heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 22 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Dylemat Co Do Właściwości Pomp


81.219.225.* napisał:
Witka. Przeczytałem wiele artów na temat pompek, ich właściwości i odpowiedniego doboru do układu. Oglądałem wiele charakterystyk opisujących działanie poszczególnych pomp. Czytałem również http://forum./index.php?showtopic=122994 (temat zbliżony do mojego pytania, ale nie do końca). I dalej czuję niedosyt icon_wink2.gif Mam pytanie.. i prosiłbym, żebyście zanim udzielicie na nie odpowiedzi zastanowili się dwa razy a dopiero później pisali icon_wink2.gif
W weekend podczas pewnych zabaw z Hydorkiem L20 pojawiła się taka sytuacja. Pompka pracowała z następującymi parametrami:
1) podnosiła wodę na 130cm przy przepływie 428 l/h,
2) podnosiła wodę na 115 cm przy przepływie ponad 500 l/h.
Dodam, że to ta sama pompka ino sytuacja druga wymaga pewnej modyfikacji.
PYTANIE: który wariant jest korzystniejszy przy pracy pompki w układzie INLINE zamkniętym?


82.82.189.* napisał:


Nie rozumiem, miałeś pompkę, modyfikowałeś ją, sprawdzałeś parametry w różnych wariantach i zamiast podłączyć ją do kompa i eksperymentalnie sprawdzić, która opcja najlepiej się spisuje zadajesz pytanie na forum i oczekujesz "rzeczowych" czysto teoretycznych wypowiedzi.
Jakoś nie dostrzegam przewagi wróżenia na forum nad zwykłym praktycznym testem.

81.219.225.* napisał:
Masz w 100% rację. Dysponowałem pompą oryginalną i modowaną. Przeprowadziłem nawet testy (cm i l/h). Jednak abym mógł od razu stwierdzić, który wariant jest lepszy musiałbym dysponować poprawnym pomiarem temperatury, a pomiarów z NF7-S nie można takowym nazwać icon_neutral2.gif
Zadając to pytanie liczyłem na małą burzę muzgów, gdyż uważam, że od tego należy zacząć każdy projekt. Nie raz się przekonałem, że to co w mojej głowie zaświta i wydaje się najzupełniej "właściwe", po jednej krótkiej wypowiedzi jest szybko weryfikowane i trafia do kosza.

83.26.42.* napisał:
ma3ek ja na twoim miejscu wybralbym tduga opcje. chociaz wedlog mnie to i tak nie zauwazysz zadnych roznic w temperaturach. mozesz tylko powiedzec w jakich warunkach otrzymales te przeplywyw? bo nie wierze, zeby cos bylo podlaczone do ukladu. ahh i jak zmierzyles predkosc tloczenia wody.

83.17.104.* napisał:
w wannie, podlaczony tylko kawalek weza, predkosc to czas przepompowania 5l wody z miski, mierzony stoperem.

83.24.152.* napisał:
Założę się o browca że w praktyce nie będzie znaczącej różnicy jeżeli chodzi o temperaturę. icon_biggrin3.gif

83.24.231.* napisał:
Z testu X4Pro X3M na systemcooling.com

Wykres pokazuje różnice temperatur między "rdzeniem" a wodą przy zmianie przepływu:
user posted image
Dla niekumatych icon_wink2.gif Im niżej tym lepiej icon_biggrin3.gif Przepływ został podany w galonach na minutę ...

Edit: Dałem mniejszy obrazek ... Duży jest tu:
http://www.systemcooling.com/images/reviews/LiquidCooling/MCS_Waterblocks/image22big.gif

4,5GPM to 1000l/h (GB) lub 1200L/h (USA) icon_biggrin3.gif
UWAGA !! To jest przepływ rzeczywisty (zmierzony) ...

81.219.225.* napisał:
No i właśnie o to mi chodziło icon_biggrin3.gif Dzięki Outlander icon_biggrin3.gif Test czytałem ale nie pamiętałem, że przecież mate miał problemy ze sprężynkami i był taki wykresik icon_wink2.gif Z resztą:

Czyli już na pewno wiemy, że większy przepływ to wieksza wydajność. Oczywiście mówiąc "większy" mam na myśli przedział w jakim mieści się hydzio L20, czyli 0-3GPM (systemcooling też zrobiło swoje badania na tym przedziale). Zatem może już jutro twale zmodyfikuję swojego Hydzia icon_wink2.gif i zobaczymy, co z tego będzie.

W tym co zacytowałem pozwoliłem sobie zaznaczyć jeszcze jedną ważną rzecz. Jest to odpowiedź na pytanie, jak szybko powinna płynąć woda przez nagrzewnicę? To też jest częstym tematem pytań i sporów na forum.

p.s. swoją drogą nie uważacie, że sytuacja gdzie 1 Gal (angielski, inaczej: imperialny) = 4,54609 dm3 a ten sam 1 Gal w USA = 3,78541 dm3 to jakaś paranoja blink.gif nie dość, że trzeba przeliczać to jeszcze patrzeć, skąd są autorzy wykresów icon_confused2.gif

83.24.130.* napisał:
Z tego wykresu wynika że zwiększając przepływ z 430 do 500 l/h zyskasz około 0.1*C icon_biggrin3.gif

82.82.202.* napisał:

A nie sądzisz, że radiators odnosi się do airflow a waterflow do waterblocks?
Gość napisał, że taka sama zasada działa w przypadku zwiększania przepywu powietrza przez radiator (np. coolerek ac lub chłodnicę wc.) jak w przypadku zwiększania przepływu wody przez blok.


81.219.225.* napisał:

Masz rację icon_smile3.gif Źle zinterpretowałem to zdanie, za bardzo poniosły mnie emocje icon_razz.gif Jednak to zdanie zmusiło mnie do pogrzebania głębiej i oto co na http://www.overclockers.com znalazłem:

[center]user posted image

user posted image[/center]
To wykresy dla najpopularniejszych nagrzewnic: BIX oraz a'la kadett. Jak łatwo zauważyć im szybszy przepływ tym lepiej icon_biggrin3.gif Idąc dalej. Znowu w przedziale 0.5-1.5GPM są największe różnice. Zatem wniosek będzie identyczny jak w przypadku przepływu przez blok: OC się opłaci icon_smile3.gif

Poprawcie mnie jeśli się mylę icon_wink2.gif

83.24.155.* napisał:
OK załóżmy że pod obciążeniem przyrost również będzie również 70 l/h czyli przepływ zwiększy się z 1.5GPM do około 1.8GPM. Popatrzmy na wykres, no rzeczywiście pomyliłem się, zysk będzie dwukrotnie większy niż przewidywałem czyli jakoś około 0.2*C icon_biggrin3.gif

EDIT:
Nie bardzo potrafię rozgryźć te wykresy dla chłodniczek, Btus to zdajsie są "British Thermal Units" ? 1 Btus = 1 055.05585 Joules ? 1000 Btus/h = 293.1 watts czyli wynikało by że przy takiej wartości na wykresie chłodniczka w ciągu godziny rozproszy 293.1 watów?

84.59.60.* napisał:

Wychodzi na to, że te chłodniczki stawiają potężny opór i przy standardowych (nawet dosyc mocnych) pompkach uniemożliwiają osiągnięcie wysokich przepływów, co zapewne spowoduje obniżenie wydajności bloku (realny przepływ w zakresie 0-1.5 GPM gdzie jeszcze da się zauważyć wpływ przepływu na wydajność)

No i jest jeszcze jedna rzecz, wcześniejszy wykres był sporządzony dla x3m'a, który ma bardzo specyficzną i udziwnioną konstrukcję. Przypuszczam, że dla bloków typu uriel czy powerX ta krzywa zmieniłaby się na korzyść niższych przepływów.

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.56 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 20:44 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl