Temat
Mikroprocesorowy regulator obrotów wentylatorów
62.21.30.* napisał:
Oto co udało mi się zrobić domowymi sposobami
Sterownik w zależności od temperatury reguluje napięcie zasilające wentylatory. Z drugiej strony na komputerze zainstalowany jest program używający polecenia HLT do schładzania procesora. W efekcie komputer w stanie bezczynności lub małego obciążenia jest praktycznie bezgłośny.
Wszystkich zainteresowanych prosze o kontakt : luteckiop.pl.
Odsyłam również do działu giełda (post o tym samym tytule).




Sorki za kurz

Inne zdjęcia na http://theta.ar-kari.put.poznan.pl/~lukasz/
213.76.248.* napisał:
Nawet ci to fajnie wyszło ...
83.30.8.* napisał:
no czadowe to masz, ale co to ma wspólnego z chłodzeniem wodą??? Chyba nie ten dział forum
Pozdrawiam!

213.227.66.* napisał:
nie widze fotek
62.21.30.* napisał:
Zasugerowałem się drugą częścią nazwy tego działu: inne metody
80.51.236.* napisał:
CD-540E i CDW-540E?.. ..dobrze widzę?..
..sry za OTa, ale aż mi się na serduchu cieplej zrobiło..

80.49.24.* napisał:
Super sprzęt
Duży plus za estetykę wykonania

81.15.226.* napisał:
... to jest Forum, i może jednak pochwalisz sie czymś więcej ?
koszta, pracochłonność .... soft własny czy z Sieci .... inne takie ?

62.21.30.* napisał:
Sporo tego, więc wszystkiego nie umieszczałem. Część informacji znajdziecie na http://www.lutecki.republika.pl/cichy_komputer.htm (chociaż widok płytki jest nieaktualny). Do zaprojektowania urządzenia użyłem Eagle. Do napisania programu - Bascom AVR. Obydwa są shearewerowe.Co do kosztów to składają się na nie przede wszystkim wyświetlacz i mikroprocesor: ok 35-45zł + ok 25-35zł w zależności od sklepu.
Pracochłonność: jeśli ktoś potrafi sobie sam zrobić płytkę drukowaną ze ścieżkami między nóżkami scalaków oraz w miarę przyzwoicie lutuje, to montaż zajmie mu parę godzin (razem z wmontowaniem w komputer i podłączeniem czujników i wentylatorów). Największy problem jest na pewno z montażem wyświetlacza i guzików na panelu czołowym. Można to wyfrezować, ale to wymaga sprzetu. Niedawno nabyłem takowy i teraz na pewno bym sie mniej namęczył

217.99.144.* napisał:
moge powiedziec ze faktycznie komp chodzi wyjatkowo cicho a wykonanie jak zawsze u luteckiego pierwsza klasa80.55.50.* napisał:
> Z drugiej strony na komputerze zainstalowany jest program używający> polecenia HLT do schładzania procesora
Tak, nazywa się Proces Bezczynności Systemu

Gratuluje koledze zacięcia. Milo widziec kolejny kontroler. Szkoda tylko ze ma tak male zastosowanie w WC

Jakie czujki temperatury zastosowales?
Jakie obciążenie (od wentylatorów) uciągnie uklad?
62.21.30.* napisał:
Bez obaw, przy zwisie nie tracimy kontroli: po prostu wiatraczki po chwili rozkrecają się na pełną moc (komputer nie kontroluje ich prędkości - robi to sam regulator).BTW proces bezczynności systemu to nie jest to, służy on tylko temu, żeby suma czasów procesów w menedżerze zadań była zawsze 100% - pełni rolę sygnalizacyjną. Chociaż to w sumie miałoby sens, gdyby ten proces się tym zajmował. Podobno nowe generacje systemów operacyjnych mają mieć możliwość używania tej funkcji - będzie ona wbudowana. Na razie trzeba się posiłkować programikami.
Czujniki temperatury to scalone układy LM35, obciążenie bez dodatkowych elementów wynosi nominalnie 0,5 A na kanał. Jednak w razie potrzeby po dodaniu jednego tranzystora można osiągnąć ok 1-2 A (bez radiatora, dla większych prądów byłby potrzebny radiator).
80.55.130.* napisał:
Ja zapraszam do mnie gdzie jest opisany taki własnie uklad do chlodzenia wodą z użyciem microprocesora, tzw inteligentene wc niezaleznie od tego co zrobi komputer uklad ten czuwa nad całym WC i ma go ciągle pod kontroląJak ktoś chce poczytać to http://www.mod-works.com/articles.php?id=6
62.21.30.* napisał:
Ale z tego co widze to program jest nieco niedopracowany:- zmiana temperatury progowej (czyli tej powyzej ktorej powinno sie cos dziac) jest mozliwa tylko z poziomu kompilatora - czyli jak tylko cos bedziemy sobie chcieli dostroic to trzeba bedzie ponownie zaprogramowac procka
- regulacji obrotow to tu nie ma: mamy tylko wlaczony lub wylaczony wentylator, moze to byc wkurzajace gdy po chwili zupelnej ciszy cos zacznie wyc pelnymi obrotami. Mozna by sie pokusic tutaj o sterowanie plynne, np. metoda PWM.
80.55.50.* napisał:
Tak czy siak, oba uklady sa dosc prymitywne. W kazdym razie pelnia tylko czesc potrzebnych funkcji.62.21.30.* napisał:
W takim razie jakie funkcje chcialbys znalezc w takim urzadzeniu?80.55.50.* napisał:
Przynajmniej takie jak w http://forum./viewtopic.php?t=49954&highlight=kontroler+wc.Topic o v3.0 gdzies sie zapodzial, pewnie przy ostatniej zmianie organizacji forum...
62.21.30.* napisał:
No w sumie poza iloscia kanalow to roznica jest niewielka . BTW pomysl z przekaznikiem jest raczej poroniony, bo twarde wylacznie zasialnia komputera w czasie pracy moze sie przy odrobinie pecha skonczyc koniecznoscia przeinstalowania systemu (na przyklad Linux jest raczej nieodporny na tego typu sensacje).80.55.50.* napisał:
Normalnie brak mi slow... No to lepiej spalic procesor niz przeinstalowac system... Nie wiem czy jest rowniez sens wspominac o kolosalnych roznicach w oprogramowaniu, ilości kanałow, wiekszych LCD, mocniejszych tranzystorach (wentylatory), zupelniej niezaleznosci ukladu od komputera, wielokrotnie wyzszym poziomie bezpieczenstwa i innych sprawach... w koncu roznica jest niewielka. Az mi sie nie chce odpisywac.
62.21.30.* napisał:
Jak wczesniej juz wspomnialem regulator jest zupelnie niezalezny od komputera. Co do bezpieczenstwa, to nie ma mozliwosci spalenia czegokolwiek (awaria sterownika jest podejrzewam bardziej prawdopodobna, niz awaria pompy czy tez jakiegos wentylatora, wiec takie zabezpieczenia jak przekaznik mijaja sie z celem) i nie wiem na czym w przypadku kolegi ma polegac to wielokrotnie wieksze bezpieczenstwo, czy tez kolosalna roznica w oprogramowaniu? No i nie wiem, czy zastosowanie 8 kanalow pomiarowych cos wnosi do problemu, moze bedziemy mierzyc temperature kabla zasilajacego? (zwlaszcza, ze WC najczesciej i tak chodzi o jedna temperature: cieczy chlodzacej). No i jeszcze wydajnosc zasilania: wydaje mi sie, ze 0,5 A to wystarczajaco duzo.Za to wydaje mi sie, ze stworzenie czegos, co nie daje sie wykonac w warunkach amatorskich (wychwalane 0,5 mm szerokosci sciezek na plytce) raczej nie znajdze zainteresowania wsrod amatorow podkrecania - wg mnie to w wiekszosci ludzie, ktorzy sami chca konstruowac takie gadzety, a nie placic grube pieniadze za zlecenie wykonania czegos takiego...
80.55.50.* napisał:
Dobrze, mimo ze juz na prawde nie mam sily na takie rzeczy odpowiadac, wytlumacze co rozni nasze uklady. Pana uklad wylacznie reguluje predkosc wentylatorow. Moj uklad, poza ta funkcja:







Jesli dalej nie doszukal sie Pan roznic, odsylam do dokladnej analizy topicu ktory podalem wczesniej.
> Jak wczesniej juz wspomnialem regulator jest zupelnie niezalezny
> od komputera.
I dlatego nie da sie zmienic jego ustawien bez podlaczenia kabla do komputera?
> awaria sterownika jest podejrzewam bardziej prawdopodobna, niz
> awaria pompy czy tez jakiegos wentylatora, wiec takie zabezpieczenia
> jak przekaznik mijaja sie z celem
Czy Pan w ogole wie o czym Pan mowi? Prosze zobaczyc jaka przekaznik ma zywotnosc i ile razy zostanie uzyty!
> No i nie wiem, czy zastosowanie 8 kanalow pomiarowych cos wnosi do
> problemu, moze bedziemy mierzyc temperature kabla zasilajacego?
> (zwlaszcza, ze WC najczesciej i tak chodzi o jedna temperature: cieczy
> chlodzacej).
Gdy bedzie Pan projektowal druga wersje swojego ukaldu, sugeruje lepiej dowiedziec sie, czego potrzebuja Pana klienci i nie mowic ze chca mierzyc wylacznie temperature wody!
> No i jeszcze wydajnosc zasilania: wydaje mi sie, ze 0,5 A to
> wystarczajaco duzo.
A czy zdaje sobie Pan sprawe z tego, ze niektorzy uzytkownicy maja 4 wentylatory 12cm na chlodnicy? To jest min 1A!!
> wychwalane 0,5 mm szerokosci sciezek na plytce
A to pozostawie bez komentaza, jak rowniez reszte prowokujacych odpowiedzi...
62.21.30.* napisał:
Tak wiec odpowiadam kolejno na zarzuty
1. Zgadza sie, moj uklad nie generuje zadnej sygnalizacji
2. Rowniez nie wylacza komputera (opinie na ten temat podalem wczesniej)
3. Tu sie nie zgodze: ustawienia parametrow rowniez odbywa sie bez udzialu komputera (na zdjeciu widac przyciski)
4. To rowniez mozna robic moim ukladem: wytrzymalosc napieciowa: 50V.
5. Nie posiadam takowego, ale warto sie zastanowic, czy dobrze jest uzywac tak niskich napiec, ktore nie wywoluja dzialania wentylatorow (co na przyklad staloby sie, kiedy mielibysmy jakies chwilowe problemy z zasilaniem, czy ponowny 'rozruch' nastapi automatycznie?)
6 i 7 zgadzam sie, komunikacja jest mile widziana. Pytanie tylko, czy jest jakies oprogramowianie, ktore realizowaloby jakies pozyteczne zadania? Czy kolega stworzyl cos godnego uwagi?
8. Tu tez sie bronie: moj sprzet rowniez umozliwia pelna konfiguracje.
Pozdrawiam i mam zapytanie: skoro 4 kanaly sterowna to pewnie 4 kanaly PWM. Jakiego procesora kolega uzyl?
62.21.30.* napisał:
Mowiac o prawdopodobienstwie awarii mialem na mysli nie sam przekaznik, ale cale regulator jako urzadzenie. Po namysle uwaga o wydajnosci wydaje sie trafna, jednak sterownik byl pomyslany jako urzadzenie do zastosowania w komputerze bez duzych wentylatorow (w domysle, bez ukladu WC), dlatego wydajnosc wydaje mi sie wystarczajaca. A i jescze jedno: uklad wykonwaczy ma wydajnosc 0,5 A na kanal, ale jest w nim 8 kanalow, a mozna je laczyc rownolegle, to daje laczna wydajnosc 4 A wiec calkiem sporo.212.160.188.* napisał:
Topik ostal sie na Chlodzeniu konwencjonalnym.
Popros ktoregos modera to przeniesie. http://forum./viewtopic.php?t=53409
213.76.2.* napisał:
Korzystając z okazji chciałbym pokazać moje urządzenie o którym swego czasu pisałem. Zdjęcia są pod tym adresemhttp://www.linuxpl.org/~axquan/projekty/arek.html
To stronka mojego brata

Prace wciąż trwają, ale zaczynam już beta-testy

A tak w ogóle to panowie nie kłóćcie się już

Urządzenie Pawcia jest w pełni profesjonalne. Ale gdy przeczytałem o sterowaniu przez internet to pomyślałem że to trochę zbyteczny bajer. Gdyby tak jednak mieć serwer. Montujemy w nim taki kontroler i już w każdej chwili sprawdzić czy wszystko jest OK.
62.21.30.* napisał:
No ladne
217.99.97.* napisał:
Trzy sprzętowe generatory PWM w oparciu o Timer1 i 2. Mikroprocesor to ATmega8. Posiada on 8KB pamięci flash, 3 timery i 6*ADC (w tym cztery 10 bitowe). Co do enkodera to właśnie nad nim pracuje, ale taka jest jego docelowa funkcja

Podobne tematy
Działy
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 27.22 | SQL: 1 | Uptime: 41 days, 22:36 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl