1500l/h) - druga sprawa która przemawia za połączeniem szeregowym to to, że mimo wszystko CPU1 grzeje się nieco bardziej niż drugi co w oczywisty sposób wymusi kolejność podłączenia bloków.To jeszcze jedno pytanie - mam taką obudowę, która ma odwrotnie montowaną płytę główną (serwerówka pokażę kiedyś zdjęcia). Dzięki temu przy przeciekach (mama nadzieję że się nie pojawią) woda bedzie sobie kapała na dno obudowy a nie na kartę graf. Na dole chcę zamontować chłodnicę. I tu moje pytanko - wentylator wywiewający powietrze z obudowy czy wwiewający - jak bardzo chłodnica może podnieść temperaturę przepływającego powietrza?
80.51.67.* napisał:
ja mialem polaczenie rownolegle, ale zmienilem na szeregowe, bo duzo wiecej wody plynelo przez nb niz przez pu. przy polaczeniu szeregowym temp gpu spadla o kilka ST.194.29.137.* napisał:
polacz tak pompka->NB->1cpu->2cpu->chlodnica->pompkachipset grzeje sie na tyle malo ze nie zrobi roznicy na procku ,a tobie i tak na ciszy zalezy ,a nie o/c wiec wogole moglby na radiatorze pracowac
grafe masz malo grzejaca sie ,a NB chodony woda wiec zrow tak zeby wiatrak wywiewal powietrze z obudowy i przygotuj sie na czeste czyszczenie z kurzu
jak bedzie ladowal cieple powietrze do obudowy to wkoncu dojdziesz do rownowagi cipla i nici z dobrego chlodzenia (w kocu to 2x Athlon ,wiec i energii troche wydziela)
najlepiej jak bys chlodnice umiescil na zewnatrz budy to mialbys problem z glowy z przewietrzaniem
195.116.239.* napisał:
Myślałem żeby jednak chłodnicę dać za pompką - jest zatapialna i też podgrzewa wodę. Najlepiej jak by się wypowiedział ktoś kto testował i taką, i taką konfigurację i ma jakieś konkretne wyniki.Grafa jest na chłodzeniu pasywnym i nie zamierzam tego ruszać. zostawię najwyżej jeden wiatraczek na 5V na wysokości grafy tak żeby wymusić jakiś przepływ powietrza.
Co do kurzu to już jestem przyzwyczajony - Nowa Huta w Krakowie to nie jest zbyt sterylny obszar - "kurzu ci u nas dostatek".
Chłodnicy raczej nie chcę umieszczać na zewnątrz (chociaż wiem że to dobry pomysł) bo 1) nie mam zbyt dużo miejsca, 2) chciałem raczej wykorzystać wielką przestrzeń tej obudowy i władować wszystko do środka (może wieczorkiem zapodam foty bo właśnie dorwałem aparat).
81.190.55.* napisał:
Pompkę lepiej dać przed blokiem na CPU, bo to daje max ciśnienie na rdzeń, a IMO pompka nie ogrzewa tak bardzo wody.
195.116.239.* napisał:
Widzę, że odgrzebałeś mój wątek. Mój układ działa już dobre 2 miechy i jestem very z niego zadowolony. Podłączyłem w/g zasady - jak Ci pasuje tak sobie połącz. Czyli nagrzewnica za blokami. W upalne dzionki temp. procków sięga 41*C a wczoraj przy zimnej krakowskiej pogodzie miałem 35*C - to chyba przyzwoicieCo do pompki to nie powiem ile ale grzeje wodę. Jeżeli startuję system razem z pompką to temperatura jest zauważalnie niższa niż jeżeli pompka pochodzi trochę a dopiero potem wystartuję komputer.
83.31.97.* napisał:
korzystajac z okazji mam pytanko czy blok spider lub spider extreme(sam nie wiem czym sie roznia poza cena) bedzie pasowal do mobo Abit NF7 + barton 2500XP+M w niedalekiej przyszlosci
80.51.242.* napisał:
Bedzie pasowac - tylko jesli bierzesz wersje EX-PX to musisz wziasc z jakims nie wystajacym topem, bo bedzie haczyl o kondziolki na mobo.
80.51.253.* napisał:
Spider i Spider Extreme różnią się tym, że Spider ma 5 finów o grubości 2 mm, a Spider Extreme ma ich 9 o grubości 1 mm. Na stronie wszystko pisze.
83.31.133.* napisał:
jest napisane...
80.53.165.* napisał:
Ja bym się zastnowił na chłodzeniem NB, wolał bym dać tam radiatorek zalmana/81.190.55.* napisał:
To PHP
195.116.239.* napisał:
Ja akurat miałem na mostku aktywne chłodzenie defaultowo więc wolałem nie ryzykfizykować tylko dałem bloczek.
Podobne tematy
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.13 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 21:02 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl