Temat
Chce Sobie Zrobic Kolumy ?
83.24.192.* napisał:
Witam wszystkich uzytkowników i proszę o pomocOstatnio robiłem porzatki w domu i znalazłem zmacniacz z para kolum.
I własnie bede was prosił o pomoć w sprawie tego zestawu
Sprawdzałem go i zasilacz działa bez problemów choc mam problemy z kolumnami
W kolumnach po rezebraniu zauwarzyłem ze niegraja niekture głosniki a pozostałe oprucz satelitek maja porozrywane membramy i brzecza w czasie grania
I dlatego do was sie skierowałem bo chciał bym naprawic kolumny a nawet jak sie da to je ulepszyc zeby miały wiekszą moc? ale niewiem czy da sie tak zrobić?
Zamaczniacz jest firmy unitra diora WST - 102 620-02 zwany kleopatra hifi Reszte dany kture odczytałem na wzmacniaczu :
1.Nad wejsciami do kolum jest napisane dokładnie tak 4 omowe 2x20w 4 omowe ( ja to tak rozumiem czyli ze jedna kolumna moze być 4 omowa i 20 watowa)
2.wzmaciacz posiad bespiecznik zwłoczny WTA - T - 800/250V
3.parametry wzmacniacza- prąd zmienny 220V 50 Hz 110W
4. Zmacniacz posiada 6 wejść na sygnał (czyli podłoczenie do komputera naprzykła) 4 z tyłu z dziwnymi znaczkami pierwszy znaczek to Q tylko przcinek jest w drugą strone parametry tego wejścia to 300mV/1M , drugi znaczek jest taki sam jak pierwszy tylo jeszcez jest w srodku kułeczko zamalowane i jego parametry to 5mV/47k , trzecie wejscie to znaczek kasety (oznaczało sie go na na starych magnetofonach w kaszłcie dwuch kułek połączonych na dole kreska i jego parametry to 300mV/470K no i ostatnie z tyłu wejście na kturyma podłaczłem do komputera to kwadracik z ptaszkiem na gurze i jego parametry to 300mV/470K , no to pozostały nam jeszcze w zmacniaczu 2 wejscia z przodu zmaciacza i one tak są oznaczone aI i aII ale ich parametrów nieznam . Wzamcniacz posiada takze wyjscie na słuchawki. a jezscze bym zapomiał opisąc komumieki są to dwie kolumny unitry hifi 4 omowe i jak dobrze pamietam to 25 W nie dam sobie reki uciac dlatego bo na obu niema juz blaszek ale jak je znajdę to podam dokładne paramętry.
Więc proszę o pomoć w sprawie tego zestawiku. Z gury dziekuje za pomoć
powturze pytania
1.Czy da sie podłaczyc do tego zmacniacza wieksze i lepsze kolumny?
2.Jesli sie da to jakie ?
3.I jak to mam zrobic (bo chciał bym sam zrobic te kolumny )
4 I oczywiescie jak ktos się zna to jaka cenna by była tego remonciku/ulepszenai ?
Prosze o jasne odpowiedzi i mało skomplikowane (zebym zrozumaił) bo ja jestem na pierwszym roku o kierunku elektrotechniczny i jakies tam podstawy znam
Z gury przepraszma za błedy w tekscie .
Pozdrawiam wszystkich uzykowników forum tweak i czekam na odpowiedzi...
83.24.192.* napisał:
"http://allegro.pl/show_item.php?item=47320654" Czy te kolumny by pasowały do tego wzmacniacza?62.233.233.* napisał:
1. da się, ale przy zbyt dużym głośniku niskotonowym wzmacniacz będzie za szybko wpadał w przesterowanie, chyba że znajdziesz sobie kolumny z głośnikami o efektywności estradowej2. odpowiednie
3. www.diyaudio.pl ; www.audiomania.info ; www.audiofun.er.pl ; www.elektroda.pl
4. z tego co piszesz to jakieś stare badziewia, więc nawet nie warto się interesować
5. słownik
83.242.95.* napisał:
Sory stary no ołfens ,ale ty pisales to specjalnie zeby mnie uswiadomic ze ludzie juz sa analfabetami ? sora ze tak no ale niemoge juz powoli takich tekstow czytac ..Co do ukladu to wedlug mnie lepiej zrobic od nowa ukladzik na jakis mosfetach - mowa o Wzmacniaczu co do kolum to juz zostawiam do twojej decyzji , ale wiem ze mozna fajnie kupic na gieldzie albo uzywane. Pozatym z tego co czytam to lepiej jak znajdziesz jakis dobry sprawdzony schemat wzacniacza i sobie na podstawie tego zrobisz bo watpie w twoje zdolnosci reanimacji starego troche trzeba wiedziec na ten temat , jeszcze dochodzi do tego fakt ze nikt ci niepowie co gdzie i jak bo musiałbys wszystkom ktorzy sie znaja dac to do lapy aby zobaczyli co i jak rozwiazane. Czyli jak wyzej , zagadaj na elektrodzie zeby pomogli i cos poradzili ... tylko pierw poszukaj ..
pozdrawiam i powodzenia
217.82.226.* napisał:
Piszecie chlopakowi glupoty!Stare tranzystorowe wzmacniacze moga was nieraz zadziwic jakoscia dzwieku!Sam testowalem kilka takich ukladow i bardzo czesto jakosc wypadala na korzysc analogowych tranzystorowych wzmacniaczy (min unitry). Nie piszcie wiec glupot jesli nie wiecie.
Teraz odpowiedzi na pytania:
Oczywiscie ze da sie podlaczyc wieksze i lepsze.To nie jest problem.Im wieksze i lepsze tym lepiej!.
Kolumny dla tego wzmacniacza niepowinny miec impedancji wiekszej niz 4ohm(miec mniej ohm niz 4) (4,6,8ohm sa ok.).
Jesli zniszczone sa membrany glosnikow to sprubuj wymontowac te glosniki i zobaczyc oznaczenia z tylu.Prubuj kupic takie same w sklepie lub odpowiedniki.(srednica,moc,impedancja itp.)
Co do remonciku takich kolumn to trudno mi w tym momencie powiedziec jaka cena .. nieznam typu twoich glosnikow i poza tym jestem juz lekko "poza obiegiem"sprzetu grajacego. Wydaje mie sie jednak ze taniej jest kupic 2 glosniki i wymienic niz kupowac cale kolumny
83.25.204.* napisał:
"Piszecie chlopakowi glupoty!Stare tranzystorowe wzmacniacze moga was nieraz zadziwic jakoscia dzwieku!Sam testowalem kilka takich ukladow i bardzo czesto jakosc wypadala na korzysc analogowych tranzystorowych wzmacniaczy (min unitry). Nie piszcie wiec glupot jesli nie wiecie."
Co Ty facet pierniczysz? A kto napisał, że tranzystorki są złe?! Sand TYLKO zaproponował układ na mosfetach. I nie przesadzajmy, Unitra to konstrkcja sprzed kilku(nastu) lat, obecnie są dużo lepsze.
"Oczywiscie ze da sie podlaczyc wieksze i lepsze.To nie jest problem.Im wieksze i lepsze tym lepiej!." Taak, w ogóle niech sobie postawi w domu estradówki
"Kolumny dla tego wzmacniacza niepowinny miec impedancji wiekszej niz 4ohm(miec mniej ohm niz 4) (4,6,8ohm sa ok.)." To w końcu jak? 6 i 8 to przecież więcej jak 4
83.24.223.* napisał:
Witam!esh0:
Twoja odpowiedź na pytanie pierwsze jest błędna!
Jeśli dobrze rozumiem, pisząc o zbyt dużym głośniku miałeś na myśli moc głośnika. Otóż moc głośnika NIE JEST obciążeniem dla wzmacniacza. Innymi słowy podłączając głośnik np. 200 W do wzmacniacza o mocy końcowej 20 W nie spalisz tego ostatniego. Natomiast w odwrotnej konfiguracji poleci głośnik.
Obciążeniem jest oczywiście (bardzo ogólnie) impedancja głosnika. I bardzo ogólnie pisząc, im niższa impedancja głośnika tym większa moc wyjściowa, ale i większa temperatura końcówek mocy. Naprawdę mnóstwo zależnosci!
Zupełnie inną sprawą jest sprawa efektywności. Ile firm opisuje te dane, podając w jakich warunkach wykonano pomiary?
Na pytanie drugie odpowiedziałbym tak jak reszta kolegów... co najmniej o mocy 20% większe od mocy wzmacniacza.
Na pytanie trzecie... Hmm... Moje głośniki (homemade) kosztowały mnie 420 zł/sztuka (w/s/g 100/40/30cm)... Najwięcej jak zwykle pochłonęły gadżety typu siatki, ramki, materiał obiciowy. Dalej płyta wiórowa, zwrotnice. Najmniej - głośniki (!?)
pozdrawiam,
zdjątko: http://img65.exs.cx/img65/7258/gonik3om.jpg
62.179.9.* napisał:
jako mod nie powiniennem robic ot ale jezeli w kolumnach przeznacza sie wiecej kasy na akcesoria niz na glosniki to nic dobrego z tego nie wyjdzie ...83.24.223.* napisał:
wunat:Nic do Ciebie nie mam, ale naprawdę mało wiesz o głośnikach...
konfig: gwizdek tonsil 80/8 - przewinięty na 250 W - 110 zł/szt.
głośnik średniotonowy 888 100/12/8 -20 zł/szt.
głośnik niskotonowy 888 250/30/8 - 80 zł/sz.
Cud membrany i złote przewody grube jak kciuk, są dla pozerów nie wiedzących co robić z pieniędzmi (makaron na uszy). Proponuję poczytać trochę literatury, ale tej fachowej a nie dla pozerów.
pozdrawiam,
PS. to nie jest mod tylko made...
62.179.9.* napisał:
mod = moderator. a jezeli chodzi o glosniki "marki" 888 to coz, o gustach sie nie dyskutuje. a co siedzi w zwrotnicy ?p.s prosze Cie wytlumacz mi fachowo jak tutaj zostal zrobiony b-r ? jakie jest strojenie bo ja widze tylko sama dziure bez tunelu ...
83.24.223.* napisał:
wunat:Nic do Ciebie nie mam, ale naprawdę mało wiesz o budowie kolumn głośnikowych...
Jest to temat rzeka i nie sposób opisać go w trzech zdaniach.
W zwrotnicy siedzą dwie cewki powietrzne zakupione wysyłkowo w Dexon'ie oraz dwa kondensatory MKSE zakupione w "elektroniku" w Ostrołęce.
Proszę bardzo: bassreflex to temat rzeka ale odnośnie otworów (na marginesie bardzo dobre pytanie).
Jeśli chcesz uzyskać silne basy stosujesz wtedy duże otwory, jeśli chcesz uzyskać brzmienie hi-fi - małe otwory. Tunel który nazwałeś "samymi dziurami" w istocie jest tunelem choćby jak w tym przypadku dwucentymetrowym. Wynikało to z konieczności podzielenia "pojemności" tunelu na dwa mniejsze (wygląd). Dla pewnych częstotliwości (znowu uogólniając) ciśnienie zawarte w tunelu tworzy korek powietrzny (odsyłam do fachowej literatury), dla innych nie. Bassreflex stosuje się do odwrócenia fazy danej częstotliwości i podbarwienia tejże (spójrz na dowolną kolumnę estradowe). Zauważ także, że to właśnie bassreflex promieniuje basy zmniejszając tym samym amplitudę pracy głośnika basowego, a za tym idzie zmniejszenie zakłóceń skrośnych.
fakt "marka" 888 to nie "marka" Tonsil czy Dexon... Markuff ci u nas dostatek!
pozdrawiam,
62.179.9.* napisał:
hmm nadal mi nie napisales jak jest zestrojony b-r. pozatym juz czuje jaka masz kontrole basu przy 30cm klocu niskotonowym ...83.24.223.* napisał:
ups... oki...Znając częstotliwość rezonansową głośnika, objętość obudowy (bardzo dokładną wartość) oraz chęć posiadania wzmocnienia basu (tam występują dwa maksyma) dla jakichś dwóch częstotliwości oraz, czy otwór ma być okrągły, czy też kwadratowy (prostokątny) podstawiasz dane do odpowiednich tablic.... Potem lekka korekcja odsłuchowa. To chyba wszystko.
pozdrawiam,
62.179.9.* napisał:
damn. ja Ciebie nie pytam jak to zrobic bo doskonale to wiem. pytam tylko na jaka czestotliwosc Ty to zestroiles.83.26.87.* napisał:
greenpeace jezeli podwajasz liczbe otworow bassreflex przy przy tej samej srednicy ich dlugosc powinna sie podwoic aby uzyskac takie same strojenietwoje twierdzenie o tym ze brzemienie hi-fi to malej srednicy tunel a dobre basy to duzej jest kompletna glupota, chociazby takie kolumny jak visation couplet albo vox, czy paradigm monitor 7 maja takie tunele ze glowa by sie prawie zmiescila... a maja brzmienie hifi
malo elementow masz w zwrotnicy jakos, ktorego rzedu filtr stosowales?? dla poszczegolnych glosnikow, niskotonowka chyba idzie bezposredno prawda?? pewnie masz bardzo wyboista charakterystyke tych kolumn bo jakos o rownowazeniu efektywnosci nic nie napisales (brak rezystorow w zwrotnicy), strojenie obudowy u ciebie to porazka z tego co widze po otworach bassreflex, jakie QTS ma twoja niskotonowka??
jezeli twierdzisz ze dobre glosniki sa dla pozerow i to nawijanie makaronu na uszy to zes chyba w zyciu dobrych kolumni nie sluchal albo pojmujesz muzyke tylko aby glosno umc umc robilo i lasowalo mozg
glowna rzecza aby kolumna dobrze zagrala jest solidna i sztywna obudowa, dobrej klasy glosniki i przedewszystkim doskonale dostrojona to tego wszystkiego zwrotnica
czym napedzasz te swoje wytwory ??
83.24.223.* napisał:
sorry nie zrozumiałem pytania... musiałbym znaleźć zapiski, ale z tego co pamiętam to była to końcówka pierwszej oktawy, okolice 60-70 Hz na pierwsze maksimum (obudowa ma przekrój trapezu). Ale bardziej odpowiadają mi rezonanse drugiego maksimum (a tych słychać u mnie więcej) .83.26.87.* napisał:
na jakich czestotliwosciach masz podzial poszczegolnych glosnikow w zwrotnicy??ktorego rzedu sa filtry w zwrotnicy?? (nachylenie spadku efektywnosci 6,12,18dB itd)
na jaka czestotliwosc strojona obudowa i jaka ma pojemnosc?? (przy takiej obudowie i glosniku to spodziewalem sie 40Hz gdzies)
jakie Qts ma glosnik niskotnowy?? (dobroc calkowita jego)
glosniki maja pewnie inna efektywnosc kazdy, jak poradziles sobie ze zrownowazeniem pasma??
jaki wzmacniacz masz do tego??
83.24.223.* napisał:
kamien:Za szybko edytujesz posta.... muszę od nowa....
4x250W, 8 zmostkowanych końcówek TDA 7294
Poczytajcie sobie proszę książkę:
"Zestawy głośnikowe" Aleksander Witort warto!
pozdrawiam,
62.179.9.* napisał:
buekeke.ok, od dzisiaj wzmacniacze lampowe i glosniki szerokopasmowe nie sa hi-fi.
nie odpowiedziales na zadne nasze pytanie oprocz tego jaki wzmacniacz masz
pytalismy o:
1. Jak wykonana jest zwrotnica ?
2. Na jaka czestotliwosc zestrojony jest b-r.
To sa suche fakty a nie "ziomalskie" parametry ...
83.26.87.* napisał:
mnie nie obchodzi reszta parametrow ja zadalem proste pytanie jakie Qts ma ten glosnik, ta ksiazke co podales to dawno przeczytalem i mam parenascie konstrukcji kolumn i subwooferow za soba... zadalem rzeczowe pytanie i oczekiwalem rzeczowej odpowiedzi a nie pouczania
83.24.223.* napisał:
wunat:Odnoszę wrażenie, że pytasz nie po to by uzyskać odpowiedź, tylko po to by się zapytać... w tym momencie marnujemy czas.
odpowiedzi:
Ad1: Nie wiesz jak wygląda trójdrożna zwrotnica o spadku 6dB?
Ad2: post #16
oto Fakty dla Ciebie
83.24.223.* napisał:
kamien:Kwestia zwrotnicy:
cewka na głośniku basowym,
cewka z kondensatorem na głośniku średniotonowym,
i kondensator na gwizdku
83.26.92.* napisał:
o i o to mi chdzilo czyli masz zwrotnice I rzedu (3dB)83.24.214.* napisał:
...oj chyba 6dB...83.26.92.* napisał:
oczywiscie ze 6dB... sie rabnalem83.24.214.* napisał:
spox83.25.204.* napisał:
Kurde...piszcie wolniejNa początek ""Zestawy głośnikowe" Aleksander Witort warto!", a ja Ci polecam coś bardziej świeżego, np podręcznik "Konstruowanie zespołów głośnikowych" Visatona, naprawdę bardzo dobra lektura...chyba Ci się przyda.
"Jeśli dobrze rozumiem, pisząc o zbyt dużym głośniku miałeś na myśli moc głośnika." źle rozumiesz, miałem na myśli wielkość (w centymetrach...) głośnika, podłącz głośnik 30cm pod wzmacniacz 20W i zobacz na jakim poziomie będzie kontrola...marnym, już nie mówię o tym, że wzmacniaczowi bardzo skończy się "moc".
"konfig: gwizdek tonsil 80/8 - przewinięty na 250 W - 110 zł/szt.
głośnik średniotonowy 888 100/12/8 -20 zł/szt.
głośnik niskotonowy 888 250/30/8 - 80 zł/sz." - brak słów...ale mam chociaż nadzieję, że zmierzyłeś samemu parametry niskotonowca?
"Jeśli chcesz uzyskać silne basy stosujesz wtedy duże otwory, jeśli chcesz uzyskać brzmienie hi-fi - małe otwory." - przyznam, że z takim stwierdzeniem spotkałem się po raz pierwszy. Jako że widzę iż jesteś bardzo oczytany, powiedz mi gdzie znajdę wzmiankę o tym.
"Poza tym jeśli mówimy o brzmieniu hi-fi to myślimy o płaskiej charakterystyce przenoszenia zestawu (o tym to nawet w szkole uczyli)" ch-styka...jest często gó..no warta, mogę Ci wysłać kilka skanów ch-styk zespołów głośnikowych za około 20000zł, zobaczysz jakie tam są płaski charki...
"Qts? Jest jeszcz pięć istotnych parametrów... poczytaj sobie!" - do obliczenia obudowy BR wystarczą 3: Qts, Fs i Vas.
"4x250W, 8 zmostkowanych końcówek TDA 7294" taaa...to chyba się za dużo EdW naczytałeś, bo oni lubią przesadzać z mocą. TDA ma max 90W przy zniekształceniach 10%. W mostku moc teoretycznie rośnei 4 krotnie, jednak praktycznie tylko 2 krotnie i to też nie całkiem. Tak więc Twoje wzmacniacze mają w porywach 180W.
Aha, a co do Twoich kolumn....no cóż, rozumiem że to była Twoja pierwsza konstrukcja? Bo można było trochę poprawić (zbliżyć centra akustyczne, dać mniejszą ściankę frontową, i jeszcze parę innych)
83.24.214.* napisał:
esh0:"Konstruowanie zespołów głośnikowych" Visatona - nieomieszkam poczytać, dzięki.
jest 250W sprawdzone układem "Elektor-Elektronik" kwiecień 1996 s.32
pozdrawiam,
83.25.204.* napisał:
"A.Witort "Zestawy głośnikowe" s.42 pod rys. 5-3" - hmm, widać od tamtego czasu zmieniła się ideologia stosowania BR. Mały się chyba tylko ze względów wizualnych nazywa HiFi, bo działa tak samo jak duży. Może jeszcze wzięło się to stąd, że w tamtych czasach kolumny HiFi miały dość małe glośniki, które miały małe wychylenia, więc i ilość powietrza nie była duża do ptrzetłoczenia przez BR. Innej opcji nie widzę."Elektor-Elektronik" kwiecień 1996 s.32 - proszę o skan jezeli masz
Popraw którąś gazetę, chyba że w obu jest mierzeniu T-S i tych TDA(chociaż tak to napisałeś że ja nie wiem co jest w tym eletorze w końcu)
"ale gdy podbarwiamy jakąś częstotliwość np. poprzez stosowanie bassreflexu "uciekają" nam niższe częstotliwośći i o to mi chodziło gdy pisałem Hi-fi." - czegoś tu nie rozumiem...BR jest najczęściej po to, aby 'podciągnąć' głośnik, tak aby caly zestaw zagrał niżej, przecież nikt nie stroi BR na 100Hz...
"no i Qes" - te 3 co podałem wystarczają do obliczenia obudowy.
83.24.214.* napisał:
esh0:a po co.... mam nadzieję, że wiesz jak się mierzy moc końcówki, przy jakim napięciu, jaką częstotliwością i jakim poziomem sygnału wejściowego. I na Boga skąd wiesz, że zasilam swój wzmacniacz napięciem +-40V?
pozdrawiam,
83.25.204.* napisał:
Nie rozumiem Cię, chciałbym zobaczyć co ciekawego piszą w tej gazecie, jeżeli masz skaner to co Ci zależy...Witorta mam, już kiedyś czytałem, widocznie nie zwróciłem uwagi na to akurat, albo coś mi nie pasowało, dlatego nie pamiętam. Jak tylko sobie przyopmnę gdzie położyłem ksiązkę to przeczytam.
"niestety ideologia się nie zmieniła. A jeśli małym głośnikiem nazywasz GDN 30/80/8 które już w ubiegłym stuleciu były produkowane przez jedną z bardziej znanych firm krajowych (i to na export) to mylisz pojęcia." - czytam to już piąty raz i zrozumieć nie mogę...czy masz na myśli, że taki zestaw z tym gdn'em miałby nosić miano domowego HiFi? Nie, nie rozumiem, wytłumacz co miałeś na myśli.
"I na Boga skąd wiesz, że zasilam swój wzmacniacz napięciem +-40V?" Nie wiem, nie raczyłeś NIC o tym swoim wzmacniaczu napisać...
"a po co...." - to mi przypomina tekst "Nie! Dlaczego? Bo nie!"...
83.24.214.* napisał:
esh0, ale ja nie napisałem, że nie zrobię skana. Tam jest opisana budowa bardzo prostego miernika mocy na elementach takich jak dioda zenera, BF 256A i dioda LED. Pierwsza klasa szkoły średniej. Jeśli wyprostowane i wygładzone napięcie przekroczy napięcie diody Zenera, źródło prądowe zacznie działać, co spowoduje zaświecenie diody LED. Jasne - jak świecąca się dioda.Wzory chyba znają wszyscy Uzener=(pierwiastek z 2*P*R) - Uled
Tak więc aby uzyskać "miernik" wskazujący osiągnięcie mocy 250W trzeba zastosować Diodę Zenera 62V. Czysta matematyka.
No dobra... producent mierzył moc kostki TDA 7294 przy napięciu +-40V. Moja zasilałka daje _+48.5V w spoczynku. Z innej strony... mam procesor ATH Xp 1700+, przecież nie będę się wykłócał z producentem, że jest głupi i źle informuje klientów iż tenże procesor tak naprawdę jest taktowany częstotliwością 1463 MHz. Uważasz, że mam pisać do gazet i producenta listy, że mój egzemplarz taktowany jest inną wyższą częstotliwością... A powiedz mi kto tak robi?
...więc powiedz mi "po co"?
zdanie po zdaniu:
hmm, ideologia się od tamtego czasu nie zmieniła.
ujmę to inaczej: Obudowa z otworem, przenoszone przez zestaw dźwięki, podbarwia częstotliwością własną. W związku z tym w zestawach głośnikowych Hi-fi stosuje się obudowy o słabo wyrażonych własnościach rezonansowych - z otworem o niewielkiej średnicy. TAK czy NIE?
Kolumny Hi-fi miały najróżniejsze głośniki. Były produkowane włącznie z niemałym głośnikiem GDN 30/80/8, który miał zawieszenie z pianki poliuretanowej (masakra) - w owych czasach materiał bardzo nietrwały.
Ćiśnienia akustyczne raczej bym porównywał.
pozdrawiam,
83.25.204.* napisał:
Twój błąd polega na tym, że zamiast mierzyć napięcie RMS po wyprostowaniu masz Umax czyli jeśli moc oblicza się ze wzoru U^2/R a roznica między napięciem skutecznym RMS a tym co ty zmierzyłeć czyli międzyszczytowym wynosi Urms*(2^1/2)=Umax to z tego wynika że twoja moc liczona żekomo ze wzoru Urms^2/R tak naprawde była liczona ze wzoru (Urms*2^1/2)^2 czyli 2xUrms^2/R czyli twoja moc jest 2x większa od mocy żeczywistej i to by się zgadzało - bo tda w mostku ma około 130-140wat.A co do tunelu B-R...powieszchnia tunelu B-R w żaden sposob nie wpływa na jego działanie (oczywiście pomijam przypadki skrajne kiedy B-R działa mało wydajnie ze względu albo na małą średnice albo przy duzej średnicy ze względu na powstające w nim rezonanse - duza średnica powoduje że B-R musi być długi co zwiększa straty wewnątrz tunelu powodowane zabuzeniami ruchów powietrza) ale wracając do tematu działanie B-R nie zalezy od jego śrenicy poniewaz znaczenie ma jedynie masa powietrza układu. jak wiemy z zasady działania tłoka by poruszyć tłok o większej średniy potrzebujemy niejako więcej powietrza więc żeby zachować strojenie układu nalezy zwiększyć odpowiednio jego długość. przy zachowaniu strojenia roznice w wydajności układu B-R są pomijalnie małe, a teoria o zmianie natęzenia basu przy zmianie średnicy układu jest poprostu śmieszna.
To by było chyba na tyle
83.24.214.* napisał:
Ale jeśli przyjąć, że napięcie wejściowe wskaźnika jest proporcjonalne do mocy wyjściowej wzmacniacza i przyjęte za stałą impedancji zestawu głośnikowego, to poziom progowy (Uzener), którego przekroczenie wskazywane jest przez diodę LED, można wyznaczyć w oparciu o takie zależności:P=Urms/R = (Us/SQR(2))^2/R = Us^2/2R zależność taka jak Twoja i dalej
Us=Uzener=SQR(2PR)-Uled czyż nie?
Co się potwierdza w tym, że
Uzener=SQR(250[W]*2*8[R])-2= 62 V
Dlaczego więc układ wskazuje moce innych (nie mojej produkcji) wzmacniaczy poprawnie. W granicach określanych przez producenta?
Jeśli powierzchnia otworu nie wpływa na działanie bassreflxu to czemu jest ujęta w tabelach do wyliczania jego długości?
pozdrawiam,
83.30.90.* napisał:
Offtopic: bijcie sięA teraz do rzeczy, otóż widziałem, że ktoś do budowy kolumny zaproponował niskotonowy 888 30/250... Nie jestem fachowcem w temacie, ale mówię to co słyszę a moim zdaniem ten głosnik jest najgorszym niskotonowcem jakiego kiedykolwiek słyszałem. A te 250W to oczywiści moc muzyczna bo przy wzmacniaczu 2x150W puszczonym na 30% mocy 888 pierdzi niemiłosiernie. Dziwię się, że niektóre firmy (np. Tonsil) w oznaczeniach głośników podają moc znamionową a inne ściemniają z muzyczną (np. Alphard, 888) i później idzie Jasiu do sklepu, widzi głośnik 250W za 75zł, kupuje go i potem cieszy jeża i szpanuje przed kumplami jaki to dobry interes zrobił...
Podobne tematy
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.40 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 20:54 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl