heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 22 grudnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Temat

Projekt regulatora obrotów - potrzebna pomoc


217.99.138.* napisał:
Witam,
Tak jak w temacie proszę o pomoc w zaprojektowaniu regulatora obrotów.
Oto jakie mam części:
3 potencjometry 10kOhm (Unitra Telpod, sp-1.2, uwaga: moc 2 W)
1 potencjometr 22k typ B
1 potencjometr 1k typ A
1 potencjometr 1MOhm typ A

Te potencjometry 10k kupiłem na Allegro jednak dopiero po zakupie ( z wysyłką 8 zł) zorientowałem się, że są to potencjometry dużej mocy (z tego, co znalazłem na necie wynika, iż nówki w sklepie kosztują ponad 20zł/sztuka)
http://img.allegro.pl/photos/oryginal/31/3116/311658/31165878

Te 3 inne są z demontażu starego TV
Nie znam się na tyle na elektronice by zawyrokować, czy coś z tego wyjdzie, ale jakbym miał gotowy schemat to z polutowaniem nie będę miał problemów. Znalazłem schematy z potencjometrami 10K ale te moje mają aż 2 Watty!

Chcę mieć w sumie 3 potencjometry, jeden odpowiadający za dwa wentyle na froncie, jeden za ten wentyl z boku i jeden za wentyl z tyłu.
Będzie coś z tego czy muszę iść na zakupy?
Pliz help mi!

83.31.115.* napisał:
Ja u siebie mam potencjometr 2,2kOhm ale z tych co ty piszesz to jedynie nadajae sie ten 1kOhm

213.186.79.* napisał:

a no , bo jest A --liniowa rezystancja B--logarytmiczna

83.28.24.* napisał:
Średnio na jeża. Lepiej jak byś dał jeszcze conajmniej jeden tranzystorek sterujący, to by to lepiej wyglądało i nie musiałbyś takich "potencjometrów od Rubina" wsadzać dośrodka. dwa zaciski potencjometra dajesz między masę i +12V. Bierzesz tranzystor n.p. BD135, podłączasz go kolektorem do +12V, bazą do suwaka potencjometru, a emiterem do + zasilania wiatraczka, i masz luks regulację. Koszty:
Potencjometr 1k - 10k (doolny z tego zakresu), liniowy (A), dowolna mała moc - 3zł
Tranzystor BD135 - 1zł
Całość - 4zł
Swoją drogą, to ja bym się nawet wstydził wsadzić coś takiego jak Ty chcesz do kompa. To nawet jest bardziej zacofane niż lampa.

80.51.250.* napisał:
icon_biggrin3.gif:D ... dobrze powiedziane...

taka hamska pseudo-regulacja mocy jest dobra w radzieckich telewizorach i reaktorach atomowych... icon_razz.gif a nie w kompie... juz nie musi być to sterownanie PWM wiatraka.. icon_biggrin3.gif ale tranzystory wymyslono juz 50 lat temu... po co cofać sie jeszcze dalej icon_biggrin3.gif

217.99.138.* napisał:
OK, w takim razie idę na zakupy. Może uda mi się opylić te potencjometry dużej mocy bo są nówki i kupione za grosze.
Czyli powinienem kupić:
2 potencjometry typu A 1- 10kOhm z wyłącznikiem ( sterowanie wentyli bok/przód)
1 potencjometr jak wyżej ale bez wyłącznika (tylni wentyl)
3x LM317 i na nie radiatory (mam aluminiowe)
rezystorki
tak jak w http://www.bit-tech.net/images/articles/80/image006.jpg
tylko u mnie nie byłoby wyłącznika całego układu

BTW: to chyba nie był RUBIN ale istotnie, stary TV icon_redface.gif
A na razie do kompa nic nie podpinałem z tych elementów, wychodzę z założenia że najpierw należy się zastanowić co/gdzie/jak podłączyć, a jeśli się czegoś nie wie - zapytać kogoś, kto już coś podobnego montował i u kogo to działa.

83.28.2.* napisał:
Hehe icon_smile3.gif
Od razu lepiej icon_smile3.gif
Właściwie w tym układzie powinieneś zastosować potencjometry typu B, ale z racji, że trochę trudno byłoby mi Ci wytłumaczyć jak je podłączyć weż już te A. Schemat jest w porządku, spokojnie możesz montować. Pamiętaj, że każdy scalaczek musi mieć oddzielny radiator nie stykający się z niczym innym. Pozdrawiam

83.24.78.* napisał:


Hehe u mnie na początku był jeden wspólny radiator do 3 ukłdów,a le teraz nie mam zadnego bo stwierdziłem że mi sie nie grzeją. A radiatory tylko miejsce zawalają.
Pozdro

83.28.2.* napisał:
Aha! I jak regulowałeś prędkość na jednym wiatraczku, to na innych też się zmieniała. Jaasne. A co kolegę interesuje jak Ty tam sobie zrobiłeś. Skąd możesz wiedzieć, że on nie ma większych wiatraków które pobierają więcej prądu? Ważne jest to jak powinno być prawidłowo, a nie to jak Ty tam sobie to sknociłeś.
Ważne jest, że radiatorki układów nie mogą być połączone galwanicznie z niczym innym.

80.51.250.* napisał:
widzisz.. bo niektórzy uważają ze jesli coś tam działa to juz jest dobrze icon_biggrin3.gif ...nie wazne ze 80% prądu się przy tym marnuje... a co tam laugh.gif (w końcu zasilator ma te 300W++ icon_twisted.gif)

Podobne tematy


Działy









Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 5.36 | SQL: 1 | Uptime: 753 days, 11:22 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl