Temat
Kompilacja Ze Źródeł
83.16.93.* napisał:
witam,na wstępie proszę o wyrozumiałość jeste zielony i mam pytanie.
googlowałem i szukałem w "szukaj" ale nie ma info nma ten temat w "szukaj"u a na googlach przeważnie znajduje jakis tam pakiet pakiet.1-2..4.5.56.tgz i trzab go rozpakowac i po porastu ./configure czy tez make i make installl
chodzi mi o to że :
jezeli cos trzeba skompilowac ze zrodlem oznacza to ze co trzeba zobic?
ja myslaem ze sciagnac wlasnie taki pakiet pakiet.1.2.3.tgz i po prostu ./configure i jak wyzej........
a moge cosik skompilowac ze zrodle tzn gdzeis sa przeciez zrodla(zakladajc ze je zainstalowalem)? plis powiedzcie o co chodzi w tej kwesti przeciez nei zajmie wam to duzo czasu a ja chce tylko paru krotkich odpowiedz
pozdrawiam
217.173.179.* napisał:
Postaraj sie pisac troche bardziej po polsku. Z tego co wiem, to rozszerzenie *.tgz, to chyba pakiety slack'a. Zrodla sa zwykle w tar.gz lub tar.bz . Zeby je zainstalowac wystarczy zwykle tak, jak pisales:./configure
make && make install
I tak wszystko jest zwykle opisane w plikach README i INSTALL. Dodatkowe opcje kompilacji zwykle wyswietla ./configure --help.
<update>
Oczywiscie te polecenia wydajesz z katalogu z rozpakowanymi zrodlami...
</update>
83.28.172.* napisał:
to, żeby wiedział jak dojść do tego katalogu:
cd /home/marcin/nazwa_katalogu
217.98.126.* napisał:
Jesli jakis program trzeba skompilowac ze zrodel, to zazwyczaj sciaga sie owe zrodla na dysk. Moga one byc zawarte w pliku .tar.gz, .tar.bz2 czy tez .tbz lub .tgz (choc ten ostatni najczesciej jest pakietem binarnym Slackware - ale nie musi). Tar to program laczacy wiele plikow w jeden a gzip lub bzip2 to program kompresujacy ten jeden plik. Rozpakowuje sie takie pliki poleceniem tar (xvf plik.tar.gz lub .tgz lub xjf tar.bz2 lub .tbz). Po rozpakowaniu zazwyczaj pojawia sie nowy katalog, do ktorego mozemy wejsc poleceniem cd, jak to juz opisali poprzednicy moi. Katalog z rozpakowanymi zrodlami najczesciej zawiera pliki README i INSTALL zawierajace instrukcje instalacji (uwaga na wielkosc liter). Zazwyczaj (chyba ze w ww. plikach jest podane inaczej) stosuje sie kolejno polecenia opisane wyzej czyli: ./configure, make i make install. ./configure sprawdzi czy w systemie sa zainstalowane potrzebne biblioteki i programy oraz czy ich wersje sa odpowiednie. Jesli cos bedzie nie tak, to configure zakonczy prace z komunikatem bledu. Blad jest zapisywany w pliku config.log tak, aby pozniej mozna bylo sprawdzic, co bylo jego przyczyna. Jesli configure zakonczy sie poprawnie, to polecenie make dokona kompilacji danego programu. Musza byc zainstalowane odpowiednie pakiety typu kompilator (gcc) i rozne inne pakiety i pakieciki (jesli czegos bedzie brakowac, to configure nie omieszka o tym poinformowac). Podczas kompilacji moga pojawic sie bledy, zazwyczaj sa zawarte w kilku ostatnich linijkach, jakie widzimy na ekranie. Czasem pomaga wklejenie tekstu bledu w google - zdarza sie, ze ktos juz mial taki problem i znalazl rozwiazanie.
Jesli wszystko jakims cudem sie udalo skompilowac bez bledow, to polecenie make install dokona zainstalowania binariow programu w okreslonych sciezkach (mozna je wskazac, uzywajac dodatkowej opcji: ./configure --prefix=/katalog) - zwyczajowo jest to katalog /usr/local (pliki wykonywalne wedruja wtedy do /usr/local/bin a np. biblioteki do /usr/local/lib). Jesli /usr/local/bin znajduje sie na liscie zmiennej srodowiskowej PATH, to wystarczy wpisac nazwe programu z tego katalogu i ow program sie uruchomi. W razie czego mozna podac pelna sciezke bezwzgledna: /usr/local/bin/program.
Artykuly o kompilacji programow ze zrodel powinienes znalezc na www.linux.pl w dziala dla poczatkujacych i w wielu innych miejscach (patrz tematy przyklejone).
83.21.136.* napisał:
tja ok piszę /.configure i co i [gluteus maximus] pisze że nie mam żadnego kompilatora to jest możliwe :>? mandrake 10.2 ....217.98.126.* napisał:
Oczywiscie ze jest mozliwe. Kompilator to jeden z wielu pakietow i byc moze nie zostal wybrany podczas instalacji (nie jest to pakiet istotny dla funkcjonowania systemu). Musisz sobie doinstalowac pakiet o nazwie gcc jakims menedzerem pakietow (rpmdrake, kpackage etc.). System powinien sobie sam doinstalowac pakiety zalezne od gcc, ktore tez beda potrzebne do przeprowadzania kompilacji.195.136.118.* napisał:
Raczej ./configure
I jest to możliwe po prostu zainstaluj paczke z GCC i jeszcze bodajze automake, make, jak źle piszę niech ktoś poprawi
83.21.136.* napisał:
wiem z tym configure i kropką .a przy instalce zaznaczałem dziadowi narzędzia programistyczne :> grrrr czyli gcc będzie w rpm :>? bo ściągnołem źródła no i porażka .....195.136.118.* napisał:
No powinno być w rpm na CD83.21.136.* napisał:
no i niestety znowu jakieś biblioteki mu nie paszą chyba będe od nowa musiał go zainstalować....... hymmmmmmm83.29.179.* napisał:
jakie biblioteki?195.136.118.* napisał:
To szukasz na CD, ew. w internecie rpm'a libtiff i to wsio
83.21.136.* napisał:
ha ;] udało wam się ;] nie zformaciłem ;] thnx posprawdzam ale jak przetrawie jedznie bo się mogę zgagi nabawićPodobne tematy
Kompilacja jadra po raz 2
problem z kompilacja
kompilacja jadra->reset->can't mount root ...
problem z kompilacja jadra debiana
kernel 2.6.0 - kompilacja
Kompilacja 2.6.4 + Slackware 9.1 >> problem
Kompilacja KDE
LINUX + NEO -usb kompilacja pomocy
Kompilacja Jadra I Problem Z Lilo
Kompilacja Jadra 2.6xx
Problem Z Kompilacja Ez-ipupdate
Rekompilacja Jądra
problem z kompilacja
kompilacja jadra->reset->can't mount root ...
problem z kompilacja jadra debiana
kernel 2.6.0 - kompilacja
Kompilacja 2.6.4 + Slackware 9.1 >> problem
Kompilacja KDE
LINUX + NEO -usb kompilacja pomocy
Kompilacja Jadra I Problem Z Lilo
Kompilacja Jadra 2.6xx
Problem Z Kompilacja Ez-ipupdate
Rekompilacja Jądra
Działy
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 5.26 | SQL: 1 | Uptime: 59 days, 8:10 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl