Temat
Projekty Bloczków Wodnych...
83.23.66.* napisał:
Na sam początek powiem że część z tego tematu zaczęła się tu:http://forum./index.php?showtopic=120886&st=420
Jednak najważniejsze rzeczy opiszę poniżej.
Zdecydowałem się na stworzenie schemtów, rysunków technicznych bloczków ze względu na to że żadnych nie znalazłem a osoby które je tworzą najczęściej stwierdzają że za każdym razem wymiary po prostu pobierają z poprzednch realizacji lub do konkretnego zastosowania i nie dysponująrysunkami technicznymi.
Chcem stworzyć takie bloczki, pewnie nie sam ponieważ nie dysponuje narzędziami (a skusiłbm się z całą pewnością gdyby takowe posiadał). Będę szukał kogoś kto mi je wykona. Myślę że możliwości wykonania tego taniej mam, bo sam materiał prawdopodobnie uda mi się za darmo załatwić + robocizna również będzie tańsza.
Oto co udało mi się już ustalić.
Jeśli chodzi o bloczek na CPU.
- http://www.vr-zone.com/?i=1356&s=1 Znajdziecie rozstaw otwórów nie tylko dla A64 ale równieżpod inne sockety. (dziękuję termit_tm za linka)
- szerokość finu/żebra 2mm, odstępy to 2mm, a odstęp naokoło to 1mm
- wysokośc podstawy 2mm
- wysokość finów / komory 12mm
- wysokość pokrywki z pleksy/miedzi 15mm
- głębokość rowka na uszczelke 2mm
- 99tomcat pisał iż wysokość finów jest zbyt duża - poprawię i dziękuję za wskazówkę
- 99tomcat pisał iż oring na uszczelkę powinien być okrągły - również extra rada
- Lepek wskazał iż oring powinien mieć takie rozmiary jak tu:
http://willow.iie.uz.zgora.pl/~psroczyn/inne/forum/oring6pw.jpg" target="_new">
WSTĘPNY RYSUNEK:
Rysunek będzie poprawiony i zaktualizowany pod kątem wymiarów (wymiar 40mm jest zwykłą pomyłką - ma być 4mm, a nawet fi4 żeby było lepiej). Uwzględnię komentarze naszych kolegów.
Jeśli chodzi o bloczek na NB.
Rozstaw otworów na śruby dla NB:
znaleziony
Pozdrawiam serdecznie.
83.29.223.* napisał:
http://forum./index.php?showtopic=135816&hl=też kiedyś zaczynałem i nie wiedziałem how to
83.16.221.* napisał:
pominąłeś śrubki łączące plexi z CU a bardzo ciasno tam uwzględnij to:-P83.23.66.* napisał:
pominąłeś śrubki łączące plexi z CU a bardzo ciasno tam uwzględnij to:-P
To fakt - poprawie się.
Jak na razie mały update projektu:
http://willow.iie.uz.zgora.pl/~psroczyn/inne/forum/bloczek_v0.1.png
Nie wiem czy finy tym razem nie są zbyt niskie. Wydaje mi sięże jakby miały 3mm to było by lepiej. A możesz jeszcze wyższe? Małe pytanie: czy pomiędzy górną częścią finu a pokrywą dolnej części powinna być jakaś przestrzeń? U mnie jest 1mm
80.53.1.* napisał:
Raczej nie powinno być żadnej przestrzeni ponieważ woda będzie przepływała górą zamiast "błądzić" między pinami.83.23.80.* napisał:
Raczej nie powinno być żadnej przestrzeni ponieważ woda będzie przepływała górą zamiast "błądzić" między pinami.
To nawet lepiej, jeśli piny/finy mają mieć wysokość 3mm to podnosząc jes zlikwiduje jednocześnie tą przestrzeń.
Poza tym na początku też tak rozumowałem. Później oglądałem również wiele innych bloczków które nie posiadały finów prostokątnych natomiast miały je niżej niż górna część. Stąd jakoś to zmieniłem. Zrobić te finy jeszcze wyższe niż 3mm?
83.18.1.* napisał:
eh gdzies juz bylo na ten temat ...spod 1-1.5mm finy 4-5mm
minimalna przestrzen fin -gorna pokrywa cos takiego wlasnie robil gaz ... bloki Kynka z tego co widzialem troche wyzsze ...
nic nowego tutaj chyba nie wymyslisz zmiana +/-1mm tu czy tam nie wniesie znaczacej roznicy w wydajnosci ;]
83.23.88.* napisał:
Dziękuję Linoge, wiem że gdzięś różne rzeczy już były tylko że ja nie mam doświadczenia i spośród tych wszsytkich spraw ciężko mi jest się zdecydować, pewnie niejedna osoba czytając wiele postów ma później wątpliwości a być może po prosty nie widziałem tych ważnych postów. Po pewnym czasie zaczynam skakać po postach bo jest ich tyle że cięzko odfiltrować istotę. W takim razie już chyba wszystko wiem aby zakończyć ten rysunek techniczny. Niedługo udostepnie wszystkim również źródła. Myśle że każdemu się przydadzą choćby po to aby można było dostosować projekt do własnych celów. Czy macie jakieś życzenia co do tego rysunku? Zastanawiam się nad zwężeniem górnej pokrywy z pleksy/miedzi.83.18.1.* napisał:
prosze bardzopokrywa musci byc w miare gruba aby gwintow w kroccach nie trzeba bylo ruszac a takze by nie pekala pod roznymi naprezeniami ...
83.23.113.* napisał:
Słusznie - i kolejny raz jestem wdzięczny ponieważ znowu mnie naprowadziłeś Linoge. Dobiorę od razu króćce i sprawdzę na jaką głębokość się wkręcają/jak długi mają gwint. Wtedy to określę grubość pokrywy.Natomiast chodziło mi o inną kwestię. Chodziło mi bardziej o szerokość patrząc od góry na pokrywę. Bo właściwie aktualnie jest nadmiarowa i sama ingerencja akurat w tą szerokość wposoduje zmianę tylko i wyłącznie stylizacji.
Na kolejny strzał będzie szedł bloczek na NB ale tu myślę będę miał mnie problemów ponieważ większość kwestii jest ta sama, różnice będą w samym kształcie kanalików - bo taką forme finów zastosuje w bloczku na NB. Bloczek będzie dostosowany do mojej płyty głównej: DFI LanParty NF4 Ultra-D. Tam jest dość dziwnie umiejscowiony owy mostek i zawsze karta graficzna wisi nad nim, stąd też umiejscowienie wlotów na króćce będzie zupełnie z boku.
Pozdrawiam serdecznie.
87.248.76.* napisał:
Szerokość topu/topa- w zupełności wystarczy szerokość podstawy- zakładając, że grubość topu będzie długości gwintu złączki- 8-10mm.Bloczek na NB- wystarczy najprostsza konstrukcja- nawet całkowicie płaski spód. NB oddaje ciepło całą swoją powierzchnią co umożliwia uproszczenie konstrukcji, a co za tym idzie duży przepływ.
83.16.221.* napisał:
te króćce które większość używa mają ok. 7mm gwintu ale plexi polecam minimum 10 mm62.21.118.* napisał:
nie wiem czy dobrze widze , ale wygląda jakby otwory do mocowania mobo były w spodzie...Moim zdaiem to bez sensu- spodzik spodek a mocowanie w plexi albo metalowe zapinki kupisz na allegro albo od kogoś z forum.Będziesz miał wtedy bloczek uniwersalny...
83.23.73.* napisał:
nie wiem czy dobrze widze , ale wygląda jakby otwory do mocowania mobo były w spodzie...
Moim zdaiem to bez sensu- spodzik spodek a mocowanie w plexi albo metalowe zapinki kupisz na allegro albo od kogoś z forum.Będziesz miał wtedy bloczek uniwersalny...
tzn jeśli chodzi o to czy mocowanie jest na śruby - przykręcanie do mobo - to tak, otwory do mocowania są w "spodzie". Tzn są w pleksie/miedzi wierzchniej. Bloczek jest przykręcany do mobo. Fakt, może i mocowania poprzez zapinki były by fajniejsze ale na śruby łatwiej jest mi to przewidzieć na rysunku ew. zawsze później w obróbce mogę już na zapinki jakieś ładne mocowanie dorobić. Na razie jestem za śrubami - no i udostępnie projekcik w źródłach zatem będziesz mógł to sobie zmodyfikować. Robię to w MS Office Visio 2003.
UPDATE:
http://willow.iie.uz.zgora.pl/~psroczyn/inne/forum/bloczek_v0.2.png
Na razie format PNG. Źródła podrzucę w finalnej wersji . Przyjąłem wysokość finów 5mm ponieważ mam wrażenie że nie zaszkodzi dać więcej (w odniesieniu do 4mm), co spowoduje że powierzchnia oddawania ciepła będzie większa. Jeśli nie spowoduje to wzrostu wydajności w porównaniu do 4mm to i tak pewnie nie zaszkodzi. Same otwory na krućce dorobię jutro, jutro będę już miał je za totalne free chyba w ilości większej niż 2 .
Czy wszystko jest już okej?
Jeśli powiecie że wszystko okej to robię "technical drawing" na NB.
Dziekuję za wszelkie porady - jesteście moimi x-oma oczami , rysunek przez to będzie dokładny i być może bezbłędny.
62.21.118.* napisał:
wysokosc pinów jest uzalezniona od prozaicznych rzeczy- najłatwiej dostać 5 i 10 mm płaskowniki miedziane. Oczywście mozna zawsze to stoczyć czy zfrezować ale to dodatkowa robota...195.150.76.* napisał:
Ja sie nie znam ale wyglada fajnie.Maly OT: Czym robisz takie rysunki techniczne (jakim programem)?
83.18.1.* napisał:
Na razie format PNG. Źródła podrzucę w finalnej wersji . Przyjąłem wysokość finów 5mm ponieważ mam wrażenie że nie zaszkodzi dać więcej (w odniesieniu do 4mm), co spowoduje że powierzchnia oddawania ciepła będzie większa. Jeśli nie spowoduje to wzrostu wydajności w porównaniu do 4mm to i tak pewnie nie zaszkodzi. Same otwory na krućce dorobię jutro, jutro będę już miał je za totalne free chyba w ilości większej niż 2 .
imo wyskokosc pinow jest uzalezniona od ich rozmiarow itd wiec bez testow sie nie dowiesz czy jest to dobre rozwiazanie, czesc gadki w tym topicu to tcze gadanie, mowisz ze wieksze piny to wieksza powierzchnia oddawania ciepla, a ja na to ok ale woda zmiast odbierac cieplo z bardziej nagrzanej czesci bloku ( blizej spodu ) bedzie przeplywac gora ( gdzie temp jest mniejsza ) , no i kto ma racje ? bez testow sie nie dowiesz ...
83.18.107.* napisał:
co do projektu bloczku to całkiem spoko ,aczkolwiek dości oklepana konstrukcja ( schiwtec, prision , cube, ) co nie zanczy że zła bo sam ma podobny bloczek ( mozna zobaczyc http://forum./index.php?showtopic=154588&hl=rhezuz choć foty tragiczne ), może zamiast zwyłego frezowani ( rowki po frezie pod kątem 90 stopni) towrzącego kwadratowe piny można spróbować innego frezowani w efekcie którego piny mają kształt rombu , ale wtedy trzeba by zastosować przelotke bo frezem tarczowym nie da sie raczej takich cudów zrobić , podobne piny widziałem ostatni w jakimś bloki schiwteca ( czy jak to się pisze ) który był ponoć równie wydajny jak storm83.23.97.* napisał:
imo wyskokosc pinow jest uzalezniona od ich rozmiarow itd wiec bez testow sie nie dowiesz czy jest to dobre rozwiazanie, czesc gadki w tym topicu to tcze gadanie, mowisz ze wieksze piny to wieksza powierzchnia oddawania ciepla, a ja na to ok ale woda zmiast odbierac cieplo z bardziej nagrzanej czesci bloku ( blizej spodu ) bedzie przeplywac gora ( gdzie temp jest mniejsza ), no i kto ma racje ? bez testow sie nie dowiesz ...
masz racje - część to czcze gadanie - ale gdybym miał wnikać w to wszsytko to pewnie i projekt skończyłbym o wiele później, wolę już oprzeć go na doświadczeniach ludzi i typowych konstrukcjach które są sprawdzone i które są dość proste...Nie uważam siebie w tej dziedzinie za znawce i opieram się tylko i wyłącznie na Waszych radach. Ważniejsze topiki na ten temat czytałem i pamiętam jakie wielkie dyskusje wynikały z rozmyślań opartych o czystą fizykę - nie pamiętam nicków ale dwóch/trzech kolegów nie mogło dojść do porozumienia ustalając co jest bardziej optymalne w takim bloczku wodnym, jak dobierane jest ciepło, w jaki sposób wpływa na jego odbiór: prędkość cieczy/wody, powierzchnia itd itd... w każdym razie wolę doświadczenie Wasze
rhezuz być może i konstrukcja jest oklepana ale jak wcześniej mówiłem - prosta. Łatwa do realizacji nawet w domowych warunkach. Wolę na początek nie udziwniać ponieważ niektóre rzeczy moga się stać dość trudne w realizacji bloczku
Errorx jak już wczesniej pisałem, projekt był robiony w MS Office Visio 2003
Niedługo część dalsza projektu czyli rysunek techniczny bloczku na NB.
Pozdrawiam serdecznie.
83.18.107.* napisał:
eKOKOsss > muslałem ze skoro takie fajne projekty to będziesz je robił na jakims wypasionym sprzęcie ( typu frezarka) , a taki bloczek ala prision mozna wykonac za pomocą piłki do metalu i imadła , tyle że wtedy trzeba zrobic przelotke , bo boki są pocięte , powodzenia w projekcie i czekamy na foty zrealizowanego bloku83.23.93.* napisał:
powodzenia w projekcie i czekamy na foty zrealizowanego bloku
dziękuję, na bierząco będę Was informował jak mi idzie
Pozdrawiam serdecznie.
83.29.241.* napisał:
tak mi siem przypomniało....Benito też kiedys coś majstrował......
i co....?
sami widzicie...
83.16.221.* napisał:
dużo ludzi na forum jest takich co dużo piszą a mało czynią .... ja wole najpierw zrobić później pisać83.23.72.* napisał:
Ja równiez wolę jak ludzię czynią a później mówią. Ja czynię - robię rysunki techniczne. I tyle. Nie mówiłem ze zrobie bloczki za 3 tygodnie :]. Założyłem ten temat ponieważ chciałem abyście pomogli mi w różnych aspektach przy rysowaniu tych bloczków. Rozumiem że oczekujecie również wykonania tych bloczków. Nie rysował bym planów gdybym nie chciał ich wykonać. Jak nie będę miał warunków i możliwości to ich nie wykonam (są święta więc nie wiem). To jest zrozumiałe. Piszę tylko jakie są plany na przyszłość ponieważ wyczułem że niektórzy oczekują fotek ze zrealizowanych bloczków.Pozdrawiam.
UPDATE:
mam rozstaw otworów na śruby na NB ale nie mam jego wielkosci. Macie moze gdzieś namiary na wielkość samego NB?
Pozdrawiam.
83.11.73.* napisał:
Ja równiez wolę jak ludzię czynią a później mówią. Ja czynię - robię rysunki techniczne. I tyle. Nie mówiłem ze zrobie bloczki za 3 tygodnie :]. Założyłem ten temat ponieważ chciałem abyście pomogli mi w różnych aspektach przy rysowaniu tych bloczków. Rozumiem że oczekujecie również wykonania tych bloczków. Nie rysował bym planów gdybym nie chciał ich wykonać. Jak nie będę miał warunków i możliwości to ich nie wykonam (są święta więc nie wiem). To jest zrozumiałe. Piszę tylko jakie są plany na przyszłość ponieważ wyczułem że niektórzy oczekują fotek ze zrealizowanych bloczków.
Pozdrawiam.
UPDATE:
mam rozstaw otworów na śruby na NB ale nie mam jego wielkosci. Macie moze gdzieś namiary na wielkość samego NB?
Pozdrawiam.
nf4 ma jakis centymaetr - uchyliłem zalmana i looknąłem
jak chcesz to go zdejme i zovbbacze dokladnie.
//edit
no moze ma 8mm
83.23.72.* napisał:
nf4 ma jakis centymaetr - uchyliłem zalmana i looknąłem
jak chcesz to go zdejme i zovbbacze dokladnie.
//edit
no moze ma 8mm
było by super , wtedy rozmiar bloczka będzie idealnie taki jak sam nf4. Bloczek będzie wtedy leżał na nim co do milimetra.
Jezu dziś widziałem (miałem w rączkach swoich) "zajefajne" złączki - nie wiem jak to nazwac ale typu LSK. Wystarczy wężyk włożyć w taką złączke bez zaciskania itd. Sama się zaciska. Wytrzymuje 6 atmosfer. Ściąganie bezproblemowe. Naciska się na obrączke taką malutką i myk wychodzi wężyk aż miło. Mankament jest taki że wężyki są bardzo sztywne i nie widziałem idealnie przeźroczystych tylko takie matowe. Cena odstrasza (ok. 15 euro ).
UPDATE:
Sprawdziłbym u siebie ale na razie nei mam dostępu do swojego kompa. Niestety.
kszonek gdybyś mógł od razu zerknąć jaką wysokość mniej więcej posiada nf4 to było by też extra. To mało ważne ale może się przyda w rysunku - nie wiem .
UPDATE:
Jeśli chodzi o wężyki - czy 8/10 wystarczy w zupełności?
83.29.213.* napisał:
a to nie chodzi poprostu o złączki wtykowe czy jaoś tak?http://mcs.pc.pl/produkt41.html
83.23.84.* napisał:
Na początekWymiary później jak już dorwę swoją maszyne.
Jeśli chodzi o złączki to tak - to te. Mam widocznie chyba jakieś drogie firmowe . No i zależy jakie bo mam zarówno kolanka jak i proste. Jedna znich 8/10 kolankowa ponoć 15 euro aż się dziwie.
Pozdrawiam serdecznie.
UPDATE:
Poprawione wizualnie tylko NB v0.2:
Jak sądzicie ? Czy w tym bloczku wodnym na CPU lepiej kanalik w srodku zrobic wezszy? Otwory wstawie po rogach. Chodzi o to by wymusic mocniej obieg wody. Teraz jest w srodku kwadrat i zastanawia mnie czy nie lepiej bylo by jednak zwezic kanalik?
81.190.182.* napisał:
Jezeli mogę Tobie coś zasugerować to jak planujesz rowki pod oringi gumowe to przejrzyj strony z producentami tych pierścieni. Łatwiej dobrać wymiary mając pierścień niż wyfrezować coś i potem szukać uszczelki. Po za tym wystrzegaj sie kantów w rowku...lepiej żeby miały zarys okrągły bądź owalny...to tak w ramach szczelności.Jeżeli chodzi o wymiarowaniu rysunków...popracuj nad tym bo po prostu podajesz zbędne bądz błędne pomiary. Jak ktoś ci bedzie wykonywał ten blok to dostanie kur**cy jak zobaczy Twój rysunek. Jakakolwiek książka do rysunku technicznego będzie bardzo pomocna.A i skorzystaj z AutoCada...lepiej i wygodniej sie rysuje...w końcu jest to program do tego stworzony.
Nie bój sie ryzykować. Nie ważne że to będzie 1 blok. Chcesz finy rombowe...no problem. Rozumiem że obróbka skrawaniem jest Tobie obca...ale kto powiedział że ty będziesz skrawał. Przysłowiowy pan Zdzisiek da rade.
"Kip it gołin"
83.11.36.* napisał:
kszonek gdybyś mógł od razu zerknąć jaką wysokość mniej więcej posiada nf4 to było by też extra. To mało ważne ale może się przyda w rysunku - nie wiem .
hmmm, no to wymiary samego nb czyli "czipa" to około 8x8mm a tego "zielonego" dookoła, z czym sie nie styka blok to 30x30mm.
83.16.221.* napisał:
UPDATE:
Poprawione wizualnie tylko NB v0.2:
http://willow.iie.uz.zgora.pl/~psroczyn/inne/forum/NB_v0.2.png
Jak sądzicie ? Czy w tym bloczku wodnym na CPU lepiej kanalik w srodku zrobic wezszy? Otwory wstawie po rogach. Chodzi o to by wymusic mocniej obieg wody. Teraz jest w srodku kwadrat i zastanawia mnie czy nie lepiej bylo by jednak zwezic kanalik?
te króćce za blisko... nie dasz rady tam nic wkręcić na każdy króciec musisz liczyć 21mm więc musi być 4,2 cm (w tak zamontowanych krócicach + miejsce na oring i na śrubki czyli musiał by być na 5 cm szeroki a z tego rysunku wynika że jeśli był by 5 cm szeroki to był by 10 cm długi .....
83.23.77.* napisał:
te króćce za blisko... nie dasz rady tam nic wkręcić na każdy króciec musisz liczyć 21mm więc musi być 4,2 cm (w tak zamontowanych krócicach + miejsce na oring i na śrubki czyli musiał by być na 5 cm szeroki a z tego rysunku wynika że jeśli był by 5 cm szeroki to był by 10 cm długi .....
to i tak rysnek poglądowy a później narysuję go już ze wszystkimi wymiarami. Ale generalnie wzoruje się na tym:
http://www.techpowerup.com/reviews/Mips/DFIFreezer/2
Mimo wszystko dziękuję bo nie wzracałem na to dużej uwagi LOL. Zawsze zostawiałem jakąś przestrzeń tylko że nie patrzyłem na to pod tym kątem. Dziś pójdzie w ruch suwmiarka
W takim razie przystępuję do robienia rysunku bloku na NB i rozwoju rysunku CPU.
Pozdrawiam serdecznie.
83.11.3.* napisał:
dziękuję ślicznie - doceniam że ściągnąłeś ten cooler specjalnie na potrzeby projektu.
a zasłuzyłem na to aby byc na pierwszej stronie w dziale podziekowania ?
kiedy moga sie pojawic Twoje pierwsze bloczki? Rozumiem ze ten na nb pierwszy bedzie??
pozdraiwam
kszonek
83.23.79.* napisał:
a zasłuzyłem na to aby byc na pierwszej stronie w dziale podziekowania ?
kiedy moga sie pojawic Twoje pierwsze bloczki? Rozumiem ze ten na nb pierwszy bedzie??
pozdraiwam
kszonek
Myśle że każdy zasłużył na podziękowania jeśli tylko był w stanie pomóc jakkolwiek bo to oznacza, że poświęcił kawałek swojego czasu dla naszej wspólnej pasji (ja to bardzo doceniam ). Jak już projekty/rysunki techniczne będą wykonane to oczywiście na pierwszej stronie dopiszę wszelkie podziękowania wraz ze źródłami.
Hmm czas mam nieokreslony ale zaraz po zaprojektowaniu ich na papierze będę szedł do faceta który mi je wykona. Jeśli on powie że nie ma problemu i poda rozsądną cenę (a jest to znajomy wiec chyba nie bedzie szalal) to myślę że szybko zostaną wykonane:D. Jeśli nie to wykonam je sam albo na ferie albo wakacje .
teraz mam pewne opóźnienia bo cięzkie chwile mam (sporo muszę programować) z projektem grupowym na studiach muszę się wyrobić do kolejnego czwartku. Mam nadzieję że odpowiedź od wykonawcy bloczkow dostanę wcześniej a najwyżej dostarcze mu rysunki później i bloczki będą również później (pod warunkiem że cena itd będzie ok).
Pracuję nad zaprojektowaniem tych bloczków w AutoCad także będzie można je oglądac w 3D. LOL.
Jesli chodzi o to który bloczek będzie pierwszy: jeśli w tym czasie będzie jeden to i będzie drugi, krótko mówiąc pojawia się obydwa na raz. Chyba ze wykonam je sam to wtedy najpierw NB.
Pozdrawiam serdecznie.
Podobne tematy
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.87 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 20:26 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl