heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 22 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Modyfikacja BIOS - szansa na zmianę zablokowanego mnożnika?


80.55.118.* napisał:
Witam,

Od pewnego czasu posiadam Bartona 2500+, który dla FSB 222 i 2450MHz ma max 52 stopnie w stresie przy Zalmanie z obrotami na minimum, a do tego jest stabilny jak skała na napięciu zaledwie 1.675V (+0.025 ponad default ustawione w BIOS). Chciałbym poznać granice potencjału tego procesora, a tymczasem mój nForce ani myśli pracować stabilnie przy wyższych ustawieniach FSB. Mnożnik mam oczywiście zablokowany - czytałem "trochę" na ten temat i nie dowiedziałem się nic - a że przedostatniego Bartona pociąłem na śmierć, to teraz nawet w potencjalnie bezpieczne drutowanie ani myślę się bawić (zresztą to ponoć na nowych poblokowanych procesorach i tak nie działa).

Dręczy mnie jednak jedna myśl związana z kodem zapisanym w pamięci BIOS płyty głównej. Potrzebuję pomocy od każdego zorientowanego w tajnikach procesu ustawiania mnożnika przy uruchamianiu się tercetu CPU-MB-BIOS. Czy BIOS ma wolną rękę w ustawianiu mnożnika? (Nie chodzi mi o to co mu się ustawi w SETUP, tylko o jego wewnętrzne sprawy). Czy ktoś wie jak to wygląda? CPU może się zidentyfikować przy pomocy jakichś rejestrów dla kodu BIOS. Kod ten jeśli rozpozna procek, to ustawia mu parametry pracy na podstawie tego co ten o sobie powie, oraz na podstawie własnej tablicy informacji o prockach, tak? Nie ma technicznych ograniczeń żeby mnożnik był inny, więc gdzie tkwi sedno ograniczeń? Czy procek sprzętowo blokuje się gdy BIOS próbuje wymusić na nim wyższy mnożnik, czy to BIOS wie, że nie wolno mu ustawić mnożnika na wyższy? Oto jest pytanie.

Odpowiedź na powyższe pytania wbrew pozorom nie będzie bezużytecznym teoretycznym bełkotem. A przynajmniej mam taką nadzieję :) Jeśli to kod BIOS odpowiada ostatecznie za to jaki zostanie ustawiony mnożnik, to mógłbym spróbować ten kod odrobinkę zmodyfikować. Ostatnio bawiłem się programami do modowania BIOS, nie zwróciłem uwagi czy mikrokod jest skompresowany - mam nadzieję, że nie :) Oprócz nadzieji mam też "trochę" doświadczenia w modyfikowaniu kodu, ale to dłuższa histotoria. Dość powiedzieć, że gdy będę wiedział czy jest sens się za to zabrać, to są szanse, że może mi się udać :)

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i pozdrawiam.

212.182.122.* napisał:
zablokowany jest w procku, robiąc drut moda oszukujesz "odczyt" ukłądu mostków w procesorze i dlatego drut mod zmienia mnożik. gdyby to byłą kwestia biosu to jużdawno abit podałby bios pozwalający dowolnie zmieniać mnożik a takiej możliwości nie ma icon_exclaim.gif
sorry że dobijam ale taka jest prawda.

193.151.79.* napisał:


Drut mod nie odblokowuje ani nie zmienia mnożnika w zablokowanych procesorach AMD :baranek:

81.190.47.* napisał:


DOKŁADNIE
Gdyby to było TAAAKIE proste (modyfikacja biosu dla odblokowania mnożnika) - to Intelowcy mieli by już wieki temu wolność a AMDkowcy nie kombinowali by jak koń pod górkę ...

80.244.143.* napisał:

Drut mod niczego nie oszukuje. Dokształć się.

80.55.118.* napisał:
Na początek naczelne pytanie - tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś coś wiedział, a nie chciało mu się czytać całości ;)

JAK OD STRONY *TECHNICZNEJ* Z PUNKTU WIDZENIA TERCETU CPU-MB-BIOS ZREALIZOWANA JEST BLOKADA MNOŻNIKA W NOWYCH PROCESORACH AMD?

1. "Drut mod nie odblokowuje ani nie zmienia mnożnika w zablokowanych procesorach AMD" - ok. Obawiałem się, że w tym topicu pojawi się wcześniej czy później ten oto wielgachny komunikat ;) Rzecz w tym, że o tym co ten komunikat uświadamia wiem już od jakiegoś czasu - nie wiem tylko DLACZEGO ów drut mod nie działa... Teoretycznie drut mod na mnożnik ma taki sam sens co drut mod na napięcie - czytaj: żaden, na każdej sensownej płycie która oferuje takie ustawienia w SETUP. No, może nie licząc tego, że drut mod był potrzebny w starych Athlonach do odblokowania możliwości ustawiania dowolnego mnożnika w SETUP właśnie. A mnie tymczasem nie tyle interesuje stwierdzenie faktu istnienia blokady niepodatnej na drutowanie, co informacja, jak od strony technicznej AMD sobie radośnie zaimplementował w prockach tę utrudniającą życie blokadę mnożnika.

2. "zablokowany jest w procku, robiąc drut moda oszukujesz "odczyt" układu mostków w procesorze i dlatego drut mod zmienia mnożnik" - czyli wygląda na to, że jest mniej więcej tak, jak podejrzewałem że jest (do każdego, kto tu chce wsadzić wielkie info o nieskuteczności drut modów: Ja wiem! Nam chodzi o przypadek odblokowanych procków! ;)

3. "gdyby to byłą kwestia biosu to już dawno abit podałby bios pozwalający dowolnie zmieniać mnożnik a takiej możliwości nie ma" - no pewnie tak by się stało :/ Pozwolę sobie jednak być dociekliwy jeszcze przez chwilę, a przynajmniej do momentu, aż nie zrozumiem JAK DZIAŁA BLOKADA. Jeśli podamy płycie głównej "sfałszowany" mnożnik (np. drutując procka), to CO SIĘ DZIEJE POTEM? Skąd płyta wie ile razy pomnożoną częstotliwość FSB pchnąć na CPU? Jeśli można skutecznie sfałszować tę informację podawaną płycie przez CPU, a mimo to mnożnik się nie zmienia, to JAK procek SAM SOBIE USTAWIA ten mnożnik? Przecież COŚ musi tym procesem "rozpędzania" procka sterować. Jeśli to nie kod BIOS, to CO? Jak ktoś coś wie to plz o info...

4. "DOKŁADNIE Gdyby to było TAAAKIE proste (modyfikacja biosu dla odblokowania mnożnika) - to Intelowcy mieli by już wieki temu wolność a AMDkowcy nie kombinowali by jak koń pod górkę ..." - Może w Intelu inaczej to wygląda? Oczywiście z delikatną sugestią, że *inaczej* na naszą korzyść, znaczy na korzyść właścicieli AMD ;) A serio, to jeśli ktoś wie coś na temat szczegółów technicznych blokady mnożnika w procesorach Intel, to również będę wdzięczny za wszelkie informacje.

5. "Drut mod niczego nie oszukuje. Dokształć się." - Pytanie więc - co robi? Chodzi o to, że istnieje kombinacja łącząca dwa piny i odblokowująca możliwość ustawiania mnożników z poziomu SETUP (działająca ze starszymi podatnymi na nią procesorami)? Bo poza nią istnieją jeszcze kombinacje ustawiające inny mnożnik jako default, a to jest nic innego jak właśnie "oszustwo", tzn. płyta (lub CPU, tego m.in. chcę się dowiedzieć) odczytuje informacje o mnożniku i zapodaje właśnie taki, jaki sobie przeczyta.

A tak poza komentarzami do odpowiedzi, to wczoraj wieczorem zerknąłem na binarkę z moim BIOS-em i jest szansa, że to coś nie jest skompresowane :) To bardzo ułatwia wszelkie dłubanie. Znalazłem zapisane zwykłym ASCII tablice z nazwami procków, pewnie gdzieś obok tych nazw są informacje o mnożnikach, domyślnych napięciach, itd., ale to już wymaga dłuższego śledztwa. Ostatecznie jeśli wyższa magia z mnożnikami (a w zasadzie niższa...) się nie uda, to może ustawię sobie napięcie rdzenia na default poniżej 1.650V - najlepiej tak nisko jak się da, znajdę maksymalne stabilne FSB dla tego napięcia i będę mieć chociaż niższe rachunki za prąd ;PPP

80.48.229.* napisał:
A to ja sie wtrące na temat modyfikacji biosu.
Arael =>Czy można (pewnie mozna) i czy potrafisz zmienić napięcia vdim, bo niemam regulacji na mobo?? Jakiego softu używasz bo też sie chętnie pobawie

80.244.143.* napisał:
http://fab51.com/cpu/barton/athlon-e20.html - Tu masz ładnie wszystko wyjaśnione.

W skrócie.
Dla przykładu wezme proce przed 39 tyg 03. Mnożnik jest ustalany na podstawie pięciu bitów, za które odpowiadają mostki L3. Jednak mostki L3 połączane są przez L1 do odpowiednich nóżek procesora. Dzięki temu zmieniając napięcie na odpowiednich pinach zmieniamy mnożnik procesora. Lepsze płyty posiadają wyprowadzanie do tych pinów, dzieki temu z BIOSu możemy zmienić mnożnik. Jeżeli jednak mamy gorszą płyte musimy sami połączyć te piny (to jest właśnie drut-mod). Jak już wspomniałem za mnożnik odpowiada 5 bitów jednak część z płyt miała tylko 4 wyprowadzenia do pinów, wtedy aby uzyskać mnożnik powyżej albo poniżej 12.5 trzeba było ręcznie modyfikować piąty bit. W procesorach po 39 tyg roku układ ustalający mnożnik jest odcięty zarówno od mostków jak i pinów. Tak więc nie można zmienić mnożnikach na zablokowanych procesorach.

WNIOSKI
1. Drut-mod niczego nie odblokowuje ani nie oszukuje.
2. Procesor sam ustala mnożnik i można go zmienić tylko wtegy gdy na to pozwoli.

80.48.229.* napisał:
Znalazłem coś takiego
http://forums.devhardware.com/archive/t-14902
Chyba założe osobny temat żeby podyskutować o modyfikacji biosu

80.55.118.* napisał:
"W procesorach po 39 tyg roku układ ustalający mnożnik jest odcięty zarówno od mostków jak i pinów. Tak więc nie można zmienić mnożnika na zablokowanych procesorach." - W tym zdaniu zawarta jest pewnie cała esencja wiedzy potrzebnej, żeby zamknąć ten wątek na temat BIOS i zmiany zablokowanego mnożnika. Chyba wydawało mi się wcześniej (o ja głupi!), że to PŁYTA GŁÓWNA odpowiedzialna jest za wygenerowanie sygnału zegarowego dla procesora... A z tego co widzę, to płyta podaje tylko częstotliwość FSB co najwyżej plus zasilanie, a co do kwestii MNOŻNIKA, to mnożeniem częstotliwości zajmuje się najwyraźniej elektronika rdzenia procka... Więc płyta za Chiny demokratyczne nawet mobo nie ma wpływu na to co procek zrobi z częstotliwością FSB, jeśli procek jest zablokowany właśnie - bodajże jedynie odczyt mnożnika przez płytę jest możliwy... Co nie wyjaśnia zupełnie dlaczego mój Barton z mnożnikiem standardowo 11x odpala się po ustawieniu w menu BIOS 10.5x i 11.5x (cały czas oczywiście jako 11x), a nie uruchamia się już wcale przy innych ustawieniach... Przy czym ta wiedza pewnie i tak do niczego praktycznego się nie przyda. No cóż... W kwestii zabawy z BIOS pozostaje co najwyżej pobawić się tym minimalnym napięciem, o którym wspominałem wcześniej... Tylko czy teraz po takim rozczarowaniu będzie mi się chciało ;)))


Nicky: Sorry za "małą" zwłokę w odpowiedzi. Już wszystko mówię (a w zasadzie piszę, ale nie czepiajmy się mnie w tym momencie, bo jestem w parszywym nastroju, jako że pewnie nigdy nie dowiem się na ile max jest w stanie pójść mój procek ;)

"Czy można (pewnie mozna) i czy potrafisz zmienić napięcia vdim, bo niemam regulacji na mobo?? Jakiego softu używasz bo też sie chętnie pobawie" - tylko co to za mobo...? Niezależnie od odpowiedzi na to pytanie wszystko zależy od tego, czy płyta ma jakiś regulator napięcia vdimm. Pewnie jakiś każda ma, bo pamięci nie chodzą wszystkie na 2.6V (przynajmniej u mnie na tyle chodzą :) W dodatku nieżaleznie od regulatora płyta musi mieć elektronikę, którą da się sterować przy pomocy ustawień zapisanych w CMOS. Ja mam a'propos np. na A7N8X Deluxe tego pecha, że nForce2 nie dość że ma napięcie niezmienialne, to jeszcze jest lekko "niedowoltowany"... (około 1.58V zmierzone miernikiem) Pozostaje mi zmiana płyty albo mod - tak jak najprawdopodobniej i Tobie... Chyba że masz coś w stylu A7V8X-X, czyli płytę, która jest zdolna ale nieśmiała i trzeba z niej pewne porządane cechy wydobywać sprytem ;)

Co do softu do modyfikacji BIOS, to osobiście w kontekście tego wątku myślałem o deasemblacji, ale to nie o to chodzi w kontekście vdimm, więc nie ma co mówić o narzędziach ;) Mogę Ci jednak pomóc, bo jakiś czas temu dzięki gazetce CHIP (o matko :) odkryłem artykuł o przerabianiu BIOS w kontekście jego modularnej konstrukcji, oraz o odblokowywaniu funkcji standardowo niedostępnych w SETUP. Służę linkiem:

http://www.chip.pl/arts/n/article_103889.html

Z moich doświadczeń wynika, że działa tylko jedna wersja programu do zmiany opcji SETUP (przynajmniej u mnie), oraz że numery wersji tych narzędzi do modyfikacji BIOS są chore ;) Sorry że nie podam więcej szczegółów, ale bawiłem się tym parę tygodni temu i po prostu nie pamiętam. W każdym razie udało mi się zmienić BIOS kontrolera RAID na nowszy (co kosztowało mnie jeden stracony weekend na naprawę BIOS, bo za pierwszym razem skutecznie "zabiłem" mobo :))) Dobrze, że koleżanka kupiła identyczną płytę, mogłem ku jej przerażeniu zrobić reanimację korzystając z tzw. "walcowania na gorąco" :)

Tekst spod linka który zapodałeś: "i have an UBER Bios for my A7V8X-X and it unlocks features such as MEMORY VOLTAGE, and AGP VOLTAGE that the ASUS bios did not allow." - bardzo komfortowa sytuacja, jeśli masz przypadkiem jedną z tańszych, sztucznie okrojonych płyt np. ASUS-a, to korzystaj :) Tylko uprzedzam, że nie zawsze włączenie opcji w SETUP będzie oznaczać, że odblokowana funkcja DZIAŁA. Na mojej płycie można odblokować regulację napięcia nForce2, ale to tylko "wydmuszka" taka jest wtedy trochę, bo nie ma układu regulacji powiązanego z tą opcją. Uber BIOS zaś to nic innego jak BIOS potraktowany opisywanymi w CHIP programikami do zabawy z modułami BIOS i do zabawy z menu BIOS. Autor Uber BIOS pisze na stronce bodajże coś że nie jest żadnym guru od elektroniki i kompów - i faktycznie, sprawa modowania BIOS jest na tyle prosta, że w zasadzie każdy może sobie taki BIOS wyprodukować :) Co najwyżej warto mieć coś w stylu Dual BIOS albo kolegę z programatorem, w razie gdyby coś poszło w którymś momencie nie tak ;)

Tyle chyba... Jakby co pytaj.

Enjoy:)

83.25.250.* napisał:
Arael- no ale się nie łam przecież możesz przerobić procka na mobila i wtedy teoretycznie możesz zmienić mu mnożnik programowo z WINDOWSA lub jak masz zmodyfikowany bios tylko problem że nie bardzo to działa chyba z nforce ale może coś już ktos wymyślił!!! poszukaj było o tym !!!

83.25.250.* napisał:
Arael- no ale się nie łam przecież możesz przerobić procka na mobila i wtedy teoretycznie możesz zmienić mu mnożnik programowo z WINDOWSA lub jak masz zmodyfikowany bios tylko problem że nie bardzo to działa chyba z nforce ale może coś już ktos wymyślił!!! poszukaj było o tym !!!

80.48.229.* napisał:

Tak mam A7V8x-x tylko niewiem skąd te wątpliwości skoro mam linka do orba w podpisie. Dziekuje za obszerne info. CZy masz jescze jakieś uwagi, wzkazówki co do samej modyfikacji

62.141.192.* napisał:
jak dla mnie pomysł z biosem faktycznie odpada... ale powiedzcie mi w takim razie jak do diabła icon_evil.gif amd nadaje procesorom nożniki? ... bo na pewno nie w trakcie właściwego procesu produkcyjnego, tylko raczej po testach jakościowych.... więc mnożnik nie może być gdzieś "głęboko zakopany".

80.48.229.* napisał:
Próbowałem Modbiosa i nic z tego jedna wersja wypluwa że mam bios w wersji innej niż 6, a druga wersja zapodaje checksume error no i tyle z bios hackingu

83.30.9.* napisał:
Ciekawy jestem jak z tym L5, malujesz 2 mostek (od prawej) przerabiając na mobile, a potem można zamalować (nie trzeba ciąć) mostków L6. hmm, próbował ktoś. Albo połączyć drugi (od prawej) mostek L5, a potem 3 do ustawienia maksymalnego mnożnika na 24x, tylko płyta potem startuje z tym max mnożnikiem, więc FSB 100MHz wskazane. Nie wiem, czy to działa bo sam mam odblokowany procek, ale chcę kupić bartka 2500 i potem zmniejszyć trochę mnożnik, żeby osiągnąć FSB coś koło 250MHz icon_biggrin3.gif

80.55.118.* napisał:
"Arael- no ale się nie łam przecież możesz przerobić procka na mobila i wtedy teoretycznie możesz zmienić mu mnożnik programowo z WINDOWSA lub jak masz zmodyfikowany bios tylko problem że nie bardzo to działa chyba z nforce ale może coś już ktos wymyślił!!! poszukaj było o tym !!!" - Niby tak, właśnie tak zrobiłem z moim przedostatnim prockiem... Mobile się udał, ale niestety potwierdziły się plotki, że nForce2 nie bardzo chce współpracować z prockami mobile - w sensie, że brakuje jakiejś funkcji chipsetu potrzebnej do zmiany mnożników "w locie". Nie zraziłem się podówczas i zacząłem ciąć mostki odpowiedzialne za ustawienie mnożnika startowego dla mobile. Efekt? Procek trup:) W tej sytuacji obiecałem sobie, że drut-mod to byłoby max na co mógłbym się teraz zdecydować ;) Ofcourse drutowanie w moim przypadku niczego nie załatwia - często i gęsto się o tym wcześniej pisało, więc koniec końców wczoraj zdecydowałem się na najlepsze chyba rozwiązanie - wkrótce zmieniam płytę na najprawdopodobniej NF7-S2, pakuję do niej pamięci TwinMOS Twister 2x512MB 500MHz DDR i wymuszam CL2 (standardowo mają CL2.5), a potem jadę FSB tak wysoko jak tylko skonfigurowane tak pamięci dadzą radę bez wieszania się... Gdyby ktoś chciał mi wytknąć jakieś rażące błędy w owym planie, to jestem bardzo otwarty na wszelkie komentarze i sugestie :)

---

"jak dla mnie pomysł z biosem faktycznie odpada... ale powiedzcie mi w takim razie jak do diabła amd nadaje procesorom nożniki? ... bo na pewno nie w trakcie właściwego procesu produkcyjnego, tylko raczej po testach jakościowych.... więc mnożnik nie może być gdzieś "głęboko zakopany"." - Może być "wystarczająco głęboko zakopany" ;) Ogólnie parszywa sprawa z tym "uprofesjonalnianiem" swoich procesorów przez AMD, ale cóż... A co do "zakopania", to istnieją różne metody, np. można po testach jakościowych "przepalać" uprzednio do tego celu zaprojektowane połączenia w układzie scalonym. Zakładając, że mostki to max sesownej ingerencji w strukturę procka, to niewielkie zostaje nam pole manewru... Ale w końcu co to za insteres dla AMD sprzdawać procesory AthlonXP z potencjałem wydajności większym od flagowych Athlon64?:) Ostatnia podwyżka cen modelu AthlonXP 2800+ o około 30% idealnie potwierdza tę politykę AMD... (przy okazji ceny Athlon64 3500+ spadły o około 30% dla odmiany, ale i tak są to procki dużo droższe, niż mój analogiczny co do wydajności podkręcony Barton 2500+:)

---

"Próbowałem Modbiosa i nic z tego jedna wersja wypluwa że mam bios w wersji innej niż 6, a druga wersja zapodaje checksume error no i tyle z bios hackingu" - Już Ci piszę jakich wersji programików do modowania BIOS używałem: MODBIN6 1.00.38 i CBROM 2.15. CBROM pomógł mi zrobić mały update BIOS kontrolera RAID SiI3112A na mojej płycie (za drugim razem; za pierwszym coś się pochrzaniło i musiałem robić "walcowanie na gorąco" żeby naprawić bios:) MODBIN zaś pozwala zrobić to czego Ty potrzebujesz - i tu ciekawostka - u mnie działała tylko ta jedna, konkretna wersja: MODBIN6 1.00.38 Modbin ogólnie ma problemy z numerami wersji, które to idą trochę "nielogicznie". Nieważne zresztą, mam dla Ciebie inną propozycję - zamiast robić wszystko samemu wejdź na stronkę:

http://homepage.ntlworld.com/michael.mcclay/

- jest tam do ściągnięcia zmodyfikowany Uber BIOS do płyty A7N8X-X. (Coś już o tym Uber BIOS pisałeś, ale nie pisałeś czy do niego dotarłeś i czy zainstalowałeś). Nie wiem na pewno, ale bardzo prawdopodobne, że BIOS ten ma powłączane wszystko co się dało z sensem włączyć - czyli między innymi regulację Vdimm.

---

"Ciekawy jestem jak z tym L5, malujesz 2 mostek (od prawej) przerabiając na mobile, a potem można zamalować (nie trzeba ciąć) mostków L6. hmm, próbował ktoś. Albo połączyć drugi (od prawej) mostek L5, a potem 3 do ustawienia maksymalnego mnożnika na 24x, tylko płyta potem startuje z tym max mnożnikiem, więc FSB 100MHz wskazane. Nie wiem, czy to działa bo sam mam odblokowany procek, ale chcę kupić bartka 2500 i potem zmniejszyć trochę mnożnik, żeby osiągnąć FSB coś koło 250MHz" - Szczerze mówiąc, to nie pamiętam dokładnie tego co robiłem te pół roku temu, gdy posłałem mojego pierwszego Bartona do krainy wiecznych obliczeń ;) A że chyba zmieniam płytę jak to wcześniej pisałem, to i niewiele mnie to teraz zajmuje... Tak czy inaczej na jakiej płycie chcesz wyciągnąć 250MHz FSB? Ponoć DFI Lan Party ma "warunki", ale 250 nie jest łatwo osiągnąć... I pytanie czy jest sens - nie ma chyba pamięci 500MHz DDR z CL2. A przynajmniej nie w rozsądnej cenie ;) 250x11 to faktycznie 2750 czyli trzeba mieć także procka z "warunkami", przy czym powątpiewam w te 250MHz FSB... Gdzieś tu jest topic z rekordami FSB i tak w okolicy 235 bodajże to typowe stabilne FSB, a na 250 pracują nieliczni i nie zawsze jest to "Prime95 stable". Ofcoz można modować, zamrażać, ciąć i kleić, a na koniec podretuszować kontury ołówkiem, tylko - po co? :) Samo FSB i zegar procka to jeszcze nic, liczy się prędkość RAM. W dodatku plotki krążą od dawna na temat zamiłowania procesorów AMD co do pamięci chodzącymi z nimi "takt-w-takt". Myśląc w ten sposów doszedłem do wniosku, że - tak jak napisałem na początku tego posta - inwestycja w pamięci które pójdą tak wysoko jak się da z CL2, to jest to, co pozwoli wycisnąć max z platformy K7. Potem pozostaje spokojnie doczekać czasów nastepców procesorów Athlon64, nim konieczna stanie się wymiana sprzętu - takie bardzo praktyczne myślenie, zakładające, że poza komputerami jest na świecie jeszcze dużo innych fajnych rzeczy do kupienia ;) Anyway, jeśli pomnożyć hipotetyczne 235MHz FSB razy 11, to wychodzi nam procek około 2585MHz, w praktyce trzeba się postarać o Bartona który tyle pociśnie, a potem już tylko chwalić czymś o wydajności na kształt 3800+ :) (Podobno jest w miarę bezpiecznym zabiegiem zwiększenie napięcia procka o 20%, czyli 1.65*1.2=1.98 - wniosek: Zakładając że mamy dobrą płytę zapodajemy prockowi 2V, ładujemy max napięcie na northbridge, a potem już tylko dopigujemy pamięciom na CL2:))) No i modlimy się, żeby przy 2V procek za bardzo się nie grzał, a przy tym "doszedł" razem z pamięciami ;) Wiem że warunków koniecznych do spełnienia jest po drodze sporo, ale przecież nikt nie mówił, że będzie łatwo ;) A wysokie FSB samo w sobie jako sztuka dla sztuki... Sztuka - ok, ale najlepiej przy tym sztuka użytkowa ;)

81.190.65.* napisał:
No wiesz tego o FSB "koło" 250MHz nie pisze bezpodstawnie icon_wink2.gif
http://forum./viewtopic.php?t=66447 zobacz, a potem jeszcze pomyśl nad



A o takiego procka własnie się staram i jak dobrze pójdzie, to będzie to kolejny komponent w moim kompie z serii "Rapra selected" icon_biggrin3.gif icon_biggrin3.gif icon_biggrin3.gif

80.55.118.* napisał:
No tak, Winbondy BH-6 ;) Ostatnio czytałem właśnie na temat pamięci, bo pomyślałem, że jestem lekko niedoinformowany - i rzeczywiście ;) Niedawno moje osobiste pamiątki z 333 zmieniły się na TwinMOS 400, wypadałoby zerknąć jakie kostki są na tych nowych modułach... A będzie ku temu okazja, bo jutro kupuję DFI LanParty Ultra B :) W końcu dowiem się do ilu MHz FSB jest w stanie działać mój zablokowany Barton. Poza tym owe TwinMOS-y nie bardzo chciały się kręcić na moim ASUS-ie, mam nadzieję, że na 3.3V będą lepiej wspołpracować z LanParty (i że się nie zwęglą:D) W ogóle to stracha mam trochę, bo wczoraj przez 4h naczytałem się takich rzeczy o tej płycie, że cieszę się z możliwości jej wymiany w sklepie w ciągu pięciu dni bez zbędnych pytań ze strony obsługi ;) Poza tym mam zamiar używać SeriaATA (i to trzech portów, stąd m.in. wybór tej płyty), więc (jeśli wierzyć plotkom) nie mam co liczyć na FSB ponad 240... Zresztą dopóki nie wyczaruję Mobile Athlona, to pewnie i tak nie mam co liczyć na więcej ;)

BTW: Chce ktoś kupić "nosidełko" do kompa z zestawu DFI LanParty? :D

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.77 | SQL: 1 | Uptime: 58 days, 19:09 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl