Temat
Blok Wiercony :)
83.16.112.* napisał:
W ostatnim czasie przyszła mi do głowy pewna idea. Zreszta stara jak świat blok wiercony. Otóż jak sie okazuje taka konstrukcja wcale nie musi być najgorsza, wręcz przeciwnie teortyczna powierzchnia oddawania ciepła jest bardzo duża przyczym możliwe wprowdzenie dodtakowych zawirowań w wodzie po przez bardzo prosty sposob. Ograniczeniami jakie możemy tutaj spotkać jest dobra wiertarka stołowa z w miare precyzyjnym uchwytem wiertarskim na małe wiertła rzędu jednego mm i naprawde według mnie bardzo wiele cierpliwości oraz precyzji. Otóz jeśli porówanamy tradycyjnie wykonany blok proste frezy szerokowsci ok 1mm (tradycyjna konstrukcja urielo podobnych bloków ) na wysokości ok 5mm na szerokości bloku 10 mm jesteśmy w stanie uzyskać ( 5 finow po 5mm wysokosci każdy = 50 mm (- każdy fin ma 2 ścianki 5x5x2 + 10 mm (górna finu oraz podłoze jakie sie koło niego znajduje ) zgodnie z tymi rachunkami możemy otrzymać 6o mm "obszaru" który pomnozony przez długość finów da nam powierzchnie oddawania ciepła takiego blokuJeśli frez zastapic otworem fi 1 mm na takim obszarze szerokim na 10mm oraz wysokim na 5mm mozemy umiejscowic 5+4+5+4+5 naprzemian ułożonych otworów co daje 23 otwory ."Obszar" styku każdego wynosi 2x pi x r=3.14 x 1mm = 3.14mm a łącznie 3.14mm x1 x23 = 72mm. Wzrost niby niewielki prawda ? Tym samym powierzchnia oddawania ciepła wzrosła o 1/6. Zawsze cos Tutaj jednak trik sie nie kończy tak wykonany otwór można nagwintować jeśli przyjąć że istnieje gwintownik który jeszcze był by w stanie naciąc otwór na ok o,1-o.12 mm pozwoliło by to ziekszyć powierzchnie kontaku woda-blok o około 1.5 razy przy dość małej odległości od jądra więc miedź w tym miejscu powinna dobrze odporowadzać ciepło z bloku, co już dystansuje rozwiązanie konwecjonalne - proste finy pod tym względem.
No a teraz a i b czegos takiego:
a) zalety
- teoretycznie duża powierzchnia styku w porownaniu do rozwiązań konwecjonalnych
- w miare ukierunkowany przepływ
- możliwość powstania zawirowań - dzieki gwitnowi
- otwory znajduja się na przemian co według mnie pomaga w odprowadzaniu ciepła
b)wady
- wymagana bardzo duża pracochłonność oraz dokładność
- gwintowniki oraz wiertła takich rozmiarów łatwo się łąmią
- wiątpliwa powierzchnia oddawania ciepła woda może przepływać przez środek otworu "zapominając" o rowkach gdzie ona może zalegać
No ale to jest tylko papier jednak rzeczywistość może sie okazać zupełnie inna
Rysunek pogladowy (nie ściśle techniczny)
http://img400.imageshack.us/my.php?image=projekt18ro.jpg
miał ktoś może doczynienia z czymś takim ?
83.17.110.* napisał:
Nie dasz rady tak głęboko wiercić jedynką bo za szybko muli w miedzi. Najwyżej dwójka i to przy dobrych wiatrach. Poza tym jak róznomiernie doprowadzisz wodę do kanałów? Musiałbyś jakiś specyficzny sprayer zmontować.83.16.112.* napisał:
sprayer ? raczej nie potrzebny zgodnie z prawami fizyki przy założeniu że opór w każdym kanale jest mniej wiecej taki sam przez rurki w środkowej części bloczku powinna przepływać taka sama ilość wody87.248.76.* napisał:
Myślałem kiedyś o takim bloku. Jezdnak ze względów technologicznych przestałem .Aby wywiercić takie otwory musiał być mieć wiertarkę z uchwytem o średnicy niewiele większej niż wiertło lub wiertło na tyle długie aby kończąc wiercenie uchwyt nie zaczepiał o dno bloku.
Można ewentualnie zrobić taką kostkę z otworami w "konwencjonalny" sposób i wlytować w podstawę.
83.16.112.* napisał:
no ja jestem za przyjałem 2 rozwiazaniem po co chlodzic boki bloku ?83.27.215.* napisał:
a ja wam powiem że już moze w poniedzialek bedę miał taki gotowy blok..ciekawe jak się będzie sprawował i bede chiał pokonac problem , żeby wiertło miało fi 1...62.89.106.* napisał:
Rozwiazanie problemów z wierceniem jest dość proste (choć nie tanie i trudno dostepne) ... laser Natomiast jeśli chodzi o gwintowanie to niesądze żeby dało się to zrobić83.16.112.* napisał:
no nic czekamy na bloczek od gmaro zobaczymy jak bedzie z jego wydajnosciabtw ciecie laserowe jest dosc drogie
83.25.205.* napisał:
Miejmy nadzieje ze to cos bedzie
a z cieciem laserem to chyba nie jest az takie drogie, pomijajac to ze maszyna kosztuje duuuxxxxxuuuuuuzo
83.16.112.* napisał:
w tym wypadku raczej tak to bylo by dosc glebokie ciecie ale narazie jest wykoncwca wiec czekam a zapowiada sie obiecujaca beda inne projekty ;]83.25.205.* napisał:
hehe, tez kiedys miałem projekt super bloku, ale juz nie pamietam jak to było...... a Ty to trobisz tak sobie czy potem jak sie dobry okaze to bedziesz miał czesc ze sprzedarzy, olie taka bedzie
217.117.128.* napisał:
ja powiem tyle , w miedzi sią beznadziejnie wierci bo wiertło sie ślizga a wióry blokuja wiertło i wiertło się łamie , jeżeli robic wirconą konstrukcje to cos ala storm/cascade które są dośc proste w wykonaniu i wydajne , ale zrobic taki bloczek zwsze można sprubować83.25.205.* napisał:
Ja mysle ze jak bedzie dobre wiertło to nie bedzie problemow, chociaz odległosc do wiercenia spora jest. Mysle ze bedzie to całkiem wydajna konstrukcja, ale nie jestem pewien czy wyjdzie do seryjnej produkcji, ze wzgledu na trudnmosc i koszty produkcji.
Podobne tematy
Adam Słodowy - Robimy blok wodny
Projekt bloku
Nowe nazwy blokow Mate'a
Nowy blok full stress 35*C
Bloki z USA
Wie ktoś co to za blok???
moj blok - frezowany
Ktos chetny na blok Morphlinga? Cena ok 320zl
Blok CPU 'Wave1' W1 (MEv1)
Awaria, zalany komp, spalony Athlon, wszystko przez blok CPC
Nowosci na bloki.republika.pl
Blok na HDD czy GFX MEM
!!! CIEKAWY BLOK WODNY !!!
ciekawy blok
TEST blokow wodnych.
Projekt bloku
Nowe nazwy blokow Mate'a
Nowy blok full stress 35*C
Bloki z USA
Wie ktoś co to za blok???
moj blok - frezowany
Ktos chetny na blok Morphlinga? Cena ok 320zl
Blok CPU 'Wave1' W1 (MEv1)
Awaria, zalany komp, spalony Athlon, wszystko przez blok CPC
Nowosci na bloki.republika.pl
Blok na HDD czy GFX MEM
!!! CIEKAWY BLOK WODNY !!!
ciekawy blok
TEST blokow wodnych.
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.62 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 21:27 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl