heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 3 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Chlodzenie Ram'u, Mosfetow I Pamieci Na Grafice?


217.76.18.* napisał:
Witam,

W zwiazku z moimi planami rozbudowy WC chcialbym zapytac sie wszystkich, ktorzy maja duze doswiadczenie w podkrecaniu na temat slusznosci wydajnego chlodzenia nastepujacych elementow:

1. MOSFETY
W przypadku niektorych mobo sa tam radiatory, dodatkowe nawiewy powietrzea, itp. Rozumiem, ze mosfety odpowiadaja za stabilnosc napiec dostarczanych do wszystkiego co jest podpiete do mobo (jesli sie myle to prosze o poprawienie).

Co daje dobre chlodzenie mosfetow? Czy jest to kwestia dostaniesz lepsze napiecie (tzn. bardziej stabilne) czy wydluzy sie tylko zywotnosc ukladu? Czy warto montowac na to cos bardzo wydajnego, czy wystarczy chlodzenie pasywne dobrym radiatorem?

2. RAM
I tutaj jak rozumiem znowu podkrecanie = wiecej ciepla, czyli im lepiej chlodzimy tym lepsze mozliwosci OC. I znowu pojawia sie pytanie - czy roznica w wydajnosci przy chlodzeniu pasywnym bedzie duza niz w przypadku WC? Byc moze samo pasywne umozliwi uzyskanie takich samych wynikow.

3. Pamieci na grafice
Sprawa ma sie dokladnie tak samo jak w przypadku normalnego RAM'u. Jak wygladaja mozliwoscie OC dla chlodzenia pasywnego, aktywnego, czyli radiator + wiatrak i czegos mocniejszego czyli np.: WC. Czy mowimy tutaj o kilku Mhz czy tez roznica powinna byc wieksza?

Sorry, jesli dla niektorych pytania wydaja sie oczywiste. Po prostu potrzebuje waszej opinii, zeby uwzglednic to w moich planach rozbudowy WC. Bardzo licze rowniez na odpowiedzi na temat zywotnosci ukladow - czy roznica bedzie np.: zamiast 10 lat bedzie to 5 (czyli tak zadna roznica, bo dlugosc zycia ekonomicznego takiego sprzetu jest znacznie krotsza) czy np. 2.

Pozdrawiam

83.16.112.* napisał:
ten temat juz chyba kiedys byl poruszany icon_wink2.gif
co do mosow najwieksza ilosc ciepla oddaja do mobo... wszystko zalezy jak bardzo krecisz napewno wydluza to zywotnosc ukladu oraz poprawia stabilosc napiec, jednak buczek w tych okolicach jest potrzebny ze wzgledu na grzejace sie cewki icon_smile3.gif Ram podobnie nie wydaje ogromych ilosci ciepla w przypadku lightowego oc natomiast jak zapodasz 4v na ram to sprawa sie diametralnie zmienia ;] pamieci na grafie maja sie podobnie ;] teraz tylko pytanie po co dawac wc na cos co z dobrym radiatorem grzeje sie do 40*C ? przeciez przy wodzie i tak temp bedzie oscylowac w tych granicach jesli uklad bedzie bardzo rozbudowany to bedziesz pewnie potrzebowal jeszcze jednego ukladu pomka chlodniczka by moc to w miare sensowni schlodzic, napewno calosc ulegnie duuzej kaplikacji, uklady elektroniczne zabija albo wysokie napiecie albo zmiana temperatur wiec jesli komp chodzi non stop to teoretycznie jego zycie sie wydluza icon_wink2.gif ciezko powiedziec jaka jest zywotnosc takich elementow wszystko zalezy od szczesci i zdarzen jakie towarzysza eksploatacji np przepiecia jakies czy zwarcia ...

217.76.18.* napisał:

Ooo, wlasnie to jest dobre pytanie, na ktore sam nie jestem w stanie udzielic dobrej odpowiedzi.

http://forum./index.php?showtopic=64726 jest i tak rozbudowany, a w nowym wydaniu bedzie jeszcze bardziej. Samo dodanie blokow na ram i mosfety nie powinno byc juz tak wielkim problemem, bo prawdopodobnie i tak bede musial uzyc rozdzielacza. Wydajnosc na pewno bylaby wieksza niz w przypadku aktywnego AC, a ponadto elementy te nie sa w stanie dostarczyc tyle energii do ukladu, zeby znaczaco podniesc temperature wody.

WC na mosfety jest mozliwe, ale ma te wade, ze blokuje powietrze do cewek. RAM daloby sie schlodzic bez wiekszych problemow. Gorzej z pamieciami na grafice, wiec pewnie tam bedzie AC.

Ciagle sie borykam z pytaniem czy warto instalować WC na tych elementach? czy lepsze chlodzenie przelozy sie na wiekszy potencjal O/C?, zywotnosc, etc.



83.16.112.* napisał:
to zrob szralda na ram i zapodaj jakas 80 na 5v ....

217.153.211.* napisał:


No tu sie niestety nie do konca moge zgodzic.. uklady elektroniczne moze zniszczyc: za wysokie napiecie (np przebicie diody), za duzy prad (np przepalenie przewodow czy cewki) za duza wydzielana moc (np w postaci ciepla; tranzystory), uszkodzenia mechaniczne (potencjometry), roznego rodzaju zwarcia, wilgoc, WYSOKA temperatura (np zmiany w sieci krystalicznej krzemu; zmiany temp tylko w przypadku szybkich i bardzo znacznych skokow), i tak mozna wymieniac i wymieniac.. no niestety im dluzej komp chodzi tym jego zycie sie nie wydluza.. choc to prawda ze "szybkie" i czeste on/off jest "stresujace" dla elektroniki.

Jednak chyba najczestsza przyczyna uszkodzen jest.. czlowiek.

83.29.77.* napisał:
jeżeli lubisz sie z tym bawić to można sie pokusić o WC, aczkolwiek przerost formy nad treścią

83.16.112.* napisał:

no mozna tak powiedziec uszkodzenie mechaniczne sa dosc czeste podobnie za duze prady oraz napiecia ale to wiekszosci jest zwiazane z wlasnie wydzielaniem ciepla .. wilgosc nie wiele zaszkodzi diodzie jak jest hermetyczna podbobnie pozostalej elekronice ale sa oczywiscie elementy wrazilwe na takie dzialanie ...

zastanawiales sie nad tym ile razy Twoj komp sie rozgrzewa i chlodzi ? dyski serwerowe maja liczniki startow i wylaczen a gwarancja dawana jest na x lat pod warunkiem ze ten licznik nie ulegnie przepelnieniu ...

217.76.18.* napisał:
No to moze od tej strony - jaka jest optymalna temperatura pracy pamieci i mosfetow? Jesli nie optymalna to maksymalna (ale tez taka, zeby sprzet pożył z 5 lat).

217.153.211.* napisał:
to ciezko powiedziec jaka temperatura jest optymalna.. zwykle za warunki "normalne" przyjmuje sie 25st. dla takich temperatur podaje sie typowe charakterystyki dla znacznej wiekszosci elementow elektronicznych. bezpieczna temperatura to taka przy ktorej w danym elemencie nie zachodza nieodwracalne zmiany (np w tranzystorach w tym takze mosfetach zmiany struktury np krzemu i domieszek). taka temp ciezko tak naprawde ocenic.. sa kondensatory wytrzymujace np 120stC a sa diody ktore i przy 40stC kilkukrotnie zmniejszaja napiecie przebicia. na wielu forach (glownie usa) spotykalem sie z opiniami ze uklady powinny pracowac bezproblemowo przy temp do 100stF (tj niecale 38stC). choc to i tak spory zapas wg mnie.

83.25.238.* napisał:
u mnie mosfety w idle na niekręconym procu mają ~40st, w prime dochodzą do ~60st a na procu na fsb 215 po 2h grania dochodziły nawet do ~80st po czym komp się wyłączał (zabezpieczenie w biosie)

83.16.112.* napisał:

jesli masz szczescie i znajdziesz note katalogowa interesujacego ukladu to zapewne w niej bedzie zaleznosc temp od podawanego pradu ( jak w notach bta icon_wink2.gif ) wybierasz punkt pracy zanim krzywa zacznie sie znaczaco zalamywac i po krzyku

217.76.18.* napisał:
Hehe, tylko pewnie nie bedzie mi sie chcialo szukac danych do kazdego ukladu... choc moze.

Czyli z pewnym prawodpodobienstwem mozna przyjac, ze 40*C jest bezpieczne dla kazdego ukladu (chociaz tez mi sie wydaje, ze jest jeszcze SPORY zapas).

Moze wiecie jaka jest normalna temperatura pracy pamieci i mosfetow dla roznych mobo? W moim cudownym ECS'ie mosfety sa bardzo gorace ~50*C, pamieci ~30*C. Oczywcie pamietamy, ze na tej plycie nie da sie nic podkrecic, wiec sa te temperatury dla ustawien fabrycznych.

83.16.112.* napisał:
50*c to tez nie jest zle choc szczegolnie dla mosow czy ramow ... takie uklady nie maja w koncu wielu W na mm^2

217.76.18.* napisał:
No to chyba zostanie tak, ze w przypadku normalnej pracy bedzie chlodzenie calkowicie pasywne - same radiatory. W przypadku O/C beda wlaczone wiatraki (a obieg powietrza w mojej budzie jest bardzo dobry przede wszystkim ze wzgledu na duzego PAPST'a 172mm) co powinno utrzymac temperatury na normalnym poziomie.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.99 | SQL: 1 | Uptime: 521 days, 6:09 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl